avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate alexandraBudur

Activitate alexandraBudur

Buna ziua,

As dori sa achizitionez un apartament la casa cu curte comuna prin creditul Prima Casa. Problema este ca atunci cand proprietarul a cumparat casa aceasta avea toaleta in curte si el a facut baia in casa,dar fara proiect. Alta problema este ca aceasta casa a fost cumparata cu legea 112 in 1997. Sunt acestea doua probleme motive ca banca sa nu imi acorde creditul? eu am fost la cateva banci si parerile sunt impartite,nu am primit un raspuns concret.
Răspuns la discuția Furt incalzire
multumesc pentru raspunsuri.ideea era ca aveam o factura la caldura extrem de mare. intr-adevar locuinta este si ea mare,2 camere, 70 mp, 2 calorifere intr-o camera, unul in cealalta,unul pe hol,unul in baie si unul in bucatarie,toate a cate aproximativ 10 elementi. problema era ca nu eram eu lamurita ce este cu acel indice de 24,care este trecut la suprafata locuibila pe lista de cheltuieli. voiam doar sa stiu cum se calculeaza si sa stiu de ce platesc atat de mult,dupa care am rugat administratorul sa imi explice,acesta n-a stiut si mi-a spus ca nu el se ocupa cu defalcarea.aveam nevoie de lamuriri si nimeni nu mi le-a putut da,de aceea am presupus ca este vorba despre un furt,ca cineva sigur nu calculeaza ceva bine.
Răspuns la discuția Furt incalzire
nu stiu daca administratorul este retribuit. si da,ma refer la lista cu cheltuielile de intretinere. dupa ce merg la colterm sa ma lamuresc o sa va raspund si la celelalte intrebari
Răspuns la discuția Furt incalzire
administratorul este doar de fatada,cel care se ocupa de calcule este vecinul,desi nu stiu sa aibe astfel de competente si nu stiu de ce a omis sa ne spuna acest lucru.o sa merg la colterm sa intreb pe ce spatiu platesc eu efectiv caldura.se pare ce nimeni nu ne poate spune ce platim de fapt.toti ne ametesc ca sunt calcule complicate si ca nu intelegem noi,dar chiar daca nu intelegem si sunt convinsa ca sunt calcule complicate,nu inteleg de ce nu ne-ar justifica factura.ce sa mai zic...
Răspuns la discuția Furt incalzire
va multumesc pentru raspuns.sa va detaliez situatia: stam la casa unde sunt 6 apartamente in curte. sunt 2 contoare de caldura in curte. la unul suntem legate 2 apartamente iar la celalalt restul de 4 apartamente. pe lista cheltuielilor unde scrie suprafata locuibila apare 24 si nu stiu ce reprezinta acest indice,ca sigur nu e suprafata incalzita.noi am incercat sa il intrebam pe administrator ce este si cum se calculeaza incalzirea insa acesta n-a stiut si n-a vrut sa ne raspunda,a zis ca el e doar cu semnatura,iar cu defalcarea se ocupa vecinul cu care suntem legati la contor.acum nu stiu exact ce spatiu au vecinii,insa pe factura la ei scrie acela indice 25,dar din moment ce nu stiu ce inseamna si cum se calculeaza,nu pot sa ma pronunt.de aceea as vrea sa fie recalculat spatiul incalzit de cei de la colterm sa vedem efectiv pe ce suprafata platim noi si pe ce suprafata platesc ei,pentru ca ei au vizibil un spatiu mai mare si au si camere in pivnita,insa factura noastra este aproape identica cu a lor. eu nu pot sa ii fortez sa ma lase sa ma plimb la ei prin casa sa vad ce spatiu au.
Discuție Furt incalzire
Buna ziua, sunt intr-o situatie mai delicata in care suspectez ca am platit caldura vecinilor.Doua familii suntem pe acelasi contor de caldura iar cu defalcarea se ocupa vecinul cu care suntem legati iar administratorul este responsabil doar cu semnarea actelor si afisarea chelutielilor.(am aflat ulterior,nu ne-a spus nimeni asta).Banuiesc ca sunt multe ilegalitati aici. De cand ne-am mutat acolo am platit sume exagerate la caldura. Apartamentul nostru are aproximativ 70 mp,iar al lor banuiesc ca 150,dar nu pot dovedi asta.As dori sa se faca o recalculare a spatiului incalzit pentru amandoua apartamente.Problema este : in cazul in care ei nu sunt de acord cu aceasta recalculare ce pot face?
buna ziua. alocatia se plateste pana cand implineste copilul 2 ani,indiferent daca am optat pentru concediul de crestere al copilului pana la 1 an sau 2?
Răspuns la discuția vanzare apartament mostenit
si pe ce criterii sa stabileste carui coproprietar i se atribuie dreptul de proprietate exclusiva?
avem doi mostenitori ai unui apartament cu 2 camere. acesti mostenitori sunt de acord sa vanda apartamentul si sa imparta banii. ce se intampla cand unul dintre ei cere o suma exorbitanta si nu vrea sa-l vanda cu mai putin? se poate aduce un evaluator?sau in ce fel poate fi solutionata aceasta problema?