avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate Loreh

Activitate Loreh

am un SRL-D deschis in timpul casatoriei pe numele meu,am hotarat sa divortez, iar fostul sot a ramas cu firma/afacerea -la firma/afacere intrebarea mea este daca ii fac o imputernicire in care sa ii dau drepturi depline in firma si face o declaratie ca isi asuma toate responsabilitatile pentru tot ce se intampla in firma si deciiziile luate dupa data declaratiei, in caz ca face datorii sau frauda mai sunt trasa eu la raspundere considerand firma este infiintata pe numele meu sau daca face aceea declaratie eu sunt absolvita de vina si el este cel care va raspunde pentru astfel de cazuri, mentionez ca nu o pot transfera de pe mine pe el pentru inca un an (SRL-D minim 3 ani pana la transfer) si nu doresc sa pastrez eu afacerea, dar nu vreau sa ma trezesc ca ma baga la puscarie cu frauda sau alte lucruri de genul.. va multumesc anticipat pentru raspuns.
sunt casatorita de 4 ani cu un domn din salaj, zalau, eu locuiesc in bacau si casatoria este facuta in salaj, as dori sa stiu este posibil sa incep procedurile de divort prin instanta(sotul fiind impotriva) fara ca sa fiu prezenta acolo ? pot de exemplu sa platesc un avocat sa ma reprezinte fara ca sa ma mai duc eu deoarece doresc sa plec din tara si nu pot sa vin in romania de 2 ori sau de cate ori ne cheama istanta, cauza divortului este nepotrivire de caracter, nu doresc bani si nu avem copii, daca mi-ati putea da detalii va rog, va multumesc anticipat.
am o firma srl- D de 2 ani care nu a beneficiat de cei 10000 euro, dar a beneficiat de scutirea taxelor de infiintare si ajutor la plata taxelor pentru carti de munca, pot face transferul firmei pe alta persoana fara sa fiu obligata sa platesc statului taxele de care ma scutit in acesti doi ani?mentionez ca firma are si un credit cu finantare de la stat, va multumesc pentru ajutor anticipat