avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate marianapruteanu

Activitate marianapruteanu

Buna ziua.Pe data de 2 februarie am primit o instiintare de executare silita pt suma de 3900 de lei,cu blocarea contului de salariu.In 3 februarie am pus in contul indicat de executor suma de 1000 de lei reprezentand 1/3 din venitul meu net si am justificat acest lucru cu fluturasul de salariu,o declaratie pe propria raspundere ca nu am alte venituri sau bunuri si o chitanta din care reiesea ca am actualmente un CAR de achitat.Toate aceste dovezi insotite de chitanta de plata a sumei de 1000 de lei cu explicatiile de rigoare si rugamintea sa mi se ridice blocarea contului pt ca voi plati lunar 1/3 din venitul net,le am trimis executorului pe adresa de email indicata in instiintare.Acesta nu doar ca nu a ridicat blocarea contului si nici nu m a bagat in seama,dar nici macar nu a anuntat banca de faptul ca suma care mai era de recuperat era 2900 de lei.Ieri cand am vrut sa mi ridic salariul pe card am constatat ca contul este in continuare blocat pe intreaga suma de 3900 de lei.Doresc sa fac o plangere penala pt abuz in serviciu si daca considerati ca am dreptate,unde ar trebui s-o adresez?Multumesc!
Răspuns la discuția SE POATE REÎNFIINȚA POPRIREA?
Multumesc mult! Oricum, eram decisa sa fac contestatie.
Bună seara! În anul 2010 am făcut un credit la Provident pe care nu l-am achitat în totalitate. Am fost dată în executare în anul 2016, de către un executor din București, eu domiciliind în Buzău.Am făcut contestație la executare , specificând că executorul nu este din raza domiciliului meu și am solicitat și prescrierea creditului. Instanța mi-a acceptat contestația, mi-a dat câștig de cauză, considerându-mi întemeiată contestația,fără drept de apel, dar nu a specificat clar că intervine și prescrierea. Zilele acestea am fost dată din nou în executare, de către un alt executor.Este legal?Am solicitat acestui executor, care este din raza domicilului meu, toate documentele privind contractul meu și-mi răspunde că nu le are(nici chitanțele din care reieșea că am plătit datoria parțial, nici documentul de la judecata anterioară) și că le va solicita ulterior creditoarei. Atunci cum a fost posibil să mă execute, dacă nu are toate documentele și informațiile despre credit?Ce este de făcut, deoarece porpirea mi-a fost trimisă deja la serviciu și mi-a fost blocat și contul bancar.
Bună ziua! Aș dori să înființez, pe lângă școala în care lucrez, o asociație a părinților.V-aș ruga să-mi spuneți, ce pași trebuie urmați și ce acte sunt necesare! Menționez că scopul acestei asociații aș dori să fie acela de a sprijini școala cu bani, proveniți din donații sau din redirecționarea 2% din venituri.Mulțumesc frumos!
Daca primarul desemneaza in CA-ul scolii o persoana care este sotul contabilei scolii, se afla acea persoana in incompatibilitate?Si daca da, cum poate fi contestata si in baza carei prevederi legale?
Si in cazul acesta ma pot adresa instantei pe contencios administrativ?Si daca da, cum ar trebui sa procedez?
Am solicitat sa fie aduse la cunostinta consiliului profesoral executia bugetara pentru ca directorul si contabilul refuzau sa faca acest lucru si informatii cu privire la ce s-a intamplat cu datele mele cu caracter personal,in urma sustragerii din unitatea scoala, prin neglijenta in serviciu a directorului, a calculatorului cu baza de date.
In luna aprilie 2013 am inmanat conducerii scolii 3 adrese, al caror numar de inregistrare nu il mai am si la care nu am primit niciun raspuns pana in acest moment.Revenind acum o saptamana cu adresa prin care solicitam numerele de inregistrare ale acestora , am primit un raspuns sec prin care mi se spune ca acele adrese nu mai exista in scoala.Ce posibilitate exista sa mi caut drepturile in instanta?
Multumesc mult de tot!
Acum aproximativ o luna, am fost agresata telefonic si verbal de catre familia unui elev de la clasa care scazuse la invatatura drastic(am dovezi testele)pentru motivul ca nu vreau sa-i acord Premiul 1.Totodata, mama acestuia a facut afirmatii in comuna cum ca i-as fi agresat copilului ca i l-as fi santajat emotional, inregistrat, etc.In acelasi timp a facut multiple plangeri , vreo 17(toate cu aproximativ acelasi continut, unele chiar trase la xerox:))) la diverse institutii cum ar fi scoala in care lucrez, Protectia copilului, Parchet, politie, minister,inspectorat, in toate acuzandu-ma de maltratarea fizica , psihica si morala a elevului.Anchetata fiind de catre Comisia de disciplina a scolii, am fost sanctionata de directia scolii cu observatie scrisa, pe motiv ca nu am manageriat bine conflictul cu parintele si am lasat ca acesta sa degenereze.In Raportul comisiei, martorii mei(toti parintii clasei) au spus foarte clar ca nu am agresat niciodata niciunul dintre elevi, sub nicio forma.
As dori sa aflu cum as putea si unde sa fac o plangere pentru ca mama elevului sa fie sanctionata pentru faptul ca mi-a stricat reputatia in comuna in care lucrezde 27 de ani, ca m-a acuzat cu minciuni la care nu are nicio proba, anul urmator urmand sa preiau clasa P si ma tem ca parintii acelor viitori elevi sa nu se lase indusi in eroare de afirmatiile ei calomnioase, mai ales ca am fost si sanctionata de conducerea scolii.
Precizez ca in tot acest timp am fost purtata pe drumuri de la o institutie la alta, pentru a da declaratii, rapoarte, etc, lucru care mi-a afectat foarte mult familia( in special fiica,aceasta fiind extrem de bolnava)am cheltuit foarte multi bani si mai presus de orice, mi-am irosit zilele din concediu.Doresc sa mi se faca dreptate.Unde si cum pot proceda?