avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate Elena_J

Activitate Elena_J

freeelis a scris:


data specificata in notificare este cuprinsa in perioada de proba?



Da ! Va multumesc foarte mult de ajutor !
freeelis a scris:



Notificarea isi va produce efecte de la data comunicarii acesteia angajatorului, fara a fi nevoie de aprobarea acesteia.



Va rog sa ma mai ajutati cu niste informatii. Sa-mi raspundeti cu da sau nu.
Eu asta am scris pe hartie : ( ca in exemplul dumneavoastra) NOTIFICARE nr. …../.....................
PRIVIND INCETAREA CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA
IN PERIOADA DE PROBA

Avand in vedere prevederile contractului individual de munca inregistrat in Registrul de Evidenta a Salariatilor cu nr. .................. intre S.C. ....................... - in calitate de angajator, si domnul/doamna ...................... - in calitate de angajat, cu functia de ...................................,
Tinand cont ca, potrivit contractului individual de munca, perioada de proba aferenta acestuia este de ...................zile calendaristice/lucratoare,
Luand in considerare art. 31 alin. 3 - Codul Muncii care prevede ca “pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia”,
Prin prezenta va aduc la cunostinta hotararea de a inceta contractul individual de munca incheiat cu dumneavoastra, incepand cu data de ......................., conform prevederilor art. 31 alin. 3 Codul Muncii, republicat.

Salariat
……………………………..

Am fost la sediul social si din partea angajatorului am doar numarul de inregistrare adaugat de inspectorul resurse umane. In rest campurile completate de mine cu semnatura mea la final ( valabil pentru ambele exemplare ). Am si eu un exemplar si unul este la departamentul de resurse umane. Este totul ok pana acum ? Da sau nu ?
Multumesc de ajutor !
freeelis a scris:


3. Nu se solicita acordul angajatorului/angajatului, dupa caz, in cazul incetarii c.i.m. pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba.




Multumesc frumos pentru raspuns !

Inca mai am nelamuriri. Pe langa numarul de inregistrare trebuie sa am si stampila unitatii plus semnatura angajatorului pe notificare? Trebuie sa fie aceeasi semnatura de pe contractul d emunca? Daca e alta nu mai e valida notificarea? Iar decizia trebuie sa o primesc pe loc imediat dupa fericitul caz in care mi se stampileaza - semneaza - inregistreaza notificarea ?

Va rog mult sa-mi spuneti ce fac eu cu notificarea daca nu mi-o ia nimeni in seama obligandu-ma sa ma prezint la serviciu?
In data de 02.08.2013 am semnat un contract pe o perioada determinata incepand cu data de 03.08.2013 de 1 luna ( ulterior pe o perioada nedeterminata) urmand sa intru in tura in 02.08.2013, noaptea. Perioada de proba este de 5 zile in cazul acesta. Azi dimineata am terminat tura de noapte si vreau sa-mi dau demisia ( de urgenta :angry: ,chiar azi , 03.08.2013, de s-ar putea sa nu mai fie nevoie sa intru maine pe tura de zi ) si sa le mentionez ca vreau ca CIM sa-mi fie incetat conform ART. 31 din Codul Muncii.

"ART. 31
(3) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probã, contractul individual de muncã poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisã, fãrã preaviz, la iniţiativa oricãreia dintre pãrţi, fãrã a fi necesarã motivarea acesteia."

Dar astazi este Sambata si departamentul de resurse umane nu are program decat de L-V. Este legala varianta de a le trimite notificarea prin email si de maine sa fiu eliberata de CIM ?
Daca trebuie sa astept pana Luni si sa ajung la sediul social cum fac cu aceasta notificare? Banuiesc ca e nevoie sa o am in dublu exemplar si sa-mi fie eliberat si-un nr. de inregistrare ?? Dupa asta urmeaza sa primesc decizia de incetare conform solicitarii mele? Si daca angajatorul nu vrea sa accepte aceasta varianta si-mi propune acordul partilor cu o perioada de preaviz? Eu am de gand sa refuz categoric orice oferta profitand de acest articol 31. Pot face asta ? Am dreptul sa ii oblig cu acest articol sa-mi inceteze contractul indiferent de ce parere are angajatorul?
Daca angajatorul nu vrea de nici o culoare varianta asta si nu-mi inregistreaza notificarea stiu ca pot sesiza ITM-ul. Asta inseamna ca pana actioneaza ITMul eu trebuie sa ma prezint la serviciu? Si cum dovedesc la ITM sesizarea mea?