avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate perspikce

Activitate perspikce

Discuție Buna seara
Am fost legitimat acum 3 seri la un control de rutina impreuna cu un prieten in timp ce plecam spre centrul vechi !Ne-au controlat in buzunare domni politisti si asupra mea am avut un box care se pune pe degete pt autoaparare ,am plecat la sectie ,am dat declaratie si am plecat acasa ,confiscandu-mi box'ul la sectie !Cand am terminat de declarat i-am intrebat pe domni politisti la ce sa ma astept mai departe ca sa stiu daca imi iau avocat sau daca imi da avertisment sau amenda !Ei mi-au raspuns ca NU se intampla nimic si ca sa stau linistit dar ma tot gandesc la situatia din seara aceea si as dori sa stiu daca este legal sa te perchizitioneze in buzunare pe strada si daca este ilegal sa port acel box la mine ,intelegand ca este cat de cat ilegal fiind considerat arma alba ...eu avandu-l asupra mea pt autoaparare! Eu am terminat un proces in martie si sunt in probatiune 2 ani si 10 luni as dori sa stiu va rog frumos ,daca chear este cum a spus domnul politist si daca imi va veni ceva acasa (amenda) sau daca ma va chema in judecata pt asa ceva sau cum imi afecteaza situatia incidentul din seara respectiva !Mi se va face dosar penal ? ...Va multumesc
Buna ziua ! Am si eu o nelamurire.In luna Octombrie pe data de 18 m-am mutat cu chirie impreuna cu prietena mea in chirie la un domn in casa ,nu apartament in bucuresti ..o casa cu mai multe camere ..1 din ele fiind a noastra !Am facut un contract "privat "intre noi si propietar ..scris de mana de propietar in care ne spune conditiile si unde avem acces in casa ce sa facem si ce nu avem voie sa facem ,etc!
Propietaru ne-a obligat prin prisma faptului ca eram in criza de timp sa facem "contract " pe 1 an cu conditia ca daca nu facem nu ne primeste pe termen mai mic ..noi acum dupa 2 saptamani i'am platit chiria pe camera 600 ron respectiv 900 cu tot cu intretinerea 150 pe cap de om iar din garantia ceruta de propietar am achitat jumatate adica 450 ron ...urmand sa mai achit pe daca de 5 decembrie 2014 restul de 450...dar noi nu vrem sa mai stam in aceasta casa din cauza stresului provocat de propietar stand cu acesta in aceeasi casa si batandu-ne la usa ori de cate ori vrea acesta ..pe langa faptul ca ne jigneste prin" intepaturi fine" de fiecare data cand vrea ..nu ne putem odihni si ne streseaza tot timpul fiind pe acelas etaj cu noi in alta camera ..chitanta nu ne-a dat la plata a jumatete din garantie ...iar noi nu stim daca plecam pe data de 18 adica dupa 1 luna achitata integral si cu jumatate din garantie platita daca propietarul accepta sau avem voie ....ce sa facem ca sa putem pleca sa nu avem probleme cu acest om..tinand cont ca avem un contract scris de mana de propietar iar noi semnand pe acesta si dandu-ne datele personale ..
Va rugam sa ne spuneti ce sa facem si daca putem pleca fara vre-o problema ...o zi buna ...multumesc!
Imi trebue avocat ?Ma cheama la judecatorie ?In cat timp expira dosarul penal sau cand se anuleaza ?Nu mai pot da de permis cat timp?Iau vre-o amenda ?
Buna ziua ,am cateva intrebari..legate de problema mea ..Am condus beat acum 2 seri si am fost tras pe dreapta.. in masina mai erau 2 persoane...1 era si ea bauta si cealalta nu era ..eu am fost dus la osectie de politie si de acolo la iml pt recoltare de probe sange ..mi-a iesit 0,64 alcoolemie ..am dat o declaratie la sectia mea dupa aceea ..dupa care am fost trimis acasa ..acum eu nu stiu ce urmeaza ...si sunt foarte ingrijorat..politistul cu care am dat declaratia a spus ca nu o sa fac puscarie fiind prima abatere si pt ca nu am provocat accidente sau lovit persoane ..dar nu stiu ce sa cred...Nu stiu daca mi-a facut dosar penal ..nu stiu daca o sa ma duc la puscarie sau nu ..nu am nici o idee..Eu nu am avut probleme cu politia niciodata ..nu am cazier ..am terminat o facultate..in principiu am facut o prostie ...dar nu ma caracterizeaza...va rog sa imi spuneti ce sa fac ..la ce sa ma astept si ce e bine de stiu ..pt ca sunt destul de speriat pt cele intamplate..va multumesc ..astept un raspuns cat mai detaliat daca se poate..