avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate guinea

Activitate guinea

Discuție Informare
Unde ma adresez cand cineva incearca sa obtina pentru persoana batrana , un certificat de handicap neuroligic .
Am cumparat in rate un telefon in anul 2005 , prin euroline . Creditul a fost achitat in anul 2010 . In anul 2014 am fost executata silit prin poprire pe salariu valoarea integrala a creditului .
Se pare ca ultima rata a depasit data scadenta cu cateva zile . Nu mai am chitantele si nici notificari sau telefoane nu am primit care sa imi spuna ca ar fi o problema .
Am avut poprire 1500.00 ron.
Intrebarea este cum sa procedez , nu stiu daca este corect ce s-a intamplat?
Este incheiata dupa modificarea legii , dar nu inteleg :
polita se numeste :" Polita de asigurare a locuintei si a continutului MULTIANUALA ASTRA PAD PLUS BONUS" - este de 60euro- este pe parcursul a trei ani- prima rata este de 20 euro.
Asigurarea este la Astra Asigurari - are riscuri de baza si riscuri Suplimentare : EX:
- incendiu, trasnet, explozie, cadri de corpuri,izbire de catre vehicule.
-fenomene atmosferice , greutatea stratului de zapada, avalansa
- apa de conducta
- furt (inclusiv acte de vandalism produse cu ocazia furtului )

In situatia asta mai este nevoie de o alta asigurare , acea asigurare facultativa ?
Asigurarea obligatorie pt . locuinta am facut-o imediat ce am ajuns acasa in data de 22 .07.2013 . Va multumesc mult !

O seara Buna !
Este nevoie sa trecem prin "Mediere" sau direct in instanta ?

Va multumesc mult !
Am fost inundata de vecinul de deasupra in data de 19.07.2013. Noi nu locuim acolo, suntem plecati din localitate, muncim intr-un alt oras la aprox 700 Km distanta.
Apartamentul este distrus : dormitorul in totalitate- parchet , mobila, calculator,pereti si partial sufrageria , parchet si pereti , covoare , toate erau noi .
Cel care este proprietarul apartamentului de deasupra este plecat in Spania, parintii lui efectuau modernizari in apartament,iar cauza inundatiei este un furtun din baia lor care s-a retezat ,asa ni s-a spus.
Nu avem asigurare nici noi, nici el, si nici vreo intentie din partea lor de a repara cea ce s-a distrus , nu ne mai raspund nici la telefon .
Avem fotografii cu dezastrul din casa si Nota de constatre din partea administratorului de bloc si bine inteles apartamentul care este distrus .

Nu stim cum sa procedam mai departe, credem ca pe cale amiabila nu se poate!

Va multumesc anticipat daca imi spune cineva cum trebuie sa procedam.