avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate iancucristi

Activitate iancucristi

Se pare ca nu se tine cont.... Va multumesc mult pentru raspunsuri, ce am sa fac ramane de vazut, nu imi prea prieste faptul ca ma vor gasii daca ma vor cauta, din punct de vedere financiar. As mai avea totusi o intrebare, daca se recalculeaza acum la salariul din Spania, trebuie sa platesc si pe lunile trecute in care am platit la salariul din Romania?
Buna ziua.
Am un baiat major,18 ani, care isi continua studiile la o facultate. Am fost de acord sa-i platesc in continuare pensie alimentara conform hotararii judecatoresti de acum 3 ani, numai ca el vrea mai mult. Eu lucrez in Spania, veniturile mele de aici nu sunt stiute de el, nici nu am intentionat sa le stie, am fost dat in judecata acum 3 ani de catre mama lui pe motiv ca salariul meu este mult mai mare decat pretind si trebuie sa-i platesc mai mult. Atunci, ei necunoscand locul unde eu lucram, mi-au spus ca au facut o cerere si o sa ma caute prin consulat sa vada unde lucrez si cat castig. Nu m-au gasit, asa ca pensia s-a fixat la salariul minim pe economie din Romania.Am platit-o, si inainte eu plateam la fel pensie alimentara, tot timpul baiatul a primit pensie din partea mea, doar ca acum, baiatul fiind major ma da el in judecata, pe acelasi motiv. Vreau sa spun ca eu nu am avut deloc o relatie cu el, nu l-am crescut niciodata,am primit tot timpul vorbe urate din partea lui si a mamei, iar interesul lui fata de mine a fost mereu doar unul financiar. Eu traiesc cu o alta femeie acum(nu suntem casatoriti dar urmeaza), avem impreuna cumparate o casa si o masina, iar salariile noastre ne ajung pentru rate si traiul de zi cu zi, daca ar fi sa platesc 25% din salariul meu nu as mai putea platii ratele.
As vrea sa va intreb daca este posibil intradevar sa ma gaseasca prin consulat,avand in vedere ca ultima oara nu au reusit, dar lucrurile se pot schimba mult in 3 ani, si daca da, legal sunt obligat sa-i platesc 25% din salariu, sau legile se aplica altfel datorita faptului ca sunt intr-o alta tara iar salariu este in euro? Eu sunt de acord sa-i platesc pensia care i-o plateam si pana acum, dar mai mult nu.
Multumesc anticipat!!