avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate brigitte140

Activitate brigitte140

Sunt angajata la o firma (din Belgia) in postul de secretara, insa detin o autorizatie de traducator pentru limba engleza de la Ministerul Justitiei si efectuez si traduceri in interesul firmei, cu si fara legalizare notariala. Multe dintre documente se redacteaza bilingv, intrucat cei din conducere sunt cetateni straini. Mentionez ca sunt inregistrata si ca PFA, dar nu am incheiat un contract de colaborare cu firma la care lucrez. Pentru a se achita fata de mine pentru traducerile efectuate, firma mi-a suplimentat cu o suma salariul. Conform noului regulament privind activitatea notariala publicat in Ordinul 2333/C/2013 in M.O. nr. 479/1.08, care intra in vigoare in 11.08, cabinetele notariale vor solicita insa traducatorilor ca in formula de certificare a inscriselor sa se mentioneze onorariul incasat si chitanta/op-ul. Este in regula daca mentionez nr. OP-ului prin care mi se vireaza lunar salariul si o suma mdoica ca si onorariu? Acea suma eu nu o voi incasa de fapt si va trebui sa platesc impozitul de 16% pentru ea, impozit pe care-l platesc si pe salariu oricum. Dati-mi un sfat va rog. Cum as putea proceda?va multumesc