avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate Alina-Manuela

Activitate Alina-Manuela

Răspuns la discuția Calcul salariu minim
Despre legea asta întreb
Astfel, în sectorul agro-alimentar, la condiții normale de muncă, la un salariu minim brut de 3000 de lei, angajatul fără persoane în întreținere primește în mână un salariu net de 2362 de lei, iar angajatorul plătește un cost salarial (salariu complet) de 3068 lei.
Bună ziua. Vreau să mă lămurească și pe mine cineva, ca vad ca fiecare interpretează lege în felul sau. Eu muncesc la un magazin de lactate. Din câte am înțeles și citit, de anul trecut este lege sa se dea minimul pe economie, net 2362. E adevărat sau nu? Va rog frumos sa ma ajuati cu un răspuns real. Va mulțumesc
Răspuns la discuția Vodafone își bate joc de noi
Din câte am înțeles noua reglementare cu romingul e in beneficiul nostru,nu a operatorilor,Eu ce sa fac in acest caz.Platesc lunar 30€ abonament,țin cartela frumos in vitrina si soțul meu își cumpara din fiecare țara câte o cartela si de fiecare data când tranzitează o țara schimba cartela!Superb!!!!!!!!!Strigator la cer!Bătaie de joc.
I-am făcut soțului meu un abonament de telefon la Vodafone acum 4 ani.I-am specificat doamnei ca vrem un abonament care sa il poată folosi in toată Europa,deoarece e șofer pe tir extern.Sta plecat prin Europa 2-3luni si o luna sta acasă si tot așa.Luna trecută i-am prelungit contractul online,bifând ca doresc prelungirea abonamentului,fără modificarea contractului anterior.Ne-a dat un telefon gratis.Totul a fost perfect pana ieri,când primește soțul pe telefon un mesaj in care scria ca dacă nu vine in țara in 8 zile o sa aibă costuri suplimentare,deși el nu si-a consumat pana acum beneficiile din abonament.A sunat la Vodafone si i s-a spus ca nu are voie sa stea plecat din țara mai mult de o luna cu cartela.Tin sa precizez ca abonamentul lunar este de 30€ si a fost plecat 4 luni consecutive si pana acum nu au fost probleme de genul acesta.I s-a spus ca scrie in contract ca nu are voie sa țină mai mult de o luna cartela afara din țara,dar noi am bifat ca nu dorim modificarea contractului,doar prelungirea lui si de 2 luni de când am prelungit contractul nu am primit copie după contractul prelungit deși scria ca il voi primi in câteva zile.Ne-a precizat ca nu putem renunța la abonament,decât dacă plătim restul de 22 de luni x30€,dar nici nu poate folosi cartela pe extern.Ce as putea face in acest caz?Va rog sa m-a sfătuiți cum as putea proceda,deoarece soțul nu poate veni acasă,deoarece mai are încă 2 luni contract de munca.Va rog sa ne ajutați.Va mulțumim anticipat.
Am un nepotel de 7 luni care momentan este in Germania,deoarece de cand s-a nascut a suferit 5 operatii.Peste o luna vine acasa,dar v-a trebui sa mearga din 2 in 2 saptamani inapoi in Germania la controale.Tatal lui s-a casatorit ieri cu altcineva si s-ar putea sa plece in Anglia.Pe certificatul de nastere a nepotelului e trecut numele tatalui,dar copilul e trecut pe numele de familie a mamei.Nu au fost niciodata casatoriti.Ce ar putea sa faca sora mea ca sa poata merge la controale cu copilul fara sa aiba nevoie de aprobarea tatalui?Este necesar acordul lui sa iasa cu copilul din tara chiar daca e vorba de controalele medicale obligatorii?Daca ii face imputernicire sa iasa din tara cat este valabila si de cate ori poate sa iasa din tara cu o imputernicire?Va rog sa imi ziceti care ar fii cea mai simpla varianta si cum ar trebui sa procedam.Va multumesc anticipat.
Am muncit 1 an si 4 luni la un magazin alimentar ca sef de tura.In primele 4 luni am muncit 6 zile in plus care nu mi-au fost platite.Seful de magazin de atunci si-a dat demisia si a venit altul in loc.Noul sef mi-a promis ca v-a face tot posibilul ca acele zile sa-mi fie platite.Intradevar s-a tinut de cuvant,dar o data cu el a venit si cosmarul.De atunci si pana luna aceasta cand mi-am dat demisia mai am vreo 15 zile care le-am muncit in plus,iar cand i-am zis ca vreau sa-mi fie platite a inceput sa vorbeasca foarte urat cu mine,spunandu-mi ca doar eu vreau zilele acelea platite,desi foarte multi colegi sunt in aceasta situatie,ca doar eu am fost "privilegiata "cu zile libere ca doar eu imi cer drepturile si multe altele.Tin sa mentionez ca timp de 1 an si 4 luni cat am muncit acolo,nu stiu daca adunate toate zilele am o luna muncita de dimineata,in rest doar de dupa-masa,desi in contractul de munca scrie ca muncesc 2 schimburi nu doar un schimb si acela doar de dupa-masa,iar de week-endu-ri muncite nici nu se mai pune problema.Cand am avut o discutie cu seful i-am spus de aceasta problema,dar el mi-a replicat ca nu stiu sa fac ce este de facut dimineata,desi nu mi-a zis niciodata ca vrea sa ma invete.Ca sa fiu mai clara,vreau sa va spun ca seful nu ma suporta ,deoarece nu fac parte din clanul lui de petrecareti(el are cativa angajati cu care face chefuri si se imbata in fiecare week-end).Are un comportament foare urat cu majoritatea angajatilor si mie personal a ajuns sa-mi fie foarte frica de el si din aceasta a fost una din cauzele pt care mi-am dat demisia.Astazi m-a sunat foarte nervos spunandu-mi ca v-a face plangere penala impotriva mea deoarece am dat bonurile de masa a unei angajate(care a fugit de acasa din cauza sotului ei) fiicei sale.Problema nu era chiar asa de grava,dar din spusele sefului a expirat ceva ciocolata in magazin si vroia sa plateasca ciocolata cu bonurile fostei angajate.Mi-a spus ca bonurile care urmeaza sa le primesc o sa mi le retina ca sa plateasca ce avea colega de platit .La noi in magazin fiecare avea cate un raion de verificat termene iar cine nu apuca sa faca caietul si expira era bun de plata,desi cand ne-am angajat nu ni s-a spus asa ceva,ci din potriva,ni s-a spus ca tot ce expira si se detelioreaza se trece pe o foaie,iar apoi sefii de tura sau cel de magazin le introduc in calculator.Dar,seful nostru de magazin ne pune sa platim,ba ne mai si intimideaza si se comporta oribil cu noi.Din 24 de angajati cati am fost la inceput au mai ramas doar 4 angajati vechi.Si din cei noi tot vin si pleaca.Am doua intrebari la care va rog sa-mi raspundeti:
1)Poate sa-mi faca plangere penala ca am dat bonurile de masa fiicei angajatei fara aprobarea sefului de magazin(eu fiind sef de tura) si sa-mi retina bonurile mele in schimbul angajatei?
2)Cum as putea sa-mi primesc banii pt zilele muncite in plus,fara sa afle seful de magazin,deoarece imi este foarte frica de el?(seful de magazin n-a amenintat ca daca ii facem rau n-o sa ne mai angajam in localitatea noastra niciodata)
Va spun cu mana pe inima ca asa om rau si care sa te faca sa simti frica de fiecare data cand il vezi sau cand te suna ca fostul sef n-am vazut si n-am sa mai vad niciodata.Va rog din suflet sa imi raspundeti la cele 2 intrebari si sa ma sfatuiti ce sa fac.:((.Va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Imputarile salariale sunt legale?
Am facut plangere la ITM,dar daca angajatorul nu imi va restitui banii cuveniti,si-l voi da in judecata am vreo sansa sa-mi recuperez banii?Tin sa precizez ca domnul angajator este jurist si are foarte multe relatii peste tot.
Ma numesc Budian Ciprian Dorel si am lucrat la o S.C. din data de 10.10.2014 pana in data de 09.02.2015 ca sofer.Astazi am fost sa-mi dea salariul din luna ianuarie si din luna februarie.Am aflat cu stupoare ca pe toata durata cat am lucrat am depasit consumul de motorina cu 3 %,asta insemnand 200 euro pt mine si 200 pt colegul,bani care ne-a imputat din salar(pana azi nu a zis nici macar o data ca am avut consum prea mare de motorina,ba din contra dupa spusele angajatorului era foatre bine).Am mai descoperit ca s-au imputat 394 ron pt aripa,lampa,suport,led(Cauciucurile care sunt puse pe motrica sunt mai mari in talon decat cele scrise in cartea masinii si din aceasta cauza freaca in aripa masinii de deasupra cand se da cu spatele si din acesata cauza se rupe,iar ledul este intact).In data de 22.12.2014 am luat o amenda de la ISCTR pe firma ,deoarece tahograful este defect si nu inregistra pauzele care le efectuam.Si aceasta amenda de 2000 lei ne-a fost imputata mie si colegului meu din salar.Ne-a calculat toti km efectuati in aceste 2 luni,ne-a scazut toate imputarile si ne-a dat restul de bani pe km,dar salariul in tara pe luna ianuarie si pe concediu de odihna care nu l-am efectuat nu mi-a dat banii.Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati si sa-mi raspundeti daca este legal fie imputati acei bani de care v-am spus mai devreme si ce as putea sa fac si cum as putea sa imi recuperez salariu din tara si banii pt concediu de odihna.Va rog din tot sufletul sa ma ajutati.Va multumesc.:((
Pai ei incalca prevederile codului muncii,deoarece in contractul de munca scrie ca lucreaza 40 de ore pe saptamana,in schimb fetele lucreaza 55 de ore pe saptamana.In schimb,ei vor sa le schimbe programul la 14 ore pe zi si angajatorul e constient ca fetele nu-si permit sa lucreze la un program asa de lung.Ce ar putea face in acest sens?
Am o prietena care lucreaza 7 ore pe zi de luni pana vineri,iar 2 sambete din luna 12 ore si 2 duminici din luna 8 ore.Acum,sefa de magazin vrea sa le schimbe programul si sa munceasca o zi una o zi alta,aia insemnand 14 ore intr-o zi si urmatoarea zi libera.In contractul de munca scrie ca lucreaza 8 ore pe zi 40 de ore pe saptamana.Ele vor sa lucreze asa cum lucreaza acum,in doua schimburi,deoarece au familie si copii si nu se pot descurca daca lucreaza o zi intreaga,chiar daca cealalta zi sunt acasa,insa sefa nici nu vrea sa auda asa ceva."Cui nu-i convine,e liber sa plece,vine altul in loc!",asa zice ea mereu.M-au rugat sa va intreb ce ar putea sa faca sa ramana la programul actual.Va multumesc anticipat pt raspuns.