avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate Zenith667

Activitate Zenith667

> doar din investitiile in bursa din tara, nu si de pe la cele externe.
Asta inseamna investitii pe care le-am realizat pe perioada in care am rezidenta fiscala in tara? Nu are legatura firmele a caror actiuni le cumpar din ce tara sunt, sau firma de brokeraj din ce tara e, ci doar eu ce rezidenta fiscala am, corect?

De asemenea, pentru o valuta anume (gen, USD) cum pot afla valoarea medie in RON? Este pe site-ul BNR, sau unde o gasesc?

Mersi!
Buna ziua.

Am cateva intrebari legate de contributiile pentru venituri obtinute din bursa.

1. Daca, prin platforma broker-ului, am cumparat de-a lungul anului instrumente financiare (actiuni) in valuta (valuta pe care am cumparat-o in lei la diferite preturi, de-a lungul anului), la ce pret (in RON) voi calcula valuta? Am vazut ca la fonduri de investitii se face o medie a anului a pretului valutei. La fel se face si pt. bursa?
2. In ce caz trebuie sa declar la stat profit/pierdere - in cazul in care mi-am retras banii din contul broker-ului, sau in cazul in care am vandut actiuni (si banii au ramas in contul broker-ului)?
3. In Romania exista echivalentul Tax Loss Carryforward? ([ link extern ] ).
Adica, spre exemplu, daca in 2020 ai avut o pierdere de 2000 lei, iar in 2021 vei avea un profit de 1800 lei (deci, per total esti in pierdere cu 200 de lei), atunci, pentru anul 2021 va trebui sa platesti impozit pentru profitul de 1800 lei - sau pierderea din 2020 este cumulata cu profitul din 2021?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am cateva intrebari in ceea ce priveste domiciliul oficial:
1. Daca un om are doua locuinte, una in orasul A si celalalt in orasul B, este legal sa aiba domiciliul oficial (scris pe buletin) pt orasul A, dar sa locuiasca in locuinta din orasul B?

2. Daca un are domiciliul oficial in judetul X, si este PFA, poate sa aibe sediul in judetul Y (si sa locuiasca de fapt in judetul Y)?

3. Daca un om are nevoie sa locuiasca cate 3 - 6 luni intr-un oras, dupa care sa se mute in alt oras, tot pt 3 - 6 luni, spre exemplu in interes de serviciu, trebuie sa-si schimbe mereu domiciliul oficial?

4. Exista o alternativa la a-ti muta domiciliul oficial (adica, cel care este scris in buletin), daca ai nevoie sa locuiesti in alt oras (pe o perioada determinata sau nedeterminata, intr-o locuinta luata in chirie de firma la care lucrezi sau de tine personal)?