avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru34

Activitate alexandru34

exista vreo modalitate sa modific textul publicat ca sa sterg cea ce am scris de trei ori?
multumesc pentru raspuns, asa credeam si eu, si nu este singurul abuz care l-au facut impotriva mea si a familiei mele;
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si pareri in legatura cu urmatoarea speta:
In anul 1988 mama mea a suferit un accident de circulatie in urma caruia a ramas cu o invaliditate permanenta la mana dreapta si unele probleme psihice; s-a ajuns la un proces in urma caruia s-a emis o hotarare prin care vinovatul si persoana responsabila civilmente erau obligati la despagubiri civile periodice lunare pana la incetarea starii de nevoie; aceste despagubiri au fost acordate ca o diferenta intre pensia de invaliditate acordata si salariul pe care mama mea l-ar fi putut obtine in campul muncii daca nu i-ar fi fost alterata capacitatea de munca; aceste despagubiri au fost majorate ultima data in anul 1993; in anul 1995 instanta a refuzat majorarea despagubirilor; mama mea a acceptat acest abuz si a continuat sa accepte cuantumul despagubirilor la acelasi cuantum stabilit in anul 1993; aceste despagubiri au fost acordate pana in anul 2001 cand persoana responsabila civilmente a refuzat sa le mai acorde; mama mea suferind de diferite boli si nestiind cum sa procedeze a tot amanat gasirea unei cai de rezolvare a acestei situatii; in anul 2010 am deschis un proces pentru majorarea despagubirilor in cauza, in urma caruia instanta a majorat despagubirile civile lunare, dar a refuzat acordarea acestor despagubiri pe perioada procesului si pe perioada retroactiva de trei ani care nu s-a prescris motivand ca despagubirile civile cerute pe perioada procesului nu au un caracter cert si ca despagubirile retroactive pot fi obtinute prin reactualizarea sumei cu rata inflatiei de catre un executor judecatoresc; despagubirile cerute pentru tratamente medicale, suferinte si investigatii medicale au fost respinse pe motiv ca pentru acestea este nevoie de un nou proces; in timpul acestui proces s-au facut tergiversari si medicul expert al asigurarilor sociale a si schimbat gradul II de invaliditate al mamei mele in gradul III de invaliditate; in cadrul expertizei medicale asupra capacitatii de munca respective, medicul expert a certat-o pe mama deoarece aceasta a depus un act medical nou la dosar si i-a zis mamei mele ca trebuie sa o trimita la INEMRCM, mama mea i-a raspuns ca ea nu poate calatori singura ca e bolnava si medicul i-a raspuns ca bine ca la tribunal poate sa mearga; dupa aceasta medicul expert i-a zis ca daca nu merge la INEMRCM ii schimba gradul de invaliditate din II in III ca oricum va primi aceiasi bani la pensie; (in acele momente nu mi-am dat seama ca invaliditatea nu are nici o legatura cu despagubirile civile acordate din punct de vedere medical si banuind ca se incearca o tergiversare a procesului, nu am contestat decizia asupra capacitatii de munca;) la urmatorul termen de judecata, avocatul paratului, pe un ton fericit s-a adresat instantei cerand acesteia respingerea tuturor pretentiilor mamei mele motivand ca aceasta nu mai este incadrata in gradul II de invaliditate; am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi la despagubiri si in gradul III de invaliditate deoarece initial cand a obtinut despagubirile pentru prima data era incadrata in gradul III de invaliditate; ( specific aici ca in cererea de chemare in judecata am avut o formulare gresita din care reiesea faptul ca motivul pentru care ii chem in judecata este faptul ca mama mea este incadrata si in prezent in gradul II de invaliditate si ca sa anuleze aceasta conditie au si schimbat automat gradul de invaliditate); cred ca exista o lege care specifica ca medicul expert nu are dreptul sa divulge informatii din dosarele medicale si in acest caz nu a fost o vointa a instantei sau a unui membru de familie; la urmatorul termen de judecata instanta a cerut medicului expert depunerea raportului de expertiza aferent deciziei medicale asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu se mai intocmeste raport de expertiza medicala in conformitate cu legislatia in vigoare; primid acest raspuns la medicului expert, instanta a cerut acestuia depunerea actelor care au stat la baza deciziei asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu mai are acces la dosarul mamei mele ca in conformitate cu prevederile legii 1418/2010 l-a trimis la INEMRCM pentru verificare de expertiza; banuiesc ca dosarul medical a fost trimis la INEMRCM deoarece am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi si in gradul III de invaliditate si cum nu le-au iesit aranjamentele au continuat in incercarea de a a anula total gradele de invaliditate ale mamei mele;
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si pareri in legatura cu urmatoarea speta:
In anul 1988 mama mea a suferit un accident de circulatie in urma caruia a ramas cu o invaliditate permanenta la mana dreapta si unele probleme psihice; s-a ajuns la un proces in urma caruia s-a emis o hotarare prin care vinovatul si persoana responsabila civilmente erau obligati la despagubiri civile periodice lunare pana la incetarea starii de nevoie; aceste despagubiri au fost acordate ca o diferenta intre pensia de invaliditate acordata si salariul pe care mama mea l-ar fi putut obtine in campul muncii daca nu i-ar fi fost alterata capacitatea de munca; aceste despagubiri au fost majorate ultima data in anul 1993; in anul 1995 instanta a refuzat majorarea despagubirilor; mama mea a acceptat acest abuz si a continuat sa accepte cuantumul despagubirilor la acelasi cuantum stabilit in anul 1993; aceste despagubiri au fost acordate pana in anul 2001 cand persoana responsabila civilmente a refuzat sa le mai acorde; mama mea suferind de diferite boli si nestiind cum sa procedeze a tot amanat gasirea unei cai de rezolvare a acestei situatii; in anul 2010 am deschis un proces pentru majorarea despagubirilor in cauza, in urma caruia instanta a majorat despagubirile civile lunare, dar a refuzat acordarea acestor despagubiri pe perioada procesului si pe perioada retroactiva de trei ani care nu s-a prescris motivand ca despagubirile civile cerute pe perioada procesului nu au un caracter cert si ca despagubirile retroactive pot fi obtinute prin reactualizarea sumei cu rata inflatiei de catre un executor judecatoresc; despagubirile cerute pentru tratamente medicale, suferinte si investigatii medicale au fost respinse pe motiv ca pentru acestea este nevoie de un nou proces; in timpul acestui proces s-au facut tergiversari si medicul expert al asigurarilor sociale a si schimbat gradul II de invaliditate al mamei mele in gradul III de invaliditate; in cadrul expertizei medicale asupra capacitatii de munca respective, medicul expert a certat-o pe mama deoarece aceasta a depus un act medical nou la dosar si i-a zis mamei mele ca trebuie sa o trimita la INEMRCM, mama mea i-a raspuns ca ea nu poate calatori singura ca e bolnava si medicul i-a raspuns ca bine ca la tribunal poate sa mearga; dupa aceasta medicul expert i-a zis ca daca nu merge la INEMRCM ii schimba gradul de invaliditate din II in III ca oricum va primi aceiasi bani la pensie; (in acele momente nu mi-am dat seama ca invaliditatea nu are nici o legatura cu despagubirile civile acordate din punct de vedere medical si banuind ca se incearca o tergiversare a procesului, nu am contestat decizia asupra capacitatii de munca;) la urmatorul termen de judecata, avocatul paratului, pe un ton fericit s-a adresat instantei cerand acesteia respingerea tuturor pretentiilor mamei mele motivand ca aceasta nu mai este incadrata in gradul II de invaliditate; am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi la despagubiri si in gradul III de invaliditate deoarece initial cand a obtinut despagubirile pentru prima data era incadrata in gradul III de invaliditate; ( specific aici ca in cererea de chemare in judecata am avut o formulare gresita din care reiesea faptul ca motivul pentru care ii chem in judecata este faptul ca mama mea este incadrata si in prezent in gradul II de invaliditate si ca sa anuleze aceasta conditie au si schimbat automat gradul de invaliditate); cred ca exista o lege care specifica ca medicul expert nu are dreptul sa divulge informatii din dosarele medicale si in acest caz nu a fost o vointa a instantei sau a unui membru de familie; la urmatorul termen de judecata instanta a cerut medicului expert depunerea raportului de expertiza aferent deciziei medicale asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu se mai intocmeste raport de expertiza medicala in conformitate cu legislatia in vigoare; primid acest raspuns la medicului expert, instanta a cerut acestuia depunerea actelor care au stat la baza deciziei asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu mai are acces la dosarul mamei mele ca in conformitate cu prevederile legii 1418/2010 l-a trimis la INEMRCM pentru verificare de expertiza; banuiesc ca dosarul medical a fost trimis la INEMRCM deoarece am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi si in gradul III de invaliditate si cum nu le-au iesit aranjamentele au continuat in incercarea de a a anula total gradele de invaliditate ale mamei mele; in iunie 2011 s-a emis hotararea judecatoreasca asa cum am mentionat mai sus, la aceasta am facut recurs, care s-a judecat inainte de convocarea la INEMRCM deoarece am primit cu intarziere scrisoarea de la INEMRCM; recursul s-a judecat repede si desi in sala de judecata era o persoana care avea acte pe care am vazut denumirea firmei responsabile civilmente, acesta nu s-a prezentat si nu a depus actele si din acel moment banuiesc ca acele acte nu au fost depuse din cauza ca erau facute in contextul in care mama mea nu mai avea grade de invaliditate, dar din cauza ca am primit scrisoarea INEMRCM cu intarziere aceasta anulare a gradelor de invaliditate pe care am prevazut-o s-a intamplat doar dupa o luna dupa recurs;
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si pareri in legatura cu urmatoarea speta:
In anul 1988 mama mea a suferit un accident de circulatie in urma caruia a ramas cu o invaliditate permanenta la mana dreapta si unele probleme psihice; s-a ajuns la un proces in urma caruia s-a emis o hotarare prin care vinovatul si persoana responsabila civilmente erau obligati la despagubiri civile periodice lunare pana la incetarea starii de nevoie; aceste despagubiri au fost acordate ca o diferenta intre pensia de invaliditate acordata si salariul pe care mama mea l-ar fi putut obtine in campul muncii daca nu i-ar fi fost alterata capacitatea de munca; aceste despagubiri au fost majorate ultima data in anul 1993; in anul 1995 instanta a refuzat majorarea despagubirilor; mama mea a acceptat acest abuz si a continuat sa accepte cuantumul despagubirilor la acelasi cuantum stabilit in anul 1993; aceste despagubiri au fost acordate pana in anul 2001 cand persoana responsabila civilmente a refuzat sa le mai acorde; mama mea suferind de diferite boli si nestiind cum sa procedeze a tot amanat gasirea unei cai de rezolvare a acestei situatii; in anul 2010 am deschis un proces pentru majorarea despagubirilor in cauza, in urma caruia instanta a majorat despagubirile civile lunare, dar a refuzat acordarea acestor despagubiri pe perioada procesului si pe perioada retroactiva de trei ani care nu s-a prescris motivand ca despagubirile civile cerute pe perioada procesului nu au un caracter cert si ca despagubirile retroactive pot fi obtinute prin reactualizarea sumei cu rata inflatiei de catre un executor judecatoresc; despagubirile cerute pentru tratamente medicale, suferinte si investigatii medicale au fost respinse pe motiv ca pentru acestea este nevoie de un nou proces; in timpul acestui proces s-au facut tergiversari si medicul expert al asigurarilor sociale a si schimbat gradul II de invaliditate al mamei mele in gradul III de invaliditate; in cadrul expertizei medicale asupra capacitatii de munca respective, medicul expert a certat-o pe mama deoarece aceasta a depus un act medical nou la dosar si i-a zis mamei mele ca trebuie sa o trimita la INEMRCM, mama mea i-a raspuns ca ea nu poate calatori singura ca e bolnava si medicul i-a raspuns ca bine ca la tribunal poate sa mearga; dupa aceasta medicul expert i-a zis ca daca nu merge la INEMRCM ii schimba gradul de invaliditate din II in III ca oricum va primi aceiasi bani la pensie; (in acele momente nu mi-am dat seama ca invaliditatea nu are nici o legatura cu despagubirile civile acordate din punct de vedere medical si banuind ca se incearca o tergiversare a procesului, nu am contestat decizia asupra capacitatii de munca;) la urmatorul termen de judecata, avocatul paratului, pe un ton fericit s-a adresat instantei cerand acesteia respingerea tuturor pretentiilor mamei mele motivand ca aceasta nu mai este incadrata in gradul II de invaliditate; am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi la despagubiri si in gradul III de invaliditate deoarece initial cand a obtinut despagubirile pentru prima data era incadrata in gradul III de invaliditate; ( specific aici ca in cererea de chemare in judecata am avut o formulare gresita din care reiesea faptul ca motivul pentru care ii chem in judecata este faptul ca mama mea este incadrata si in prezent in gradul II de invaliditate si ca sa anuleze aceasta conditie au si schimbat automat gradul de invaliditate); cred ca exista o lege care specifica ca medicul expert nu are dreptul sa divulge informatii din dosarele medicale si in acest caz nu a fost o vointa a instantei sau a unui membru de familie, cand am incercat eu sa obtin informatii medicale sau acte medicale din dosarul mamei mele a refuzat sa mi le acorde si a trebuit sa ma adresez Politiei ca sa le obtin doar partial; la urmatorul termen de judecata instanta a cerut medicului expert depunerea raportului de expertiza aferent deciziei medicale asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu se mai intocmeste raport de expertiza medicala in conformitate cu legislatia in vigoare; primid acest raspuns la medicului expert, instanta a cerut acestuia depunerea actelor care au stat la baza deciziei asupra capacitatii de munca si medicul a raspuns ca nu mai are acces la dosarul mamei mele ca in conformitate cu prevederile legii 1418/2010 l-a trimis la INEMRCM pentru verificare de expertiza; banuiesc ca dosarul medical a fost trimis la INEMRCM deoarece am raspuns instantei ca mama mea are aceleasi drepturi si in gradul III de invaliditate si cum nu le-au iesit aranjamentele au continuat in incercarea de a a anula total gradele de invaliditate ale mamei mele; in iunie 2011 s-a emis hotararea judecatoreasca asa cum am mentionat mai sus, la aceasta am facut recurs, care s-a judecat inainte de convocarea la INEMRCM deoarece am primit cu intarziere scrisoarea de la INEMRCM; recursul s-a judecat repede si desi in sala de judecata era o persoana care avea acte pe care am vazut denumirea firmei responsabile civilmente, acesta nu s-a prezentat si nu a depus actele si din acel moment banuiesc ca acele acte nu au fost depuse din cauza ca erau facute in contextul in care mama mea nu mai avea grade de invaliditate, dar din cauza ca am primit scrisoarea INEMRCM cu intarziere aceasta anulare a gradelor de invaliditate pe care am prevazut-o s-a intamplat doar la o luna dupa recurs; prin hotararea de la recurs s-a acordat in plus doar despagubirile civile pe timpul procesului;
Am insotit-o pe mama mea la INEMRCM, am formulat un act prin care ceream o expertiza medicala corecta si completa, in acest sens am dat si cateva indicatii a ceea ce trebuie investigat in expertiza medicala; nu sunt expert si la acel moment nu mi-am dat seama ca mama era chemata pentru verificare de expertiza si nu pentru expertiza medicala si ca procedura de verificare de expertiza presupune o procedura total diferita; cand am ajuns acolo functionarii de acolo nu au vrut sa imi inregistreze cererea si a trebuit sa fac scandal si sa le zic ca o sa chem televiziunea pentru a-i convinge sa o inregistreze; mi-au cerut sa plec din spital si pe mama au abuzat-o, au lovit-o cu pumnii in spate, i-au dat injectii sa o puna pe picioare, i-au facut cateva investigatii medicale superficiale si dupa doua zile i-au pus in mana o decizie medicala asupra capacitatii de munca cu o incapacitate adaptiva de 20%, majoritatea afectiunilor medicale erau omise in totalitate si restul erau minimalizate, dupa 19 ani de invaliditate in gradul II, 3 ani de invaliditate in gradul III si doi ani in care gradele de invaliditate i-au fost sterse complet din cauza ca procesul penal a durat mai mult de doi ani, functionarii de la INEMRCM au anulat total gradele de invaliditate pe care tot ei le-au acordat si le-au recomandat; i-au cerut sa paraseasca spitalul, in caz contrar o da afara cu Politia; dupa o luna am primit raspuns la cererea depusa prin care mi se aducea la cunostinta ca o astfel de expertiza cum cer eu se face doar contra cost; decizia medicala asupra capacitatii de munca acordata specifica ca mama mea nu se incadreaza in grad de invaliditate, era lipsita de specificatia dreptului la contestatie si era lipsita de formele de munca pe care mama mea le-ar fi putut presta; am tot asteptat o noua decizie medicala asupra capacitatii de munca de la cabinetul teritorial, care sa inlocuiasca respectiva decizie ilegala (din cate stiu conform legii 1418/2010 in cazul verificarii de expertiza comisia de avertizare si control emite concluzii si avize, nu emite decizii medicale); intre timp, eu m-am inbolnavit, am facut pneumotorax spontan si am ajuns in spital, medicii au facut o gramada de neglijente si greseli, am ajuns cobaiul lor si la o saptamana dupa intrarea in spital pe picioarele mele, cand puteam si alerga am ajuns intr-o stare in care nu mai suportam durerile si starea de rau general si curgand transpiratia pe mine am fost nevoit sa scriu o plangere pe care am trimis-o la Politie; dupa ce i-am dat la politie, au hotarat sa ma trimita de urgenta la o clinica specializata dar eu eram intr-o asemenea stare incat nu ma puteam intinde pe targa de durere; la spitalul unde am ajuns, medicul mi-a zis ca trebuie sa-mi coasa gaura din plaman, dar mai tarziu am aflat ca mi-a fost taiata o bucata din plamanul drept; desi am platit 723 lei contributii de asigurari de sanatate retroactiv, am fost externat in 48 de ore de la operatie pe motiv ca nu sunt paturi destule si mi s-a cerut sa plec; pe biletul de iesire din spital au scris ca sunt vindecat desi operatia era inca deschisa si cu puroi la 41 de zile dupa operatie si totodata erau prezente si alte afectiuni medicale precum emfizemul pulmonar si fibroza pulmonara pe care le-au lasat neinvestigate desi eram internat intr-un spital de pneumo...
Decizia asupra capacitatii de munca a mamei mele a fost emisa in data de 07.10.2011 si era specificat pe ea ca aceasta devine valabila din data de 01.11.2011; in data de 04.11.2011 mama mea a primit o decizie de la casa de pensii prin care i se anula pensia de invaliditate; aceasta era prevazuta cu drept de contestatie si asa bolnav cum eram am formulat o contestatie in care am explicat ca s-a facut o expertiza medicala mincinoasa si solicitam verificari si pe plan medical; am mers la casa de pensii asa bolnav, inca aveam operatia deschisa, functionarii de acolo au tot refuzat sa primeasca contestatia, mi-au zis ca nu pot contesta decizia lor, ca trebuie sa depun contestatia la cabinetul de expertiza medicala; le-am explicat ca decizia este prevazuta cu drept de contestatie, ca scrie pe ea si oricum cabinetul de expertiza medicala le este subordonat; au acceptat sa inregistreze contestatia si mi-au zis ca vor trimite ei contestatia la cabinetul de expertiza medicala; dupa cateva zile mama mea a primit o scrisoare prin care era invitata la sediul casei de pensii, acolo un finctionar mi-a adus la cunostinta faptul ca ei stiu ca mama mea este bolnava dar ca singura solutie de redobandire a pensiei de invaliditate este depunerea unui nou dosar medical la cabinetul de expertiza medicala; le-am raspuns ca ascunderea a ceea ce s-a intamplat nu este o cale legala si am refuzat; am fprmulat plangeri penale impotriva medicului pe care il consider vinovat si impotriva INEMRCM, dar plangerea a fost tinuta mult timp la sertar ca de altfel toate plangerile penale pe care le-am facut, de cate ori ma interesam de stadiul cercetarilor ori politistul ori procurorul era in concediu; s-au facut cercetari fictive si faptele au fost interpretate favorizant, dosarele au fost clasate dupa ce s-a tras de timp aproape doi ani;
Intre timp, medicul impotriva caruia am depus mai multe plangeri penale a fost acuzat de luare de mita; am depus o gramada de petitii la casa de pensii dar aceasta mi le respingea si il sustinea pe medic; am depus o noua cerere de expertiza medicala, respectiv un nou dosar medical la cabinetul de expertiza medicala si in data de 20 mai 2014 mama mea a fost programata pentru expertiza medicala; am depus o cerere prin care solicitam ca respectivul medic sa nu efectueze expertiza medicala pentru mama mea; aceasta cerere a fost incalcata si medicul a inceput sa se prefaca ca nu ne cunoaste, sa-i puna intrebari in batjocura " doamna dar cum ati ramas fara pensie?" a urmat un schimb de replici in urma caruia ne-a amenintat ca o sa cheme Politia, ne-a amenintat ca trimite iar dosarul la INEMRCM eu i-am raspuns ca o sa-l dau din nou la Politie si atunci a inceput sa se laude ca nici inainte procurorii si politistii nu i-au facut nimic, brusc ne cunostea si stia cine suntem; mamei mele i s-a facut rau a ajuns la urgenta si de acolo internata la psihiatrie;
In martie 2014 in urma mai multor contestatii si petitii am obtinut si gradul II de handicap pentru mama mea, ca inainte era doar in gradul III; atat la pensia de invaliditate cat si la handicap au purtat-o la revizuiri anuale timp de 26 de ani, chiar daca afectiunile medicale erau nevindecabile si s-au inmultit;
Desi am fost programat la expertiza medicala in data de 20.05.2014, pe baza unor motive de genul, ca au nevoie de consultatie metodologica, ca trebuie sa faca o ancheta sociala, au tras de timp inca cinci luni si doar in data de 28.10.2014 mama mea a fost chemata la cabinetul de expertiza unde medicul respectiv ne-a comunicat ca ne acorda gradul III de invaliditate; i-am raspuns ca este imposibil cu atatea boli si el ne-a raspuns ca si certificatul de incadrare in grad de handicap este tot in gradul III; in acel moment i-am aratat ca se inseala am depus certificatul de incadrare in grad de handicap cu gradul doi si am depus cateva acte medicale noi, i-am expus medicului si alte probleme medicale; ne-a invitat ca in data de 29.10.2014 sa mergem dupa decizie; am formulat un act nou in care explicam ca relatam cea ce s-a intamplat cu o zi inainte si anticipam in acel act, ca din rea vointa, medicul va acorda doar gradul trei de invaliditate; am depus actul in momentul in care ne-a inmanat decizia medicala si in aceeasi zi am depus dosarul de pensionare; probabil ca nici in data de 28.10.2014 nu ar fi chemat-o pe mama pentru expertizare daca in data de 03.10.2011 nu as fi deschis proces la tribunal; am chemat in judecata pe respectivul medic, INEMRCM, casa de pensii si am cerut constatarea nulitatii absolute a respectivelor decizii si obligarea paratilor la despagubiri pe baza raspunderii civile delictuale, s-au facut tergiversari pe diferite motive, juristul casei de pensii a cerut sa-i reprezinte pe toti paratii fara ca acestia sa o ceara, au depus toti intampinare in care invocau exceptia inadmisibilitatii si tardivitatii, judecatoarea s-a antepronuntat si l-a indemnat pe medic sa depuna intaminare afirmand ca intampinarea lui ar putea stopa procesul; incheierile civile sunt manipulate si interpretate favorizant si desi am depus cerere de indreptare a erorilor din incheiere mi-a fost respinsa; cererea de chemare in judecata avea mai multe capete si am formulat-o si ca pe o actiune in raspundere civila delictuala; desi la dosarul cauzei au fost depuse mai multe acte medicale care dovedesc ca mama mea are probleme psihice acestea nu au fost luate in seama; aceste probleme psihice sunt luate in considerare doar in cazul in care vrea sa contracteze un credit, daca trebuie sa cumpere medicamentele pentru tratament sau cand au trebuit sase luni pentru realizarea expertizei medicale asupra capacitatii de munca, etc; mi-au respins toate cererile privind deciziile medicale si de pensionare pe baza de exceptii, restul cererilor le-au omis complet; hotararea poate fi atacata cu apel;
Intre timp, am facut contestatie la decizia asupra capacitatii de munca in urma careia in Cluj tot printr-o sectie a INEMRCM, gradul de invaliditate al mameimele a fost schimbat din III in II; medicul de acolo a specificat ca va trimite decizia asupra capacitatii de munca la casa de pensii si ca va cere cabinetului de expertiza medicala local sa definitiveze decizia medicala, ca doar ei au aceste atributii; dar si aceasta decizie medicala asupra capacitatii de munca ascunde unele boli ale mamei mele dintre care unele au fost recunoscute in decizii medicale anterioare sau in alte acte medicale din dosarul medical;
In ianuarie 2015 casa de pensii a emis decizia de pensionare pe baza deciziei medicale asupra capacitatii de munca vechi prin care mama mea era incadrata doar in gradul III de invaliditate; am contestat aceasta decizie si in momentul in care am depus contestatia am cerut si dosarele de pensionare sa le studiez; nu inteleg de ce mama mea are doua dosare de pensionare si doua dosare medicale, dar am observat ca din ambele dosare de pensionare lipsea decizia medicala asupra capacitatii de munca care o incadra pe mama in gradul doi de invaliditate; am cerut lamuriri privitor la aceasta situatie si am surprins o conversatie in care una dintre angajate ii explica celeilalte ca nu a putut emite decizia de pensionare decat pe baza deciziei asupra capacitatii de munca cu gradul III de invaliditate deoarece cealalta era emisa incepand doar cu data de 01.11.2014 si nu acopereau zilele de 29,30,31 octombrie; dupa putin timp s-a gasit si decizia cu gradul de invaliditate doi care nu era depusa la dosar din motivele lor personale; am mai descoperit in dosar un act prin care cei de la casa de pensii cereau superiorilor din Bucuresti sa nu faca nimic in cazul mamei mele; in loc sa trimita contestatia mea la cabinetul de expertiza cum au zis, au trimis scrisoare celor din bucuresti cerand sa nu-si faca treaba; am cerut eliberarea respectivelor acte in fotocopie si am fost trimis la un director adjunct care a incercat sa ma convinga ca nu poate sa imi elibereze actele si ca daca nu il cred si am impresia ca ele vor fi falsificate sa imi notez pe o hartie denumirea lor; au stat peste program in incercarea de a ma convinge ca ei ne vor binele si daca vor avea o hotarare judecatoreasca vor plati pensia cuvenita mamei mele; in luna februarie mama mea a primit alte doua decizii de pensionare, la intervale de cateva zile, in ultima dintre ele cuantumul pensiei contestat a crescut cu o suma in jur de 50 de lei si a fost data avandu-se in vedere gradul doi de invaliditate; totusi decizia era gresita, si am facut o noua contestatie pe care am vrut sa o depun; am fost trimis la un director care a inceput sa se certe cu mine, reprosandu-mi ca am facut o contestatie care inca nu a fost rezolvata si ca nu pot depune alta; eu i-am explicat ca am mai primit doua decizii de pensionare gresite, cu drept de contestatie si voi depune contestatie, nu stiu cum am primit alte decizii de pensionare daca nu mi-a fost rezolvata contestatia; a incercat sa ma tot provoace si mi-a cerut contestatia si tot imi zicea ca nu o inregistreaza in timp ce se uita pe ea, i-am cerut-o inapoi dar a refuzat, am plecat si am sunat la Politie, mi-au zis ca nu este de competenta lor, sa ma duc la Protectia consumatorului; am mers si la aceasta din urma si mi s-a raspuns la fel ca nu este de competenta lor; m-am dus la Politie si am facut plangere impotriva respectivului functionar ; in acea zi m-am inbolnavit si am facut febra, am racit si am stat in pat vreo trei zile, in raspunsul pe care l-am primit de la Politie mi s-a zis ca contestatia mea a fost inregistrata si ca problemele noastre se vor rezolva in dosarele de pe rolul instantei; au sters cu buretele prejudiciul suferit de catre mine mai ales ca in momentul in care am vrut sa depun contestatia la decizia de pensionare am vrut sa depun si cererea prin care solicitam eliberarea in xerocopie a actelor din dosarul de pensionare; am reusit sa depun aceasta cerere doar in mai 2015 si mi s-a raspuns ca au nevoie de avizul superiorilor de la Bucuresti; dupa cateva zile mi-au trimis un alt raspuns in care ma anuntau ca nu imi pot elibera respectivele acte decat daca le va cere instanta de judecata; privitor la contestatia facuta in decembrie 2011, specific ca raspunsul comisiei centrale a ajuns doar dupa aproximativ 330 de zile, cand unul dintre politisti a facut demersuri legatede plangerea penala, si casa de pensii a anulat pensia mamei mele inainte de rezolvarea contestatiei cu 11 luni;
Mai specific ca dupa respingerea actiunii mele in instanta, medicul respectiv a fost condamnat la inchisoare cu executare si eu stiu cat de vinovat este deoarece mamei mele nu a vrut sa-i ia in considerare o multime de boli in timp ce prietenului mamei mele care nu era asa bolnav ca si ea si tot timpul ne-a ajutat la muncile casnice, a facut tot posibilul sa nu piarda nici o zi de pensie, si i-a luat in considerare ca boala si alcoolismul;
Multumesc celor care vor avea rabdarea sa citeasca si celor care ma vor ajuta cu sfaturi sau pareri.
e adevarat ca are gradul I cu insotitor, dar indemnizatia de insotitor se acorda pentru a plati insotitorul, diferenta de 334 lei este prea mica pentru orice persoana, mai ales una bolnava;
pentru a obtine pensie de invaliditate...cei de la casa de pensii au zis sa faca sa se angajeze cumva, cel putin pentru o luna ca sa obtina stagiul necesar dar legea specifica clar, ca oricine poate incheia contract de asigurare si regulamentul lor interior care se refera la situatia in care exista decizie asupra capacitatii de munca nu este sustenabil; am vreo sansa sa-i determin sa incheie contractul de asigurare? trebuie sa apelez la instanta? eu personal cred ca este o discriminare pentru ca multi bolnavi care nu au lucrat niciodata au incheiat astfel de contracte si au obtinut pensia de invaliditate;
Buna ziua! Va rog sa imi acordati cateva sfaturi sau pareri la urmatoarea situatie:
o persoana incadrata in gradul I de handicap ( handicap vizual ) se prezinta la casa de pensii pentru incheierea unui contract de asigurare. angajata de la biroul respectiv refuza incheierea unui contract de asigurare invocand ca nu au dreptul sa incheie contract de asigurare unei persoane care beneficiaza de indemnizatie de handicap; a cerut aratarea legii pe baza careia a fost refuzat si i s-au aratat cateva file in care conform unui regulament intern, la un anumit articol, se preciza ca persoanele carora li s-a emis o decizie asupra capacitatii de munca nu au dreptul sa incheie contract de asigurare cu casa de pensii; in cauza, persoana respectiva nu are nici o decizie asupra capacitatii de munca, are doar certificat de incadrare in grad de handicap cu insotitor; ce se poate face in acest caz? Va multumesc!
Buna! In luna octombrie 2010 mamei mele i-a fost schimbat gradul de invaliditate din 2 in 3 de catre medicul expert al asigurarilor sociale. Inainte de schimbarea gradului de invaliditate, respectivul medic a fost contactat de catre avocatul partii adverse, deoarece cu cateva luni inainte am depus o actiune civila in instanta, pentru majorarea despagubirilor civile pentru vatamare corporala din culpa, care au fost acordate in anul 1990 si pana la incetarea starii de nevoie. Din anul 2001 si pana in anul 2010, aceste despagubiri civile lunare nu au mai fost platite din rea credinta si mama mea fiind bolnava si sub tratament psihiatric, nu a stiut sa le ceara. Inainte sa ii schimbe gradul de invaliditate, medicul respectiv i-a cerut mamei mele sa mearga la expertiza medicala in Bucuresti, dar mama a refuzat pe motiv ca e bolnava si nu poate merge singura intr-o asemenea calatorie. Medicul respectiv a certatat-o afirmand ca bine ca poate merge la tribunal, dar nu poate merge la Bucuresti si ca in acest caz este nevoit sa-i schimbe gradul de invaliditate din 2 in 3 adaugand ca oricum va primi aceeasi suma de bani la pensie. Dupa aproximativ o luna, avocatul din proces al partii adverse, cerea instantei pe un ton bucuros respingererea tuturor pretentiilor mamei mele pe motiv ca acesteia i-a fost schimbat gradul de invaliditate si ca nu mai are dreptul la pretentii. Am raspuns acestei cereri in fata instantei specificand faptul ca mama mea are aceleasi drepturi la pretentii si in gradul 3 de invaliditate ca si in gradul 2. In conceptia mea era evident un aranjament intre instanta de judecata, medicul respectiv, si cas ,,de pensii, deoarece atat medicul cat si cas,, de pensii s-au implicat in proces, cereau amanarea procesului, si incercau sa indrepte procesul in alta directie. Eu nu am facut contestatie impotriva deciziei asupra capacitatii de munca, emisa prin abuz si incalcarea legilor, exact pentru a nu prilejui o serie de amanari a procesului de la judecatorie pe care ei si le doreau. La aproximativ o luna dupa ce am afirmat in instanta ca mama mea are aceleasi drepturi la despagubiri civile si in gradul 3 de invaliditate, medicul respectiv, incalcand legea, a trimis dosarulmedical al mamei mele la Bucuresti. El fiind ultimul medic care a facut evaluarea medicala, nu avea dreptul sa se mai ocupe de dosarul mamei mele, coform legii aparute in acelasi an si nu avea dreptul sa ceara verificarea unei expertize medicale care nici macar nu a existat si nu s-a facut local. Intre timp, insistand in proces pentru o solutie si terminarea procesului, in luna mai 2011 s-a emis o sentinta prin care se majorau despagubirile civile care urmau sa se acorde numai de la terminarea procesului. Desi avocatul paratului nu a depus nici un act, nici o dovada pe tot parcursul procesului, cerand doar verbal la ultimul termen respingerea tuturor pretentiilor mamei mele, instanta a admis aproape toate cererile sale. Am facut recurs, in urma caruia instanta a acordat si despagubirile civile pe perioada procesului, dar au respins acordarea despagubirilor civile pe ultimii 3 ani, pe motiv ca mama mea detine o hotarare judecatoreasca din anul 1993 care poate fi pusa in executare cu majorarea sumei de catre executorul judecatoresc,au respins acordarea de despagubiri morale sau despagubiri pentru contravaloarea tratamentelor medicale pe motiv ca pentru acestea trebuie deschis un nou proces. Toate aceste explicatii sunt cuprinse in hotarare dar nu si in dispozitivul ei. Recursul s-a judecat inainte sa mergem la Bucuresti, deoarece am primit citatia de acolo cu intarziere. Am banuit ca se pregatea un aranjament care sa le continue pe celelalte, asa ca am formulat o cerere in care solicitam o expertiza corecta si completa, pe care angajatii de la institutia respectiva au inregistrat-o doar dupa doua ore de certuri si dupa ce le-am zis ca o sa chem televiziunea. Au facut cateva analize medicale straine de afectiunile medicale ale mamei mele si ignorand atat starea de fapt cat si actele medicale ale mamei mele au emis o decizie asupra capacitatii de munca in care majotitatea afectiunilor medicale lipseau, iar cele trecute erau minimalizate. Decizia a fost emisa fara specificarea dreptului si termenului de contestatie si fara stabilirea conditiilor de munca. I-au dat decizia si au amenintat-o ca chiama politia daca nu pleaca repede. Dupa o luna am primit raspunsul la cererea depusa in care imi raspundeau ca o asemenea expertiza cum cer eu se face doar contracost. Cabinetul de expertiza local nu a mai emis o alta decizie medicala asupra capacitatii de munca, am primit doar o decizie de incetare a pensiei pe care am contestat-o in termen legal.. Am fost chemat personal la Casa de .... unde am fost sfatuit sa fac un nou dosar de pensionare. Nu intelegeam de ce sa fac altul daca exista deja unul asa ca am facut plangere penala impotriva medicului care a pornit totul prin incalcarea legilor si institutia din Bucuresti. Plangerea penala a fost respinsa dupa ce a fost tergiversata mai mult de un an, pe motiv ca tine de contenciosul administrativ. Au tras de timp pana s-a implinit termenul de prescriptie. Contestatia impotriva deciziei Casei de ....a fost respinsa prin raspunsul dat la aproximativ 340 de zile dupa depunerea ei, fara a se face vreo cercetare. Consider ca nu as fi primit raspuns nici in ziua de azi, daca nu ar fi existat pălangerea penala. In tot acest timp mama mea a fost incadrata in gradul 3 de handicap, in octombrie 2013 am facut contestatie, fiind nemultumit de gradul 3 de handicap stiind ca mama mea nu poate lucra de 26 de ani in nici in meseriile ei si nici in alta meserie, si a avut nevoie permanent de ajutor. In decembrie 2013 Comisia supp,,, a persoanelor cu handicap, a emis o decizie prin care imi respingeau contestatia pe motiv ca nu s-au respectat criteriile medico psihosociale. Nu s-a specificat cine nu le-a respectat si cum nu au fost respectate, se propunea doar o noua reevaluare medicala cu incadrare corespunzatoare. La evaluarea medicala au inceput cu insinuari, ca mamei mele i-au dat prea mult gradul 3, ca trebuie sa ii taie gradul, ca ca asa vor ei si nu trebuie sa dea explicatii. A iesit scandal deoarece era evidenta atitudinea de ura pe care o etalau unii din membrii comisiei ca de altfel o multime de medici care nu si-au facut treaba si si-au batut joc de mama mea incepand din anul 1988. Din cauza acestor medici am fost nevoiti sa cautam medici in alte orase. La ridicarea certificatului de handicap am fost uimit, ca in urma insinuarilor facute, au acordat gradul 2 de handicap, dar imediat dupa aia au aparut greselile facute in privinta executarii silite a despsagubirilor civile obtinute. Eu cred ca nu este doar o coincidenta, multitudinea acestor abuzuri, incalcari de legi, greseli care ingradesc dreptul la sanatate si viata al mamei mele se leaga intre ele. Intrebarile mele sunt....
1. Ce sa fac ca sa obtin pensia de invaliditate a mamei mele? Sa cer o noua evaluare medicala la comisie?
2. Cum pot obtine drepturile banesti retroactive pe perioada noiembrie 2011 -martie 2014 aferente pensiei de invaliditate anulata pe nedrept?
3. Mai pot obtine despagubirile civile retroactive pe perioada celor noua ani neplatiti din rea credinta?
4..In privinta indemnizatiei de handicap, este legal sa nu le acorde pe perioada de la depunerea contestatiei si pana la acordarea noului certificat?
Va multumesc!

Răspuns la discuția incuviintare executare silita
multumesc pentru raspuns, dar am impresia ca am citit undeva ca o suma ceruta printr-o cerere de executare silita asupra careia s-a hotarat de catre o instanta, nu mai poate fi ceruta printr-o alta cerere de executare silita. am inteles eu gresit?
Buna! In urma unei actiuni civile pentru majorarea unor despagubiri civile pentru vatamare corporala din culpa am obtinut majorarea acestor despagubiri, care la inceput au fost acordate de buna voie de catre debitori. In ultimul an, acestia au refuzat sa mai acorde sumele de bani lunare, si am depus cereri de executare silita la executorul judecatoresc. Au fost patru cereri de incuviintare a executarii silite care au fost admise de fiecare data, asa cum au fost formulate. In doua din aceste cereri am cerut actualizarea despagubirilor cu rata inflatiei, si au fost admise cererile. Problema este ca la fiecare cerere de incuviintare silita depusa ma loveam de executorul judecatoresc , care imi punea diverse piedici (ori imi cerea sa mai astept sa se adune mai multe luni, ori imi cerea sa revin a doua zi, ori imi zicea ca nu exista inflatie in Romania si ca daca imi majoreaza despagubirile vom primi o suma mai mica...bineinteles ca nu am ascultat de minciunile lui si am insistat sa imi actualizeze suma si totodata sa=mi elibereze toate actele din dosar in copie. in cele din urma a actualizat suma cu aproximativ 46 lei, dar a refuzat sa imi elibereze actele cerute in copie pe motiv ca nu are rost sa imi fac o cheltuiala inutila.) Astfel, la ultimele doua incuviintari de executare silita, judecatoria a admis cererile cu despagubirile civile majorate cu rata inflatiei. Deoarece s-au mai adunat inca doua luni neachitate de catre debitori, in data de 12 martie am depus o noua cerere de incuviintare a executarii silite pentru sumele majorate aferente celor doua luni. Verificand pe site ul judecatoriei dupa aproximativ 10 zile am observat ca cererea depusa de mine la executorul judecatoresc nu apare inregistrata.Am sunat la judecatorie care mi-au spus ca nu stiu nimic despre dosarul respectiv. Am mers la judecatorie, de acolo am fiost trimis la executorul judecatoresc, care mi-a dat un raspuns scurt ca dosarul a fost inregistrat, ca el isi face treaba. La insistentele mele mi-a aratat o inregistrare din data de 12.03.2014, care era ultima in catalog, desi daca am vazut bine pe site ul judecatoriei, au mai fost si alte cereri inregistrate de catre acel birou de executare, facute ulterior. M-am intors la registratura judecatoriei, unde a aparut si executorul judecatoresc cu un dosar in mana, si a soptit ceva doamnei de acolo care a facut referire la numele creditorului din dosar si a inceput sa tasteze ceva ..dupa ce a plecat executorul judecatoresc, mi-au cerut sa mai astept pe motiv ca nu se gaseste dosarul, si dupa aproximativ 10 minute doamna de la registratura mi-a dat un nr de dosar si mi-a zis ca cererea de incuviintare a executarii silite.. a fost inregistrata in data de 17.03.2014, doar ca a fost inregistrata fara nume si de aceea nu s-a gasit dosarul. Mi-a zis ca inca nu s-a dat termen. Banuiam deja ca se fac ceva aranjamente, si cand m-am intors acasa, am verificat numarul de dosar primit care aparea inregistrat fara nume...dupa aproximativ 10 minute au aparut si numele. In data de 28.03.2014 s-a judecat cererea si ziua urmatoare accesand site ul judecatoriei am vazut ca cererea a fost admisa doar in parte..am sunat la judecatorie..mi-au dat legatura la o grefiera care mi-a zis ca s-au acordat despagubirile civile doar pentru una din cele doua luni neachitate dar si aceea fara actulizarea facuta cu rata inflatiei..si ca este fara cale de atac. Intrebarile mele ar fi urmatoarele: 1. Ce pot sa fac pentru obtinerea despagubirilor majorate pe ambele luni neachitate? 2.Ce as putea face pentru obtinerea despagubirilor civile, fara a face atatea executari silite? 3. Ce as putea face impotriva executorului judecatoresc care imi pune piedici prin diferite tertipuri pentru obtinerea drepturilor (din cauza lui mi s-au prescris sumele aferente mai multor luni deoarece m-a mintit ca nu are voie sa le actualizeze)
si alta varianta nu exista? de exemplu ca politistul sau procurorul a favorizat vinovatul? doar ca nu au fost probe destule, sau ca fapta nu exista? este interesant ca va intereseaza de ce a beneficiat de pensie de invaliditate in perioada 1990-2011..?pentru ca a fost in legalitate sa beneficieze...ca a fost si este bolnava, si medicul care a facut fapta de abuz a si fost acuzat recent pentrru astfel de fapte...v-am dat o ipoteza in care trebuia sa presupuneti ca eu zic adevarul...si sa imi dati un sfat..in legatura cu ce as putea face..in schimb ce primesc...jigniri..(sunteti confuz)..sau rapunsuri mincinoase..(ca nu se intelege de ce a beneficiat de pensie). Cum sa nu se inteleaga daca am povestit ca a fost chemata la verificare de expertiza si s-a facut o expertiza medicala aranjata cu omiterea intentionata a starii de fapt? in legatura cu acest aspect, nimeni nu a vrut sa isi exprime o parere.. oare de ce? daca va zic parerea mea, o sa incepeti cu alte jigniri,,