avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate make45

Activitate make45

Unde trebuie sa reclam faptul ca un vecin vrea sa darame gardul facut de mine (din lemn ) care e conform planului cadastral avand o curbura specificata in plan si sa construiasca altul (din zidarie ) , in linie dreapta ,,in favoarea lui .Nu ar putea sa-si construiasca un gard pe terenul lui urmarind gardul meu (lipit de gardul meu ) fara sa-mi darame mie gardul ?
cum radiez un pfa
multumesc pentru ca mi-ati raspuns .,acum stiu ce sa fac
Buna ziua ,
As dori sa aflu ce acte sunt necesare pentru obtinerea cadastrului si a intabularii unui apartament de bloc cu doua camere la care sunt sase mostenitori (acum proprietari cu acte de mostenire de la notar) si unde sa ma adresez.
Multumesc
Multumesc mult pentru raspuns .
A fost clar si concis .
Ar mai fi o intrebare cum pot afla unde e inmormantata,cine s-a ocupat de formalitati,
Trebuie scoasa de la intretinere ,de la energia electica , de la gaze , apa ,cu ce acte ,imi trebuie si certificat de deces. (nu avem )Cum pot afla daca avea datorii.Nu as vrea sa aflam mai tarziu ca trebuie platita o suma mare de bani
Parintii sotiei mele au divortat in urma cu 60 de ani.Tatal s-a recasatorit si cu sotia de-a doua a avut un apartament care dupa decesul lui in urma succesiunii s-a impartit, sotiei revenindu-i 3/8 .din apartament.
Acum sotia lui a decedat de covid si mostenitorii ei nu mai sunt de gasit.
Ei s-au ocupat de inmormantare si ne-au anuntat in final de deces nelasand nici-o data de contact.
Cum as putea sa-i gasesc sa lamurim ce facem cu apartamentul (le platim partea lor, ne platesc partea )
Sotia mai are vreun drept la bunurile ramase de la sotia tatalui ?
multumesc
sunt in pensie anticipata si in noiembrie pe 18 implinesc 65 de ani.

in noiembrie primesc pensia marita ?
Răspuns la discuția pensie limita de varsta
Multumesc mult pentru sfat.