avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Mandarin87

Activitate Mandarin87

In acel certificat apare exact cum a precizat si vanzatorul...deci primaria a gresit. Multumesc pentru informatii.
Buna ziua, da am cerut primariei, si acest act a fost verificat si a ramas la biroul notarial unde am efectuat cumpararea
Buna ziua,

In 2018, am cumparat un teren intravilan, intre case(tot e construit de jur in prejur), care in contractul de vanzare cumparare este specificat ca si construibil, degrevat de orice sarcina, si vanzatori au declarat pe prop raspundere, conform standard contract ca acest teren nu se afla in zona protectie sit/monumente etc.
Ghinion, terenul se afla in zona de protectia a unui sit.
primaria mi a cerut aviz sit arh, in certificat urbanism.
De doi ani ma chinui sa obtin acest aviz, am cheltuit destul de mult. si ca sa mi se ofere descarcarea de sarcina arheologica trebuie sa sap tot terenul. (costuri cu cercetarile arheologice, plus pamant de adus la loc, etc).
Nu pot inainta cu constructia casei. Nu o sa mai am unde sa stau.

Cine se face vinovat, si cum imi pot recupera cheltuielile. (vanzator/notar/primaria?)
Intr-o tara in care toate merg pe ideea "lasa ca merge asa, ca ne intelegem noi" prefer sa fiu correct de la inceput, si avand in vedere ca contextul acestui forum promoveaze exact aceste valori, cred ca mai bine schimbam ceva, decat sa o lasam cum a fost de 1000 de ani, Poate mai evolueaza si Romania...dar oricum multumesc inca odata pentru informatii
@Adrian Dumitriu. va multumesc pentru informatiile oferite.
Nu ii cunosc pe vecini, la prima impresie par persoane destul de "incuiate". Desigur ca o eventuala constructie va fi facuta conform specificatiilor/legislatiei in vigoare...vroiam sa stiu daca mai trebuie sa ii cer accordul. Intentia mea este sa pot utiliza spatiul cat mai bine, fara sa deranjez pe nimeni.
Buna ziua,

Sunt interesat sa cumpar un teren. cu o deschidere de 11mp (total 920mp). < limita de 12mp.
vecinul din dreapta are construit exact pe hotar sau calcan nu stiu diferenta/imi cer scuze,..dar exact la margine (nu a lasat nici 1 cm cred) un garaj si o casa, din ce am inteles eu vechi, probabil de pe vremea cand se putea construi asa. (sau poate propietarul si a oferit acordul)

- Intrebarile mele sunt:
1. pot sa construiesc si eu exact asa ca el de aproape adica aproape lipit de el? marele avantaj ar fi sa nu ii vad zidul urat de la garaj si casa veche.
2. unde pot sa vad exact incadrarea terenului. Doamna in varsta care vinde pomeneste de gard vechi care nu a fost mutat niciodata dar eu as vrea sa fiu sigur ca ce cumpar este chiar acolo incadrat, nu 5 mai la stanga sau mai la dreapta.

3. din cate am observat cred ca exista niste ilegalitati, si casa si garajul au scurgere pe viitorul terenul meu, nu au burlane. sau alta scurgere. Va rog sa imi confirmati daca suspiciunea mea este intemeiata.

4. imi place sa fiu intr-un mediu cat mai privat, si deci intentionez sa construiesc un gard de 2m pe teren meu, Il pot obliga sa contribuie la cost? stiu ca trebuie partea de sus sa fie inclinata ca sa fie considerat doar gardul meu. sunt putin confuz. Daca imi fac eu gard mare si frumos,involuntar beneficiaza si el de protectie , intimitate etc.

- vecinul din stanga este ok, doar ca a construit un gard mare de 2m, tabla argintie, cam urata. In ce situatii se poate considera acel gard comun? pot sa imi fac si eu gard la fel de mare, doar ca mult mai estetic?

Va multumesc anticipat, si cred ca este de interes acest punct, avand in vedere ca sunt multe terenuri de vanzare, in aceasta situatie.
Răspuns la discuția Despagubire RCA
Mandarin87 a scris:

Buna ziua,


Din pacate am suferit un accident cu masina in aprilie.
Dauna totala
Am initiat procedurile de recuperare dauna de la RCA-ul vinovatului.

imi puteti comunica cum se calculeaza valoare daunei:
- am gasit mai multe variante online si nu stiu care este cea de actualitate.

detalii masina mea: suzuki swift 2012, 28000 km, impecabil interior/exterior :|
- m-a obliga sa iau epava (25% din suma despagubita)






as dori sa mai aflu daca solicit si dosar de victima tot de la asiguratorul rca al vinovatului si daca acolo pot sa atasej prejudicii ulterioare (costuri platforma, cost radiere , cost reimatriculare masina noua, rca meu pierdut/rovigneta, masina fusese in service cu o saptamana inainte, reparatii estetice pe casco, deci si acolo am platit franciza si multe alte etc)
Discuție Despagubire RCA
Buna ziua,


Din pacate am suferit un accident cu masina in aprilie.
Dauna totala
Am initiat procedurile de recuperare dauna de la RCA-ul vinovatului.

imi puteti comunica cum se calculeaza valoare daunei:
- am gasit mai multe variante online si nu stiu care este cea de actualitate.

detalii masina mea: suzuki swift 2012, 28000 km, impecabil interior/exterior :|
- m-a obliga sa iau epava (25% din suma despagubita)



Eu am terminat Statistica si previziune economica. Angajatorul mi-a precizat ca intra la Cibernetica si previziune economica.
Buna ziua,


As dori sa fiu si eu indrumat, cu vedere in obtinerea acestei scutiri.
Dupa multe documentari despre lege, conditii am ajuns la concluzia ca legea este prost formulata, neactualizata si interpretabila.
Doresc sa stiu ce pot face in cazul in care facultatea (ASE- CSIE) refuza sa imi elibereze aceasta adeverinta de echivalare a specializari pentru scutirea de impozit.
Tin sa precizez ca angajatorul este cel care mi-a cerut aceasta adeverinta. deci ar fi de acord sa ofere acest drept.