avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea1a9a0a0a

Activitate Andreea1a9a0a0a

Multumesc!
Stiu ca asta e practica, inainte, si ca de obicei, e la aprecierea companiei care o acorda, dar exista stipulat in lege o obligativitate de acordare inainte sau dupa?
Buna ziua,

Acordare Diurna Interna:

Din punct de vedere legal, cand trebuie acordata diurna, inainte sau dupa deplasare?

Multumesc!
Buna,

Traducator autorizat de catre MJ, nu am PFA.
Ca sa colaborez in regim de continuitate cu o firma pe traduceri mi s-a propus sa-mi eliberez CIF si sa facturez in baza acestuia.
Inca mi-e neclar, imi pot desfasura activitatea linistita doar cu CIF fara PFA?
Extrasul Revisal

Buna!

Se poate solicita extras revisal in urma unui contract de colaborare pe baza de drepturi de autor?
Multumesc pentru raspunsuri!
Multumesc tare mult!
As mai avea o nelamurire ..

La incheierea unui contract de colaborare pe baza de drepturi de autor, mai e necesar vreun demers special de genul mers la notar pentru legalizarea specimenului de semnatura?

Mentionez ca beneficiarul contractului de colaborare este fostul meu sef la care am fost angajata 7 ani si am decis sa colaboram in continuare pe traduceri. Deci deja avea stampila/parafa/semnatura mea.
Da, este vorba de traduceri autorizate in sistemul juridic.
Motivul radierii este ca nu mai stapanesc limba la nivelul asteptarilor. Am lucrat mereu numai cu una dintre ele.
Deci pare ca ar fi riscanta miscarea ..

Multumesc tare mult pentru lamuriri!
Am refuzat deja de 3 ori pe una dintre limbile in cauza. Inteleg ca maxim 3 refuzuri am voie, altfel imi anuleaza autorizatia.