avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters300701

Activitate ContSters300701

Răspuns la discuția Am dat imprumut masina de leasing
Am cheia de rezerva originala la mine si o copie color al talonului si civul copie tot la mine, ca de la laising cand am cumparat masina si eu copie am primit, originalul ii la laising. Iar talonul original ii la el cu o copie de civ ca si la mine, ca ultima data el a facut verificarea la masina pe numele meu bineinteles.
Pot sa declar furt si sa zic ca am avut in masina o copie de civ ... Problema e ca poate sa arate ca mi-o pus aproape 1an bani in cont pt laising si atunci zice ca nu ii furat. Intreadevar a platit un an bine dar s-a rezgandit el nu eu!
Pot sa zic ca am imprumutat masina la el sa plateasca laisingul cateva luni iar acuma nu mai plateste si nici nu da inapoi masina?

Multumesc pt sfaturi
O zi buna
Buna ziua.
Am si eu i intrebare daca nu va suparati, poate ma poate ajuta si pe mine cineva. Am avut si am niste probleme de sanatate care a facut sa las locul de munca si nu mai puteam plati ratele de laising si am dat masina la cineva care a promis ca o sa plateasca ratele pana nu revin cu problemele si o pot lua inapoi masina sau duce el pana in capat laisingul care era atunci inca 3 ani.
Iar acuma dupa aprox 1-an si jumatate zice ca nu mai plateste sa maduc dupa masina si sa dau banii ce o dat el pe masina altfel o vinde si pot sa caut unde vreau :( . Nu inteleg cum poate sa vinde o masina unde nu apare absolut numele lui. Al meu apare in talon ca utilizator, al lui nu. Specific ca nu am facut acte cu el cand am dat masina am dat la incredere, ca era un om cumsecade X-( iar acuma nahh.
Intrebarea mea este cum pot sa iau de la el legal masina daca este o solutie, ca totusi masina eu am cumparat de nou si eu apar si in acte. Nu pot sa platesc laisingul daca nici nu am masina la mine, iar daca nu platesc cei de la laising pe capul meu vin nu pe al lui... Sau sa sun la laising si sa povestesc asta? Poate fac mai rau :( .

Va rog sa ma ajute cineva cu un sfat, dar sa raspunda in cazul in care stie exact ca se poate rezolva asa.

Va multumesc.