avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate gsenerg

Activitate gsenerg

Totuși, sora care pretinde că are testamentul are împuternicire de la doi frați prin care aceștia declară că sunt e acord cu succsesiunea și că o împuternicesc pe aceasta să-i reprezinte pentru succesiune. Pe tatăl meu l-a chemat să meargă împreună la notar să semneze ”ceva”. Tatăl meu este în vârstă și nu înțelege termenii notariali iar mie îmi e teamă să nu încerce defapt să-l păcălească cumva...

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Se dezbate succesiunea dar singura mostenitoare este sora ca mostenitor testamentar.
Ceilalti frati nutrebuie sa semneze nimic.
Mostenitoarea testamentara sa mearga la notar sa dezbata succesiunea.

Bună ziua, Fratele tatălui meu a decedat, neavând nici soție nici copii. Au rămas, ca posibili moștenitori, cei 4 frati ai defunctului, toți în viață. Una din surori are un testament prin care defunctul i-ar fi lăsat ei toate bunurile mobile și imobile. Testamentul este făcut în fața unui notar public. În această situație se mai face succesiunea? Ce documente trebuie să semneza ceialți frați?
Răspuns la discuția Beneficiari de reducere TVA la 5%
multumesc pentru raspuns.
pot beneficia de reducere TVA la 5% daca in urma cu 3 ani am achizitionat un apartament - locuinta de serviciu cu scutire de TVA?