avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate Ilinca23

Activitate Ilinca23

Mai am si eu 1 nelamurire in legatura cu problema mea!
Am intrat pe PFA cu 15.9.2013, am platit cei 0,85 % pr concedii si indemnizatii pe jumatate de luna din septembrie iar cu 2.10.2013 am intrat in concediu de crestere copil. Facturile le-am taiat pe 15 si 17.9, valoarea lor fiind de 5000 lei. Am platit in avans si pe octombrie si noiembrie cei 0,85%, intrebarea mea este cum se va calcula venitul pentru prenatal si postnatal?
Daca eu trebuie sa suspend PFA pe 30 noiembrie cand nasc, iar decizia de impunere pt venitul estimat este pana inclusiv decembrie, se va recalcula si imi vor returna banii pt CAS, pensii si impozit?
Cand suspend PFA in noiembrie trebuie sa completez si declaratia cu venitul real pe 2013? sau o pot completa abia in 2014?

Multumesc!
Buna ziua,

Data probabila a nasterii este 30 noiembrie.
Ultima zi de preaviz de la ultimul loc de munca a fost 4 ianuarie 2013.
Acordare somaj 14.2.2013.
Suspendare somaj 15.9.2013, cand mi-am reluat activitatea de PFA. Ca PFA am depus un contract de colaborare intre mine si o firma de traduceri la ANAF pe perioada 15.9-30.9.2013.
La ANAF sunt inregistrata ca PFA cu data de 15.9.2013.
In prenatal ar trebui sa intru cu 1.10.2013.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1. Daca am continuitate intre ultimul loc de munca si somaj, sau se considera inrerupere ca e diferenta de 1 luna si ceva intre preaviz si acordare somaj?
2. Ce contributii trebuie sa platesc ca PFA ca sa pot beneficia de concediu pre si postnatal?
3. Cei 0,85 % din venit pt concedii si indemnizatii trebuiesc platiti in fiecare luna pana nasc? Adica pe sepctembrie, octombrie si noiembrie?
4. Daca intru in concediu de prenatal cu 1.10.2013, iar contractul cu firma cu care am colaborat se incheie cu 30.9.2013 mai pot sa emit facturi pt alte firme in perioada de prenatal?
5. Daca nu mai emit factura dupa data de 30.9.2013, iar PFA-ul nu e suspendat se considera continuitate pana in momentul in care voi naste si voi suspenda PFA-ul?
6. Pentru calcularea concediului de crestere copil se calculeaza si perioada de prenatal?
7. La suna facturata pe perioada 15-30.9.2013, am completat la ANAF si declaratia 600 pentru pensii pe luna septembrie-decembrie. Intrebarea mea e urmatoarea: daca nasc in noiembrie, mai e nevoie sa platesc contributia la pensie si pe decembrie? Defapt, m-ar interesa daca trebuie doar pe luna septembrie cand am emis facturile sa fi platit contributia la pensie sau si noiembrie cand nasc?

Multumesc!