avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate muscalucristina

Activitate muscalucristina

buna ziua, stie cineva daca o salariata a lucrat in Germania, apoi revine in tara si trebuie sa isi depuna documentele pentru concediu de crestere copil, i se va lua in calcul si perioada lucrata in Germania? trebuie sa mearga la casa de sananate cu contractele din Germania?
buna ziua,
Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, doresc sa stiu daca o persoana cu varsta de 65 ani , si vechime in munca de doar 5 ani, se poate pensioana sau sa primeasca o pensie sociala? care este baza legala si ce documente sunt necesare? Multumesc anticipat.
multumesc!
Mai apelez la cunostintele d-voastra cu o intrebare si anume

in afara de indemnizatie de la 2 la 3 ani si de alocatia de 200 lei, mai beneficiaza copilul si de alte drepturi banesti?

multumesc frumos!
multumesc din toata inima :)
toate bune!
buna ziua,

am o problema un pic urgenta, daca exista cineva sa imi dea un raspuns , si anume,

am fost in ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, am reluat activitatea cand a facut copilul 1 an si 11 luni, respectiv pe data de 21 septembrie ....copilul fiind bolnav nu am putut relua activ, de la societatea ma trecut in concediu fara plata , intre timp medicul mia spus ca pot beneficia de prelungirea concediului de crestere copil pana la vartsa de 3 ani, urmand ca pe data de 23 octombruie sa mi se elibereze acest certificat de handicap, intrebarile mele sunt:

1. mai pot beneficia de prelungirea cic daca eu am revenit la 1 an si 11 luni, iar acum sunt in concediu fara plata ??.

2. copilul face 2 ani pe data de 21.10.2014 , iar cetificatul de handicap il voi luat pe 23.10, mai pot face ceva ? mai pot depune cerere atunci cand am certificatul?

va multumesc mult si astept un raspuns cat mai urgent .
toate bune !
multumesc frumos!
toate cele bune!
Cristina Muscalu
multumesc pentru raspuns!

Credeti ca eu ca si simplu cetatean ma pot adresa lor cu rugamintea de a amplasa in zona in care locuiesc astfel de limitatoare?

aveti cumva vreun model de cerere ?
multumesc!
buna ziua,

stie cineva cine se ocupa de Limitatoarele de viteza? in sensul cine este responsabil cu montarea lor? sau cine ia decizia unde si cand se le monteze?
intreb pentru ca locuiesc pe o strada dintr-o comuna de langa Bucuresti plina de copii si de masini care nu au nicio retinere in a calca acceleratia.

vreau sa stiu cui sa ma adresez pentru a fi montate astfel de limitatoare pe strada un locuisc eu.

multumesc!
Cristina
Sa presupunem ca este cum spuneti dvs , insa de ce telefonic ieri au incercat sa ma convinga sa le vand terenul lor? daca ei au acest drept asupra terenului? sunt persoane care primesc astefel de chirii, in baza legii mentionate de mine , iar cand s-a facut constatarea la fata locului intre seful pe statia resepctiva si un reprezentnt al societatii respective , ultimul ii intreaba pe seful statiei de ce nu ridica statia de acolo?

deci, nu mi se pare chiar asa cum spuneti dvs...daca ei ar avea acest drept......

asa gandesc multi "ne luptam cu morile de vant" insa cand legea este de partea ta nu este chiar asa....

iar faptul ca nimeni nu mi-a raspuns asta denota ca nimeni poate nu a mai avut o astfel de speta...nu neaparat nu am dreptate
cand voi avea o rezolutie voi revenii pt a va informa , de curiozitate...:)