avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Crina70

Activitate Crina70

Răspuns la discuția Furt din geanta, la serviciu
Mutumesc! Exact pe aceasta pista mergem acum ! Am acordul directorului general si chiar maine va veni colega de la juridic si va anunta. Sa speram ca va functiona. Persoana banuita( nu lucreaza cu mine in birou) este deja foarte stresata, se intereseaza printre colegi daca intradevar voi merge la politie sau doar joc la cacealma. Pe undeva si noi avem o parte din vina; cu totii banuiam de mult ca persoana respectiva ne fura, dar am tolerat pentru ca erau sume mici).
Problema mea este destul de simpla dar foarte delicata. Ieri am venit la serviciu cu 12 gr de aur in ideea sa trec cu ele pe la bijutier. Dimineata cand mi-am scos pe birou, din geanta, telefonul si ochelarii, pungulita era inca acolo, in geanta. Da, bineinteles, am mai iesit din birou, cu treburi. La plecare ,e drept fara sa verific geanta am plecat si, am constatat doar la bijutier ca nu mai am aurul.

Mentionez ca sunt un om foarte ordonat, tipicar, stiu pozitia fiecarui lucru din geanta, stiu sigur ca nu am tras accidental din geanta saculetul cu alt obiect, nu am scotocit pe drum prin geanta, folosesc pentru deplasare masina deci nu putea sa-mi fie furat in vreun mijloc de transport . Si mai stiu si ca am avut in anturaj, la serviciu, cazuri de furturi din posetele colegelor, cu ,,autor necunoscut,,. Mi-am adunat colegii in oficiu si le-am spus ca nu ma intereseaza cine l-a luat, vreau doar sa apara la mine pe birou sau oriunde altundeva deoarece aveau valoare sentimentala (erau bijuteriile mamei). Mai departe nu stiu cum sa procedez mi-ar prinde bine niste sfaturi. Multumesc!
Sotul meu se confrunta cu urmatoarea situatie: sunt trei frati si dupa decesul ultimului parinte (mama, in 2015) s-a facut succesiunea. Mentionez ca sotul meu are o locuinta proprietate personala iar ceilalti doi frati (unul necasatorit iar celalalt casatorit cu doi copii din care unul deja casatorit) nu au locuinta proprie, ei locuind si in prezent in casa parinteasca. Mostenirea ce trebuie impartita este o casa care, dupa succesiune, au cazut de acord sa o vinda urmand ca fiecare sa isi ia partea. Dar casa nu se vinde si, se pare ca fratii ce locuiesc in casa parinteasca s-au impacat cu situatia si incearca sa o permanentizeze deoarece sunt constienti ca dupa vanzare , cu partea ce le revine nu ar putea sa-si cumpere o locuinta iar sotul meu, in calitate de mostenitor contribuie de trei ani la intretinerea casei, fara a beneficia insa de partea lui. Intrebarea este : exista o modalitate legala de a intra in posesia partii lui de mostenire ? Multumesc!
Printr-un proces verbal intocmit in data de 31.07.2018 si primit in data de 27 08.2018 am fost instiintata ca am fost sancționata contravențional, în temeiul art. 8 alin.2 OG 15/2002 cu amendă în cuantum de 250 lei pentru ca am circulat in data de 05.05.2018 ora 15.06. fara rovinieta valabila. Proba, spun ei, s-a facut cu foto.
Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie deoarece nu sunt respectate prevederile legale, în sensul de întocmire și comunicare a procesului-verbal în termen de maxim 30 zile de la data constatării contravenției.
Mai este ciudat si faptul ca eu nu circul cu masina prin aceea localitate.
Multumesc! Toate cele bune!
Am inteles, multumesc si, o zi linistita va doresc!
Buna ziua!
- la punctul 1 inteleg ca a avut dreptul deci, nu mai poate fi atacat acel contract.
- referitor la intrebarea a 2-a, ideea era ca, in urma acelui contract de intretinere incheiat cu mama, fratele meu sa nu mai beneficieze de parte din casa parinteasca. Intentionam ca dupa decesul mamei sa vindem casa iar banii sa fie impartiti doar intre mine si sora mea.
Buna ziua!
Suntem trei frati (2 surori si 1 frate). Bunica( pe linie paterna) locuia singura intr-o casa in oras. Fratele meu, dupa casatorie, neavand unde sa locuiasca, s-a mutat in casa bunicii. N-au putut convietui asa ca au locuit o vreme in chirie. In final au dus-o pe bunica la un centru de batrani iar ei s-au mutat in casa. In perioada aceea, am presupus (a negat tot timpul) ca fratele meu a incheiat cu bunica, un contract de intretinere urmand ca dupa deces, casa bunicii sa ramana lui. Confirmarea a venit cand, imediat dupa moartea bunicii, au inceput lucrarile de mansardare a casei. A trecut-o in contract pe sotia lui , care s-a ales astfel cu jumatate din casa bunicii. Asa ca, sora mea si cu mine am ramas fara nici o mostenire din partea bunicii.

Intrebarile mele sunt:
1. avea dreptul fratele meu sa incheie acel contract, in conditiile in care mai existau 2 mostenitori ai averii bunicii (tata era singur la parinti) care nu au fost instiintati in prealabil de acest lucru?
2. poate fi atacat de catre fratele meu, un contract de intretinere intre mine si mama, prin care dupa deces sa-mi ramana mie apartamentul parintilor ( asta, in incercarea de a ramane in familie ceva din mostenire), urmand ca dupa vanzare sa-i dau sorei mele jumatate ( nici una din noi nu o duce bine financiar)?

Multumesc!
Buna ziua! Va prezint un caz:
Un angajat a fost pontat in luna ianuarie astfel (mentionez ca intrarea in firma se face pe baza legitimatiei, asadar exista pontaj electronic): 19 zile cu 8 ore; 1 zi - 6 ore ; 1 sambata -8 ore. La plata, angajatul a constatat ca i s-au retinut 2 ore( cu spor de 100%!) din ziua de sambata in contul celor doua ore(fara spor) din ziua lucratoare.
Este corect?
Buna ziua!
O angajata a prezentat un concediu prenatal incepand cu data de 08.05.2017. O problema noua pentru mine si nu stiu ce sa fac. In cat timp trebuie sa depun concediul la Casa de asigurari? In aceasta situatie, cum se completeaza Declaratia 112? Revisal-ul este si el afectat ? Ce alte obligatii mai am ca angajator?
Multumesc!
Spatiul este in chiriat unei persoane private, functioneaza un magazin.

Revin cu intrebarea: in ce rubrica inregistrez aceasta suma in declaratiA 101?
Daca am inteles bine, inregistrez doar impozitul aferent venitului?

Multumesc!