avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Valeria1961

Activitate Valeria1961

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos .

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Solicitati in instanta iesirea din indiviziune cu atribuirea in materialitate a bunului catre sot si obligatia de a plati sulta in .... luni dupa vanzare
dupa pronuntare si legalizarea sentintei vindeti si transferati sulta in contul doamnei sau i-o puneti la dispozitie printr-un executor judecatoresc

Discuție Succesiune
Sotul a facut succesiunea unui imobil , a platit facturi,taxe..tot.
El mai are o sora care dupa succesiune a plecat la munca in Germania.
Casa trebuie vanduta este in Bv.
Cum putem proceda daca relatiile intre frati sunt rele .
De 2 ani casa este nelocuita, cumnata nu raspunde la solicitarile noastre.
Răspuns la discuția Despre succesiune
Cred ca nu m-am exprimat destul de explicit, nu noi am intrat in domiciliu, noi locuim la 300 km si de da inmormantare nu am fost la locatie. Baiatul celui care ia fost prieten soacrei a intrat si a luat bunuri.
Noi vrem sa stim daca a fost legala actiunea lui ,
El motiveaza ca noi nefacand succesiunea poate face ce vrea .
Eu intrebam daca putem sa il tragem la raspundere ( violare domiciliu) nefiind facuta succesiunea.
Socrii mei au murit, trebuie sa depunem actele de succesiune, Soacra inainte de a muri cu 4 ani si-a luat in casa un prieten . Dupa decesul soacrei prietenul a fost dus la azil (90 ani). Baiatul mosului a venit fara sa anunte si a luat lucruri din casa. Vecinul care avea in grija casa ne-a anuntat . L-am sfatuit sa schimbe butucul de la yala . Baiatul mosului a anuntat politia si a depus plangere penala.
Intrebarea este ;se poate socoti violare de domicilui sau faptul ca sa schimbat yala poate duce la o pedeapsa penala pentru familia noastra.
buna ziua,
am 34 de ani de serviciu , i care mi sa retinut impozit pe salat in conditii normale de munca.
sunt diagnosticata cu DSA(defect de sept atrial) si operata de un an.De la momentul operatiei nu mi se mai retine impozit pe salat intrucat am certificat de handicap.
Boala o am de la nastere, asa este specificat si pe certificatul de handicap.
Intrebarea este urmatoarea , daca cu acesta afectiune m-am nascut, am muncit si mi sa aplicat impozit pe salar , aceste impozit nu mi se returneaza avand in vedere ca afectiunea este dintotdeauna?
Ce trebuie sa fac in acest sens ,daca impozitul poate fi returnat.
Multumesc frumos.