avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianCr

Activitate AdrianCr

1. Cum se calculeaza si care este cuntumul taxelor (CAS, CASS si impozit) pentru o chirie de 500E/luna cu destinatie de spatiu locativ?
2.Contractul dintre o pers. fizica propietar si o pers juridica chirias mai trebuie inregistrat la ANAF pentru deducerea cheltuielilor in contabilitat?.
Multumesc pentru raspunsul promt.

2. Nu am P.V. and doar dovada pe care scrie seria si numarul P.V. .
As vrea sa achit contraventia acum online la taxe si impozite, inainte sa-mi parvina prin posta recomandata. Sa nu ma trezesc ca nu vine recomandata sau se face notificare cu martor si nu sunt prezent si astfel ratez termenul de 48 de ore.
Buna ziua,

Am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului si amenda in urmatoarea situatie:

Ma aflam a 3-a masina la semafor si doream sa virez spre dreapta de pe Dorobanti spre Blv. Dacia spre Piata Romana.(nu exista intermitent spre dreapta in aceasta intersectie). Exact in spatele meu masina de politie in trafic.

S-a pus verde la semafor iar cele 2 masini care virau tot dreapta din fata mea au inaintat in intersectie si s-au oprit sa cedeze trecerea pietonilor angajati in traversare pe strada din dreapta , ce aveau verde la semaforul pentru pietoni. Eu am depasit semaforul care era verde cu masina si m-am oprit in spatele lor pe trecerea de pietoni de pe strada de unde urma sa virez drepta aproape de coltul intersectiei. Nu mai vedeam semaforul din acest punct pentru ca il depasisem.

A durat destul de mult pana ce toti pietonii au traversat. Cele 2 masini au virat drepta si acelasi lucru l-am facut si eu din acel punct.

Masina de politie din spate m-a urmat si am fost  sanctionat cu amenda si suspendare permisului. 

Banuiesc ca nu era deja verde pentru sensul celalalt pentru ca au trecut si dansii spre drepta dupa mine  si nu a fost nevoie sa  foloseasca semnale acustice/luminoase ca sa ii oblige pe ceilalti soferi care ar fi avut verde sa le cedeze trecerea intersectia fiind totusi foarte aglomerata.

Am incercat sa-i explic agentului situatia ca am depasit semaforul pe  verde si nu a vrut sa auda spunandu-mi ca am fortat trecerea pe rosu. 

Eu stiam ca am masina in spate de politie si nu ma apucam sa fac vreo bravada. I-am spus sa ma verifice sa vada ca in 14 ani de permis nu am decat o contraventie pentru ca aveam un far ars.

L-am rugat sa-mi spuna cum ar fi trebuit sa procedez in cazul asta la fata locului. OK sunt sanctionat  acum, dar data viitoare cum trebuie sa procedez? O masura de preventie ceva, un sfat. Mi-au transmis ca nu e treaba lor sa faca asa ceva.

M-am simtit nedreptatit si m-am enervat nu am vrut sa semnez procesul verbal. Mi-au fost inmanate restul actelelor plus dovada pentru 15 zile , agentul a plecat cu procesul verbal nesemnat si fara un martor care sa specifice ca nu am dorit sa il semnez P.V. de contraventie.

1. Ma puteti lamuri daca am savarsit o fapta care repezinta intradevar contraventia pentru care am fost amendat? Cum puteam sa evit situatia?

2 .Am seria P.V. din dovada si voi achita amenda. Nu stiu in schimb ce trebuie sa mentionez in campul "Emitent P.V.".    D.G.P.M. cumva?

3. Daca nu exista un martor care sa fie trecut in P.V.  pt. ca nu am dorit sa-l semnez, este acesta valabil? Astept sa-l primesc sa vad daca nu a aparut unul ca prin minune.
Buna Ziua,

Am un credit prima casa in EURO la Millenium din septembrie 2013.

Am 2 neclaritati:

1.Contul are comision de administrare lunar .91 Euro desi stiam ca aceste conturi Prima Casa ar trebui sa nu fie comisionate. Este legal comisionul?

2.Rata este de 250 E. Dar imi percep 3 Euro la depunere in cont daca depun mai putin de 500 E.
Aceeasi intrebare, cat legal este comisionul acesta in conditiile in care eu achit o rata pentru prima casa.

Mentionez ca nu am card sau vreun alt serviciu aditional al bancii.



Buna Ziua,

Am achizitionat un imobil in Mai 2014 prin contract de vanzare cumparare de la propietarul inscris in CF care a declarat ca este necasatorit si unicul propietar in momentul in care am semanat.
Am aflat ulterior (anul acesta) ca era in fapt casatorit la acea data.

Fosta sotie a cerut anularea contractului in dol.

Mentiuni:
-imobilul este achizitonat de vanzator inainte (6luni) de data casatoriei fiind unic propietar
-au un copil minor
-sotia reclama ca ea a dat banii pentru cumparare imobilului cand traiau in concubinaj. Nu stiu daca poate dovedi in vreun fel asta.


Intrebari:
1.Se poate anula actul de vanzare cumparare in conditiile in care eu am fost de buna-credinta?

2.Daca instanta dispunde anulare actului. Cum se procedeaza legal , voi fi evacuat? Ce drepturi am si sanse sa nu raman cu paguba?

3. Cum imi recuperez banii din vanzare-cumparare daca se anuleaza actul si vanzatorul nu ii mai are?
Dispune instanta modalitatea sau e nevoie de intentarea unui nou proces?