avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate ds_stefan

Activitate ds_stefan

Buna Ziua. Desi cam tarziu vin cu urmatoarele precizari: am apelat la o firma specializata in dizolvari si lichidari. Nu a fost nevoie de alte documente si nu s-a platit nimic in plus decat onorariul pentru dizolvare si lichidare voluntara. Am considerat ca este fair play sa va aduc la cunostinta. Cu stima
Buna Ziua
Va comunic urmatoarea speta: in luna noiembrie mi s-a ars centrala termica. Am dat telefon la firma care se ocupa cu montarea si verificarea acesteia ( am toate avizele la zi, toate verificarile). Au trimis un tehnician si acesta a constatat "spike (fluctuatie) pe reteaua electrica a furnizorului". Acest aspect a fost mentionat in procesul verbal intocmit si predat. Reparatiile centralei m-au costat 1000 de lei si au fost achitate cu factura si chitanta. M-am adresat celor de la ENEL si aici a intervenit problema: centarla termica a fost achizitionata pe firma ( in locuinta este sediul social al firmei mele ). Centrala a fost achizitionata pe Firma cu factura si bon fiscal, iar factura si chitanta de reparatii au fost emise tot pe firma. Cei de la ENEL au spus ca nu ma pot despagubi deoarece centrala nu este pe persoana fizica, iar firma nu are contract cu ei. Vin si ridic urmatorul aspect: din moment ce am contract de comodat nu este firesc sa achizitionez bunuri pt sediu pe firma? Cum as putea rezolva aceasta problema. Am nevoie doar de cateva indrumari, deoarece sunt hotarat sa ma adresez unui avocat.
Cu stima
Buna Ziua
Va multumesc pentru raspuns. Totusi si eu mai astept cateva raspunsuri, pentru ca am observat ca parerile sunt impartite ( cel putin in cazul cabinetelor / firmelor care se ocupa cu asa ceva). Si imi e greu sa cred ca anumite firme mi-au spus ca trebuie mai intai schimbat sediul doar pentru a incasa un onorariu mai mare. ...
Buna Ziua
Suntem doi asociati intr-o societate si am decis dizolvarea si lichidarea acesteia. Societatea a avut si activitatea suspendata. De asemenea, imobilul in care societatea figura cu sediul a fost instrainat, fara ca la ONRC sa se depuna documente in acest sens. Societatea nu are datorii la stat, nu are creditori, practc este curata.

Credeti ca se poate dizolva si lichida simultan, sau este necesar sa schimbam sediul intai si apoi sa o dizolvam si sa o lichidam. Vom apela la o firma specializata, dar am sunat la cateva astfel de societati si unele mi-au raspuns ca nu este necesar sa se depuna modificari la ONRC de sediu, iar altele mi-au spus ca este ne3cesar inainte de dizolvare si lichdiare ( si desigur costurile sunt mai mari).

Va multumesc anticipat.
Va multumesc pt promptitudine. Voi apela la o persoana avizata chiar maine, pentru ca nu vreau sa pierd timpul si asa este firesc. Totusi, mai am o singura intrebare: este necesar ca asociatul care se retrage sa semneze in registrul de parti sociale? Acest lucru nu s-a intamplat. Daca este necesar, practic contractul nu are nicio valoare, nu? Stima
Da..din pacate si hotararea AGA este semnata. Dar pe hotararea AGA mai era trecuta si schimbarea sediului social. Acest aspect o face inutilizabila in cesiunea partilor sociale?!. Vreau sa revin asupra deciziei pentru ca mi-am dat seama de niste aspecte ce mi-au fost prezentate diferit. Cu stima
Buna Ziua. Voi fi succint: sunt asociati intr-o societate 1/2 eu si 1/2 celalalt asociat. Se doreste iesirea mea din firma, asa ca am acceptat cedarea partilor sociale la valoarea nominala. Daca am semnat contractul de cesionare, il pot revoca? Inca nu a fost depus la Registrul Comertului. Va multumesc anticipat. Cu stima
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Desigur ca exista dovezi. Toate aporturile si toate creditarile de societate s-au facut prin banca cu documente. Nu am dat banii in mana pentru a se face aportul.
Buna Ziua!
Am fost asociat intr-o societate comerciala (cu 2 asociati). (inca sunt asociat, dar am anuntat faptul ca doresc sa ma retrag ). Sunt asociat impreuna cu inca o persoana, detinem amandoi cate 50 %. Toate cheltuielile si investitiile in firma s-au facut jumatate - jumatate, pana la ultimul leu. Eu doresc sa ma retrag din motive personale, iar celalalt asociat doreste sa ramana singur cu firma. Este corect sa imi recuperez cheltuielile pe care le-am facut? Cum ar trebui exact sa procedez, pt ca asociatul meu nu prea doreste sa auda de varianta asta. Cu stima.
Buna ziua.
Am depus diligentele pentru dizolvarea unei societati cu raspudnere limitata cu mai multi asociati. Am inteles ca nu este nevoie de lichidator, deoarece noi ca asociati ne intelegem in privinta patrimoniului societatii. Am ridicat de la ONRC extrasul din MNonitorul Oficial privind procedura de dizolvare. Care este urmatoarea etapa pe care trebuie sa o urmez?
Eventual cat timp am la dispozitie sa trec la Etapa urmatoare? au trecut cam 2 saptamani de cand s-au implinit 30 de zile de l;a publciare in Monitorul Oficial.

Va multumesc anticipat