avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters305382

Activitate ContSters305382

in situatia in care am depus actele pentru indemnizatie de somaj la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca(inclusiv Decizia de concediere in copie), mai pot contesta aceasta Decizie ? trebuie sa anunt ajofm?
cele 45 zile(lucratoare?) de la data luarii la cunostinta se refera la data Preavizului?(acesta mi-a fost dat cu 20 zile lucratoare inainte de a mi se da Decizia de concediere, respectiv 04.09.2013, iar Decizia, in 01.10.2013)
in situatia de fata,termenul de 45 zile de la data luarii la cunostinta a masurii de concediere expirand, pot sa mai depun sau nu contestatia?
Dupa terminarea termenului de 45 zile, se mai poate contesta?
Din ceea ce am citit pe acest site, termenul de contestatie ar fi de 45 zile lucratoare de la data Deciziei si nu 30 zile cum este scris in Decizie; care este adevarul?
Da, exista ; chiar in perioada in care mi s-a dat preaviz de concediere a fost angajata o persoana pe un post similar (atributiile postului acesteia erau asemanatoare cu cele pe care eu le aveam).Referitor la salariile compensatorii, acest lucru nu este prevazut in contractul individual de munca, dar am inteles ca poate fi in Regulamentul de ordine interioara al societatii sau Contractul colectiv de munca.
Buna ziua,

Numele meu este C.D.. locuiesc in jud. Ilfov . Am fost concediata de
la locul de munca din initiativa angajatorului, prin desfiintarea
postului in 01.10.2013.(cu preaviz de 20 zile lucratoare).Consider ca
am fost nedreptatita din anumite puncte de vedere: nu mi s-a oferit un
post de munca similar conform pregatirii; nu mi s-a oferit salariu(i)
compensatoriu(i). Va rog sa imi spuneti daca pot actiona in instanta
societatea la care am lucrat si ce sanse reale de castig
exista(termenul de contestare conform Deciziei de concediere este de
30 zile; acest termen a expirat; mai pot da societatea in judecata? )




In speranta acordarii unui raspuns,
va multumesc.