avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Activitate Emil27

Activitate Emil27

Buna ziua,
Doresc sa obtin reducerea pensiei de intretinere, am de platit 750 ron pensie, insa fosta sotie mi-a facut poprire pe salariu ptr plata pensiei pe perioada procesului de divort (inca apox 800 lei-suma totala 7500 lei), mai platesc aprox 750 lei o rata la un credit ipotecar ptr apartamentul in care locuieste copilul cu mama lui (apartamentul este bun comun, dar mama refuza sa contribuie la acest credit), mai am o rata de aprox 500 ron, plus cheltuielile mele de intretinere de aprox 5-600 lei(chirie, hrana, intretinere), plus hrana......, iar venitul meu este de aproximativ 2600 lei incluzand si bonusuri, bonusuri ce nu au un caracter permanent, in aceste conditii neajungandu-mi salariul ptr plata tuturor cheltuielilor.
Vreau sa va intreb:
- pot obtine o reducere a pensiei?
-ce articole pot invoca?
-pot invoca aceste cheltuieli in cadrul procesului de reducere a pensiei?
-un model de cerere reducere pensie?
-ce alte sfaturi puteti sa-mi dati?

Multumesc anicipat ptr raspunsuri.
-
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Situatia este mai rea decat atat, mai concret salariul este 2500 lei, pensia alimentara 750, rata la apartament 750 si daca pune si poprirea inca 800 asta_i tot salariul......nu exista o limita????
Buna ziua,
Tocmai mi s-a facut o poprire pe salariu pentru neplata pensiei de intretinere copil pentru perioada procesului de divort. Procesul a durat 7 luni, perioada in care eu am ajutat copilul in natura si cu bani, dar nu am chitante pentru toata suma.
Intrebare: ce procent poate fi retinut din salariu???se poate tine cont si de celelalte obligatii (exemplu: rate, chirii, necesarul personal)??????
Mentionez ca apartamentul in care locuiesc mama si copilul este bun comun, dar desi eu nu mai locuiesc acolo, exista ptr acest apartament un credit ipotecar si eu sunt cel care platesc ratele deoarece mama refuza acest lucru.......

Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort; partaj
Casatoria a durat 16 ani, am inteles ca dupa 20 de ani se pot cere daune. Aveti idee cam cate infatisari vor fi???? am intrudus actele pe 16.feb si am primit termen abia pe 20 mai, nu as vrea sa prind vacanta, au vacanta doar august, sau si iulie????mentionez ca este si un copil de 16 ani la mijloc.
Multumesc.
Răspuns la discuția Divort; partaj
Nu spun ca nu am gresit cu nimic, amandoi am gresit, dar vroiam sa terminam mai repede.
Răspuns la discuția Divort; partaj
Multumesc pentru raspuns,
V-a, intrebat aceste lucruri deoarece nu vroiam sa mai aducem martori, certuri s.a. si sa accept ca eu sunt vinovat (sotia nu accepta culpa comuna, o incapatanare prosteasca zic eu), dupa noua legislatie termenele sunt foarte lungi si posibil sa termin abia la iarna acest proces... ce ma sfatuiti?
Discuție Divort; partaj
Buna ziua,
Am introdus actiune de divort, din culpa comuna, insa fosta sotie cere ca aceasta casatorie sa fie desfacuta din vina mea. Vreau sa va intreb ce implicatii ar avea o astfel de decizie? cu ce m-ar afecta?
Alta intrebare: poate conditiona desfacerea casatorie cu realizarea partajului (in acest dosar nu s-a cerut partaj)?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Rugaminte - divort
Se pare ca singurul lucru asupra caruia nu putem sa cadem de acord este acela ca nu este trecut in acordul de divort faptul ca nu vrem sa facem parta. Se poate trece acest lucru in acord chiar daca nu se deschide proces de partaj? ce implicatii are pe viitor? acest lucru nu inseamna ca automat sa faci si partaj? evaluari? expertize? taxa de timbru????? Mediatorul nostru (este si avocat) a motivat ca nu se poate trece acest lucru (ca nu dorim a se face partaj) atata timp cat nu se cere efectuarea partajului.......

Multumesc.
Răspuns la discuția Stopare amenintari
Multumesc de raspuns, inca mai sper sa se potoleasca, apoi nu cred ca sunt ei mai presus de lege.

Respect!
Răspuns la discuția Stopare amenintari
Foarte multe amenintari verbale, injurii, cuvinte urate, si asta nu numai mie, ci si unor colegi si prieteni, motivand ca nu sunt un anturaj bun si asta este cauza divortului, de persoanele de sex feminin nu mai vorbesc, crede ca am o relatie, mi-e teama sa mai ies si in oras la un suc :00 La o intalnire cu tatal sotiei, in urma cu aprox 2 luni, acesta chiar a indraznit sa dea in mine, am evitat plecand si neripostand, iar fratele ei a amenintat ca o sa ma prinda singur ..... la politie mi-au spus sa sun la 112 :))

Multumesc!