avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate anna_karenina

Activitate anna_karenina

Buna ziua. Am o intrebare: sunt insarcinata si in luna decembrie am avut 10 zile CM si restul concediu prenatal. Am luat pe 20 dec avansul pt aceasta luna si prima de 400 lei impozabila (am aflat asta mai tarziu verbal pt ca nu am primit fluturas). Pe 20 ian (am fost plecata din Buc) m-am dus sa-mi iau lichidarea pt luna decembrie si avansul pt luna ianuarie si mi s-a spus tot verbal ca nu mai primesc nici un ban pt ca nu am avut nici o zi lucrata in luna dec si nu am dreptul la prima; Acum vor sa mi-o opreasca integral. Mentionez ca nu am primit fluturas si nici o hartie cu nr de inregistrare de la unitate prin care sa ma anunte; doar ca s-a facut o greseala si sa zic mersi ca imi platesc concediul prenatal !!!! Aceasta prima s-a acordat pt tot anul 2013 nu doar pt luna dec si am mai avut si alti colegi care au fost in CM in acesta luna si nu au patit ce am patit eu. Eu vreau sa-i dau in judecata ca nu mi se pare normal ceea ce imi fac; de fapt mi s-a spus verbal ca trebuia sa-i intreb si pe ei, cei de la conducere, daca sunt de acord cu faptul ca eu vreau sa raman insarcinata!!!!
Buna ziua. Doresc sa stiu daca la calculul salariuliu in luna in care am avut CM si concediu prenatal se aduna veniturile brute realizate in ultimele 6 luni sau salariul brut de incadrare. Mentionez ca pe langa salariul brut de incadrare am si bonuri de masa pentru care se opreste impozit 16%. As dori sa-mi spuneti care dintre cele doua venituri brute se ia in considerare si art. sau legea unde gasesc aceasta informatie. Va multumesc.
Multumesc frumos!
Am spus clar ca 1700 lei este salariul brut de incadrare. Diferenta este data de bonurile de masa.
Pana la urma cati bani am eu de luat? Asta ma interesa nu modul de calcul. Ma ajuta si pe mine cineva? Multumesc.
Variaza din cauza bonurilor de masa si a primelor primite. Oricum eu stiu ca se calculeaza salariile brute din ultimele 6 luni si apoi se imparte la nr de zile lucratoare. Nu stiu cum se procedeaza mai departe.
iulie 2013: 1-8 iulie CM initial 100% (6 zile)
9-22 iulie CM in continuare 75% (10 zile); pe 23 iulie am revenit la serviciu
noiembrie 2013: 26-30 noiembrie CM initial 75% (4 zile)
decembrie 2013: 2-20 decembrie CM in continuare 75% (15 zile)
23-31 decembrie CM prenatal 85%
Imi calculeaza si mie cineva cati bani am de luat, va rog din suflet: Salariile brute pt anul 2013:
ianuarie 1826 lei; februarie 1880 lei; martie 1960 lei;aprilie 2466 lei; mai 1871 lei; iunie 1878 lei; iulie 1766 lei este corect calculat? (am avut 6 zile CM initial cu 100% si 10 zile CM in continuare cu 75% si 5 zile am fost la serviciu); am avut probleme cu sarcina. august 1878 lei; septembrie 1887 lei; octombrie 1872 lei noiembrie???? 12 zile am fost la serviciu, 5 zile CO si 4 zile CM initial u 75%; decembrie 2-20 CM in continuare cu 75% si 23-31 C Prenantal 85%. Cati bani trebuie sa incasez pt lunile iulie, noiembrie si decembrie? Va multumesc din suflet.
Buna ziua. Va rog sa ma invatati cum se calculeza salariul pentru o luna in care ai si CM in luna respectiva. Salariile brute pt anul 2013:
ianuarie 1826 lei;
februarie 1880 lei;
martie 1960 lei;
aprilie 2466 lei;
mai 1871 lei;
iunie 1878 lei;
iulie 1766 lei este corect calculat? (am avut 6 zile CM initial cu 100% si 10 zile CM in continuare cu 75% si 5 zile am fost la serviciu); am avut probleme cu sarcina.
august 1878 lei;
septembrie 1887 lei;
octombrie 1872 lei
noiembrie???? 12 zile am fost la serviciu, 5 zile CO si 4 zile CM initial cu 75%; decembrie 2-20 CM in continuare cu 75% si 23-31 C Prenantal 85%.
Cati bani trebuie sa incasez pt lunile iulie, noiembrie si decembrie? Va multumesc din suflet.