avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate slv_i

Activitate slv_i

Va multumesc, din nou..am sa mizez totusi pe delasarea si harababura din instante si de la politie:)..sau il repun pe rol...se judeca si asta e...oricum nu va da bine in fata judecatorilor faptul ca am lungit-o cu suspendarea...e asa de rau cand nu ai mai ai ce face...nici motive de revizuire nu am...si oricum nu suspenda executarea...va multumesc, inca o data, pentru impartasirea experientei dvs.!
Va multumesc, pentru raspuns!

Avand in vedere ca deciziile de recurs nu se comunica, ma gandeam ca, e posibil, ca politia sa piarda din vedere litigiul...desi ar fi obligatia mea sa prezint permisul cand am decizia de perimare definitiva si irevocabila...
Daca perimarea nu intrerupe prescriptia, asta ar inseamna ca ea curge nestingherita.
Daca nu invoca instanta din oficiu perimarea, eu nu fac cerere si poate nu va face nici politia....Prescriptia este o sanctiune pentru parti ca nu au staruit in judecata.Eu ma gandeam ca ar fi o sanctiune pentru politie ca nu a solicitat repunerea pe rol...
Nu-mi convine raspunsul dvs, dar mi se pare corect...
Buna ziua!ma aflu intr-o situatie mai complicata, sper sa ma poata ajuta cineva...am facut plangere impotriva procesului/verbal de contraventie in termenul legal. Am pierdut pe fond. Am facut recurs. Instanta a suspendat cauza pentru ca nu m/am prezentat la termen cu rca/ul.Acum astept perimarea. Perimarea nu suspenda prescriptia.Peste cateva luni pot solicita perimarea.Nu ma grabesc, mie imi convine situatia... Ma intereseaza in cat timp se prescrie executarea contraventiei (ridicare permis si amenda)...si de cand incepe sa curga termenul de prescriptie. Mentionez ca in nov 2009 am primit amenda.Nicaieri nu am gasit un termen de prescriptie pentru neexecutare pv, avand in vedere ca amenda nu a fost trimisa la primarie. Nu a fost timisa pentru ca, practic, in instanta se contesta netemeinicia procesului /verbal.In situatia in care se perima, as vrea sa stiu in cat timp se prescrie execuatrea pv., avand in vedere ca perimarea nu intrerupe prescriptia.Va multumesc!
Răspuns la discuția Fostul cod CAEN 6910
Codul 6910 nu este interzis..este numai cod unic de activitate....
Răspuns la discuția Fostul cod CAEN 6910
Poti sa reprezinti in instanta cu acest obiect de activitate si evident in baca contractului de consultanta...dar oare aproba Registrul Comertului cesiunea?daca aproba si eu as cumpara o astfel de firma...eu sunt din Bacau si am inteles ca anul trecut a mai fost constituita o firma de genul asta..desi nu mai era legal...daca aflati ceva, va rog, sa-mi spuneti si mie.
Răspuns la discuția Preaviz la contract de inchiriere


sunt intr-o mare dilema ce ar fi mai potrivit, o fundatie sau un ONG pentru un spital (sanatoriu) pentru bolnavi de boli mintale?Adica ce ar fi mai avantajos?
Răspuns la discuția Preaviz la contract de inchiriere


sunt intr-o mare dilema ce ar fi mai potrivit, o fundatie sau un ONG pentru un spital (sanatoriu) pentru bolnavi de boli mintale?Adica ce ar fi mai avantajos?