avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate ftrandafir40

Activitate ftrandafir40

Cui sa ma adresez pentru aceasta ilegalitate,atata timp cat nu avem presedinte,cenzori si nu avem nici sediu ca asociatiile mari...?
Buna ziua ! De curand am cumparat un apartament intr-un bloc cu 7 apartamente pe scara,si ulterior am aflat ca sunt probleme la coloana de canalizare,si canalizarea exterioara. Asociatia de proprietar are un singur administrator, nu are presedinte si nici cenzori,astfel incat toate problemele le discutam cu acest domn administrator.Vreau sa stiu cum trebuiesc facute calculele care ne revin fiecarui apartament in parte pentru cheltuielile de reparatii in spatiile comune,pentru ca nu mi se pare corect ca sa platim in mod egal aceste cheltuieli,atata timp cat suprafetele apartamentelor sunt diferite de la 27 mp cat am eu,pana la 65 mp.
Administratorul spune ca face ce hotaraste Adunarea Generala... Este corect ?
Buna ziua ! In decembrie 2012 am incheiat un contract de furnizare servicii internet mobil cu firma RCS-RDS,cu durata de 1 an,dar fiind nemultumita de calitatea serviciilor,cu doua luni inainte de terminarea contractului am facut o cerere de reziliere a contractului(conform conditiilor din contract) astfel incat dupa cele doua luni ,exact la incheierea termenului de 1 an contractual,cand trebuia sa predau stickul,m-am prezentat la sediul firmei,si mi s-a comunicat ca trebuie sa astept un raspuns de la departamentul juridic al firmei,si ca cererea de reziliere pe care am facut-o,nu reprezinta o reziliere...cu toate ca in contractul pe care l-am semnat cu un an in urma,nu este mentionat nimic in acest sens...
Mentionez ca totul este platit la zi,pana in momentul expirarii contractului,dar ei emit in continuare factura,cu toate ca cererea de reziliere este facut in termenul legal fixat de ei...Ce se poate face in continuare...
Nu pot face demersurile acelea,pentru ca nu ma pot deplasa(nu sunt deplasabila) in orasul meu de resedinta (Pitesti) ,iar aici la finante pentru a face rost de la finante de acel document din care reiese ca nu realizez nici un venit impozabil,si nici nu am pe nimeni la care sa apelez.... Luna viitoare nasc,si nimeni nu ma lamureste ce pot face in aceste conditii...
In concluzie ,nu sunt obligata sa platesc pe ultimele 6 luni contributii,pentru a ma putea lua in evidenta cei de la Iasi,in conditiile in care nu am nici un venit......
Ce drepturi am in conditiile in care sunt neasigurata medical si vreau sa nasc in alt oras decat cel de resedinta de pe buletin... Intreb acest lucru,pentru ca azi am incercat sa depun o adeverinta de gravida in alt oras,unde voi naste(adica Iasi). Dna respectiva de la CAS Iasi,nu a vrut sa ma ia in evidenta,pentru ca trebuie sa platesc retroactiv 6 luni ,pentru a beneficia de servicii medicale de specialitate...Concret vreau sa stiu ce este gratuit si ce se plateste in aceasta situatie la un spital de stat ???