avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate goldeneye_2_5

Activitate goldeneye_2_5

Aș dori să iau legătura cu un expert contabil, dar în primul rând aș dori să întreb dacă știe cineva oare cu cât la sută sa mărit pensia militară din 2012 până astăzi? Dacă atunci tatăl meu vitreg a avut pensie de 4100 lei
Vă mulțumesc anticipat
Vă mulțumesc pentru răspuns

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca a divortat, mama nu mai trebuie sa aiba certificatul de casatorie.
Depuneti sentinta de divort.

Bună ziua! Încerc să rezolv pensia de urmaș după tata. El a fost veteran de război în U. R. S. S, a decedat în 2000. Acum după 9 luni de când am depus dosarul, se trezesc să îmi cere cere certificatul de căsătorie între tata și mama, dar ei au divorțat în 1989. Chiar nu înțeleg ce legătură are cu mama sau ce trebuie să dovedesc eu, am depus atunci toate actele, inclusiv certificatul de naștere al meu. Întrebarea mea este este după divorț mama ar trebui să aibă încă certificatul de căsătorie? A găsit printre acte mama sentința de divorț. Vă rog frumos să mă ajutați cu niște lămuriri că nu mai înțeleg nimic. Mulțumesc frumos
Vă mulțumesc
Bună ziua! Aș dori să întreb, dacă mama primește pensie de urmaș , trebuie să renunțe la pensia ei pentru care a lucrat?
Bună ziua! Am și eu o întrebare. Este o hotărâre judecătorească potrivit căruia, casa de pensii sectorială a ministerului afacerilor interne trebuie să stabilească și să plătească pe aproape pe 3 ani retroactiv pensie militară de stat de urmaș. Întrebarea este, în cât timp trebuie să plătească după lege? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns
Buna ziua! Vara asta am vandut o masina la cineva, am avut inredere in el ca vine in septembrie sa transcrie masina pe numele lui. Nu a venit respectivul , nul mai gasesc nini pe el nici masina. Cartea o am la mine si datele respectivului.Am platit si impozitul la zi. Intrebarea mea este cum pot radia din circulatie masina si care sunt pasii? Va multumesc