avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate Muraras_1

Activitate Muraras_1

Dupa toate demersurile mele si incercarile mele nu exzista decit o singura solutie:--->nimeni nu iti da certificatul de nastere(fara a fi prezent personal si cu milioane de dovezi trebuie sa fi pregatit)...de buletin nu mai aduc vorba ca e si mai imposibil de realizat fara ca eu sa fiu de fata cu anumite acte. Deci sansa la care eu speram e egala cu zero barat...nulll...nulll.!!! Singura solutie este sa ma reintorc in Romania unde voi fi trimis de la chiseul 1 pina la chiseul fara numar. Asta va insemna vreme de cel putin 2 saptamini daca nu cumva mai mult. Deci intr-un cuvint foaie de repatriere sau cum mama ei ii zice. Pina la urma tot foaie de repatriere se numeste atita vreme cit te duci cu ea si dupa aceea nu mai poti face nimic. Dupa aceea urmeaza declaratii si timbre si kilometri de mers+vreme de la x la y. Daca azi miine fac 16 fara nimic ma gindesc sa fac 20 de ani in total si sa ma scap de tot circul asta.(ok...pina la urma tot greseala mea este ca nu mai am absolut nimic)...capul face mintea trage ponoasele sau cum ii mai spune. Greseala e a mea si acum ma voi lovesc de birocatie.!!! Nimeni nu e de vine(boul sint eu) din pacate.! Dar in totata povestirea asta exzista si o nepasare si gust amar din partea celor care reprezinta tricolorul ca functionari peste hotare. Daca nu mai ai nici un document si nimic care sa dovedeasca ca tu esti persoana x... cum ajungi in tara cind cei de la consulat te trimit la magistrat...magistratul te trimite la un traducator roman unde trebuie sa dai un 80 sau 85 de euro pentru a traduce ce tu ai declarat la magistrat(pierderea documentelor)...pasaportul de repatriere costa iar la vreo 80 euro...ai nevoie si de bani de drum+etc. Pai cum ajungi acasa fratilor daca esti terchea-berchea????? Sarac si fara nimic in buzunar???(nu este si cazul meu la problema banilor dar ma intreb asa deoarece Ambasada-Consulatul nu te ajuta in acest caz cind tu nu esti in stare sa-ti platesti cele mentionate de mine mai sus.?????
Va multumesc pentru raspuns. Multa sanatate va doresc.
Ca doar nu ma pot duce la consulat si sa spun ca ieri mi-am pierdut toate actele. Doar exzista o statistica unde scrie cind mi-a fost eliberat ultimul act pe numele meu. Poate ma fac vedeta cu cazul meu si se sesizeaza cei de la Guinness book.!!!
Multumesc pentru raspuns. Binenteles ca ma astept sa ramina uimiti cei de la consulat dar imi e teama de aroganta si intrebarile nu prea frumoase care le voi intilni la granita Romaniei. (cunosc un caz personal care sa reintors in tara cu asa zisa foaie de repatriere...binenteles nu ca mine dupa 16 ani) Pentru lucrul acesta evitam sa ma duc in Ro si sa imi fac actele acolo. Si poate ma mai trezesc si cu vreo amenda si dosar...cine stie ce legi noi are Romania.
Va multumesc pentru raspuns. Pina la urma parca vad ca voi fi nevoit sa merg in Romania cu psaport consular valabil numai pentru dus si nu intors. Totusi voi incerca varianta scrisa de mine mai sus dar dupa cum am fost lamurit de dumneavoastra si persoanele competente de pe acest forum vad ca singura solutie este aceasta scrisa de dumneavoastra mai sus. Multumesc tuturor care pina acum m-au sfatuit si indrumat. Sa vedem ce va fi pina la urma. Multa sanatate va doresc.
Asa relatii nu avem:D=D>=D>..
Eu imi pun totusi speranta ca tata sa imi poata obtine certificatul fara nici o imputernicire(stiu ca nu este legal)..si atunci sper ca atunci sa pot face o imputernicire in tara pentru cartea de identitate. Poate vorbesc aiurea si nu cunosc legile deloc dar voi vedea ce pot face. Despre titlul de calatorie fara nici un act nu este problema, dar eu nu vreau sa ma duc in Romania si sper sa pot rezolva macar buletinul prin imputernicire.(mentionez ca nu sint certat cu legea) Va multumesc pentru intelegere
Intradevar nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege si sa o faca dupa ureche daca e pus intr-o functie mai mare. Dar eu mi-am pus aceasta speranta deoarece Primarul si Tata sint prieteni buni. Acum ramine de vazut ce se va intimpla. Va multumesc
Ambasada nu are relatii cu publicul dupa cite stiu...dar consulatul are si stiu unde se afla. Va multumesc
Momentan incearca tatal meu sa vorbeasca la primaria orasului unde m-am nascut daca poate sa-mi faca macar certificatul de nastere. Va multumesc.