avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate sorinavalentinap

Activitate sorinavalentinap

Am un magazin sh de îmbrăcăminte, vreau sa închid acest magazin care este deschis pe firma .În magazin mai am marfa rămasă stoc peste 10000 lei.Cum pot face cu marfa - contabila mea mi- a zis sa închid magazinul dar sa bag pe casa de marcat câte 1000 lei - ca să acopere dobânda la banii luați din banca pe firma- cu băncile sunt la zi.Daca e bine cum a zis contabila mea - după ce bag banii pe casa de marcat a zis sa scot Z dar trebuie sa scad din raport de gestiune și mai trebuie și raportul de casa făcut? Nu înțeleg cum explica , cine ma poate îndruma și pe mine cum e bine sa fac
Am un mic magazin second hand cu imbracaminte , vreau sa închid punctul de lucru care este deschis pe un srl , dar mai am marfa în gestiune de peste 12000 lei - numai pot sa o scad la preț. Cum pot face cu marfa ca să pot închide punctul de lucru- magazinul.Va rog raspuns
Fiul meu a băgat divort de soție la judecatoria Campina- Prahova unde aparține cu domiciliul după despărțirea de soție.inainte de a se despărți a locuit cu soția în Arad.Sotia a făcut apel ca procesul sa se judece în Arad .Cei de la Câmpina au mutat dosarul la Arad fara a tine cont de ce a zis avocatul meu.Ce pot face ptr.a se judeca în Prahova - nu ma pot duce qcolo
Am găsit un răspuns de la anaf ca dacă nu ai încasări la finalul zilei trebuie scos z pe 0 și am întrebat ptr ca m- am nimerit la mare și la casa unde am fost cazata a venit anaf- ul si i- a dat amenda ptr acest lucru ca nu scosese z pe 0 când nu a avut turiști deci nu a avut incasari
Am întrebat contabila și ea nu a auzit sa se scoată z când nu ai încasări.Trebuie scos acest z pe 0 când nu ai încasări, se mai face monetar cum trec în registru de gestiune și de casa acest z pe zero? Va rog lamuriti- ma nu vreau sa am probleme cu anaf


Din câte știu eu dacă v- a dat bon fiscal și va razganditi pierdeți banii .
Pai cum a- ți dat banii fără nicio hartie la mana? Pe încredere?

Fiului meu I s- a încredințat autoritatea părintească exclusiva a celor 2 copii .La baiat a avut custodie unica și acum a obținut și la fata .Mama are program de vizita dar nu prea vine la copii ba e în Germania ba e în tara și vine când își aduce aminte la copii la telefon vb f puțin cu copiii.Ce vreau sa va întreb mama poate lua în continuare copiii la plimbare sau în vizita? Dacă copiii nu vor sa plece cu ea ca s- a cam răcit relația dintre mama și copii ii pot obliga sa se ducă cu ea? Dacă am autoritatea copiilor ea numai răspunde de ei decât cât timp e cu ea plecați? Va rog răspuns la toate întrebările.
Răspuns la discuția Cum trebuie sa procedez...
Am fost la sectia de politie si cei de acolo au zis ca ce noi nu avem copii si le-am zis avem sunt mari aum,avem nepoti dar ai nostri nu au facut asa ,am stiut sa-i educam...si daca sunt copii acum trebuie sa suportam orice..depinde si de parinti.am fost din nou la vecinul care ne supara impreuna cu administratora si degeaba acelasi rapuns ca nu are ce sa-i faca copilului ca ce vrem sa-l lege...degeaba vorbesti cu el...numai suportam,daca vreti sa ma credeti am bagat i apart in vanzare nu e de stat aici...
Stau la bloc,deasupra mea este o familie care are un copil.acest copil este ceva de speriat,tropaie rau prin casa,sare prin casa,nu ne putem odihni,nu putem sta linistiti,nu respecta orele de liniste.a vorbit sotul cu tatal copilului si a zis ca nu are cei face copilului-asta e raspunsul.seara ii batem in teava si mai rau face...zgomotul seara dureaza i pana la ora 23_23.30, nu se mai poate.intelegem ca si noi am avut copii,avem nepoti dar nici asa sa nu avem liniste .la bloc trebuie sa te gandesti si la ceilalti.