avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate bogda91

Activitate bogda91

Răspuns la discuția Racordare Enel - imobil nou
Buna,multumesc de opinie.
Pentru infiintarea Asoc. De Proprietari formalitatile au fost incepute, dosarul de infiintare ajungand la tribunal. Insa, in textul de lege si implicit in statutul Asociatiei este precizat ca "imobilul este racordat legal de energie electrica", fapt care m-a facut sa evit plata timbrului judiciar, si prin urmare decizia de infiintare nu s-a dat, pentru ca nu vroiam sa intru intr-un cerc vicios - sa declar ca am energie electrica legal (eu aici inteleg ca se refera la contract direct cu furnizorul de electricitate).
Răspuns la discuția Racordare Enel - imobil nou
Multumesc de interventie.
Nu, blocul este mutat in proportie de 100%.
Dar nimeni nu are contract individual cu Enel si as vrea sa ma asigur ca acele contracte de vanzare-cumparare sunt suficient de explicite, astfel inca sa nu avem "surpriza" platii de sume enorme pentru racordare.
Am amanat si depunerea actelor pentru infiintarea Asociatiei de Proprietari tocmai pentru a avea inainte situatia rezolvata.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o situatie: la cumpararea unui apartament intr-un imobil nou, in contractul de vanzare - cumparare, autentificat la notar, sunt precizate urmatoarele:
[...] De asemenea, vanzatorii,personal si prin mandatar, declara ca apartamentul ce formeaza obiectul prezentului contract este situat intr-un imobil nou, care este conectat la utilitati, inclusiv la energie electrica, dar nu s-au emis facturi pt apartament intrucat nu exista consum,urmand a se incheia contract pentru furnizarea utilitatilor, inclusiv a energiei electrice direct pe numele cumparatorului [...]

Acum, situatia reala este ca blocul este racordat la utilitati prin dispozitie de santier. As vrea sa stiu daca,dpdv legal, formularea este suficienta pt a obliga vanzatorul/dezvoltatorul sa rezolve situatia, astfel incat sa putem sa facem contracte individuale cu Enel.

Multumesc anticipat