avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate xco

Activitate xco

Exista vreun text de lege care sa interzica inserarea in contractul de munca a unei clauze care sa interzica angajatului sa paraseasca unitatea o anumita perioada, in cazul in care a urmat un curs de formare profesionala platit de angajator?

Mai precis, daca este reglementata vreo perioada anume de curs de formare profesionala pentru care angajatorul poate obliga angajatul sa nu plece de la firma si pentru ce perioada.
Exista vreun text de lege care sa interzica inserarea in contractul de munca a unei clauze care sa interzica angajatului sa paraseasca unitatea o anumita perioada, in cazul in care a urmat un curs de formare profesionala platit de angajator?

Mai precis, daca este reglementata vreo perioada anume de curs de formare profesionala pentru care angajatorul poate obliga angajatul sa nu plece de la firma si pentru ce perioada.
o societate solicita la judecatorie emiterea unei somatii de plata pentru o suma datorata de alta sociatate in baza unor facturi semnate si acceptate. toate conditiile sunt indeplinite. instanta este de acord, totul decurge normal. in hotarare insa, la motivarea ordonantei, instanta retine ca debitoarea datoreaza suma respectiva, indicata in cerere, din care insa s-a efectuat o plata partiala, in cuantum de..., la data de... fara nici un temei. deci nu s-a administrat nici o proba la dosar in acest sens (plata nu a existat, probabil ca judecatorul era "un pic distrat" cand a redactat...:) ). prin urmare, instanta someaza creditoarea sa plateasca suma solicitata, mai putin suma achitata.
intrebarea mea e: ce posibilitate are creditoarea de a recupera si suma despre care s-a retinut ca s-a achitat? in conditiile in care ordonanta este emisa "cu drept de cerere in anulare pentru debitoare, in termen de..."
Răspuns la discuția legalitate clauza prenuptiala
multzam fain :)
care este considerata data dobandirii unui apartament cumparat cu un credit ?
respectv, poate fi considerat legal, in conditiile art. 30 C.fam., un contract "prenuptial" care prevede ca un apartament cumparat dintr-un credit pe 20 de ani, contractat anterior incheierii casatoriei de catre unul dintre soti, sa fie bun propriu al sotului respectiv?
Răspuns la discuția cheltuieli transport bun
pai si eu asa ma gandeam ca ar fi normal. dar v-as ruga daca stie cumva cineva vrteun text legal unde sa se prevada ceva referitor la acest lucru acest lucru, sau vreun principiu de drept dau ceva... eu am cautat in legea 99/1999 si nu am gasit nimic. va multumesc
Răspuns la discuția cheltuieli transport bun
Cu un proces-verbal de predare-primire...?
In cazul unui contract de garantie reala mobiliara, gajul il reprezinta un utilaj industrial. La momentul incetarii contractului (indeplinirea obligatiei), bunul trebuie restituit. Partile sunt din judete diferite. Cine trebuie sa suporte cheltuielile de transport ale utilajului? In contract nu se prevede nimic referitor la acest lucru.
Răspuns la discuția Discriminare imbracaminte
in vecinatatea blocului meu este un local (club de noapte) pe usa caruia este afisat: "localul isi rezerva dreptul de a-si alege clientii". poate ca ati mai vazut srisa chestia asta si altundeva. nu este neconstitutional acest afis?
asa m-am gandit si eu. dar problema este ca suma de bani care intra in capitalul social trebuie sa vina din partea asociatilor si nu e a lor, ci a societatii...