avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate costyy73

Activitate costyy73

Tatal meu are 8 frati din care mai traieste dooar unul ,si a ramas intelegerea verbala intre ei la momentul respectiv ca el sa administreze si sa plateasca toate contributiile la casa batraneasca dupa decesul bunicilor acum 40 de ani ,are rol pe numele lui la Primarie dar nu are nici un act de propietate asupra casei si a terenurilor ce le intretine .Dupa decesul bunicilor nu sa facut nici un fel de Succesiune asa cum era normal poate nu se ajungea acum la probleme.Intrebarea este ce demersuri ar trebui sa faca la Primarie sau Instanta ca sa obtina Titlu de proprietate pe aceasta casa si pe terenuri .Mentionez ca Localitatea nu a fost colectivizata niciodata.
Sotia mi-a facut plangere la Judecatorie pentr-u un Ordin de protectie ,sI cere evacuarea mea temporara din apartament ,si pastrarea unei distante fata de ea si netulburarea locului unde va sta cu copilul ,dar acum ea locuieste tot in acest apartament .As dori sa stiu 1) ce sanse are sa obtina acest ordin ,2) daca eu nu am alt loc unde sa ma cazez cum se face evacuarea ?,pentr-u ca apartamentul este singura locuinta ;3) actiune de divort se termina peste 4 zile si am fost de acord sa divortam ,acest ordin de protectie mai este valabil ?
Am avut si eu un caz similar care sa rezolvat favorabil dar vreau sa mentionez ca am facut si cererea aceia la serviciul inmatriculari sa fie trecut in rubrica de mentiuni acesta instrainare pentru ca pe viitor sa nu ma mai trezesc cu alte surprize .
Cu acest raspuns la intampinare am avut castig de cauza puteti sa il adaptati la speta dvs .
CATRE
JUDECATORIA TARGU-JIU
DOSAR NR. 16341/318/2015
PETENT:
INTIMAT: CNANDR - CESTRIN

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul , cu domiciliu in ,Judetul , in calitate de petent in cauza mai sus mentionata
in contradictoriu cuintimatulCompaniaNationala de AutostrazisiDrumuriNationale din Romania (CNADNR) –Centru de StudiiTehniceRutieresiInformatica –CESTRIN,cu sediul la adresaBd .Iuliu Maniu 401A, sector 6,Bucuresti,
In temeiul art.201 alin. 2 Cod proceduracivila formulez prezentul

RASPUNS LA INTAMPINARE

Prin care solicit admitereaplangeriicontraventionale formulate impotrivaProcesului –verbal de constatare a contraventiei , Seria R15 ,NR 0350876/16-11-2015, incheiat de Agent Constataor, Ionut George Stegaru,angajat al CNADNR.SA –CESTRIN cu autorizatia de control 084.
Va rog ca, prin sentinta pe care o veti pronunta, sa dispuneti anularea procesului - verbal contestat, si,pe cale de consecinta anularea masurii de sanctionare cotraventionala a subsemnatului. In subsidiar solicit inlocuirea sanctiunii contraventionale cu avertisment.
De asemenea, solicit onoratei instante sa constate ca sustinerile intimatului, cuprinse in intampinare, nu sunt pertinente, urmand a fi respinse de onorata instanta, pentru urmatoarele motive:

In fapt,
La data de 27-06-2014,autoturismul personal aflat in cauza a fost vandut lui Ber Livia cu domiciliul in Str Zmeurei, Nr 10,Oras Craiova,JudetulDolj,intocmindu-se in acest sens contract de vanzarecumparare, depus la dosarulcauzei. La aceeasi data, autoturismul a fost radiat din evidenta fiscala a Orasului , de penumele subsemnatului. In acest sens, am depus anexate plangerii Cererea de scoatere din evident fiscalaa Primariei , formulata de subsemnatul, Certificatul de atestarefiscala ,Nr 27743 /26-11-2015, eliberat de Primaria , in care se certifica faptul ca am figurat in evidenta fiscala a primariei cu acest autoturism pana la data de 28-06-2014.
Cumparatorul Ber Laura Livia si-a luat angajamentul in fata mea ca va face transcrierea autoturismului ulterior in termenul legal. In situatia de fata in data de 05-07-2015 ora 11:15 , autoturismul vandut, cu numarul de inmatriculare GJ-05-KSO- a fostsurprins pe DN65 Km 15+550 ,JudetulDolj ca a circulat fara a detine rovinieta valabila, ,intocmindu-se procesul-verbal sus mentionat.Fapta savarsita,de care nu ma consider vinovat,constituie contraventie continua conform art .8.alin(1) din O.G .Nr 15/2002,si s-a aplicat sanctiunea prevazuta de art. 8 alin.(3)din O.G . nr 15 /2002,cu amenda cotraventionala in valoare de 250 lei.
In conditiile in care, la data savarsirii contraventiei, autoturismul cu numarul de inmatriculare GJ-05-KSO nu imi mai apartinea, in mod netemeinic si nelegal am fost sanctionat cu amenda contraventionala. Apreciez ca, desi am depus la CNANDR CESTRIN documentele justificative, aceasta autoritatea avea posibilitatea sa revoce procesul - verbal contestat, insa a refuzat acest lucru, in mod nefondat, iar in intampinarea depusa la dosar de catre intimata se invoca aparari straine de natura cauzei. Astfel, se prezinta argumente generice referitoare la valabilitatea procesului - verbal, dar niciun aspect legat de situatia de fapt a litigiului.
Asadar, va rog sa observati ca vanzarea autoturismului a avut loc anterior depistarii în trafic a autoturismului,iar la momentul aplicarii sanctiunii subsemnatul nu mai aveam nici calitatea de proprietar, nici nu mai detineam vreun drept legal de folosinta a vehiculului. Pentru aceste motive, subsemnatul petent nu pot avea calitatea de subiect activ al contraventiei de care a fost acuzat.
Avand in vedere cele invocate solicit Instantei sa admita plangerea, sa constate nulitatea Procesului verbal seria R15 nr. 0350876/16.11.2015 si pe cale de consecinta sa anuleze Procesul-verbal contestat.

In drept,
Imi intemeiez raspunsul la intampinare pedispozitiile art. 201 Cod procedura civila si ped ispozitiile art. 31 şi următoarele din O.G. nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.

Conform dispoziţiilor art. 411 alin. 1 pct. 2 Cod procedura civila, solicit judecarea plangerii si in lipsa mea.

Anexez prezentei Adresa nr.9234/EX/30.12.2015 emisa de CNANDR - CESTRIN, in copie certificata.

Depun raspunsul la intampinare, in douaexemplare.

Cu stima,
L C
Buna ziua ,

Asa cum am primit indrumari aici am facut contestatie impotriva procesului verbal in termnul legal ,pe care l-am depus la Judecatorie,
Acum eu am consultat dosarul pe portalul Judecatoriei dar vad ca nu sa tinut nici o sedinta scrie ca nu exista informatii ,sa inteleg ca inca nu sa judecat acest dosar lamuriti-ma si pe mine ?
Astazi am primit prin Posta de la Judecatorie o comunicare in care ma informeaza ,ca domni de la CNADNR au depus o Intampinare motivandusi cu probe foto ,autorizatii si inscrisuri amenda respectiva.

Ce am mai facut intre timp a fost ca am trimis o Informare cu tot cu documente la CNADNR unde am primit ca raspuns recomandarea ca trebuie sa ma adresez instantei
pentru anularea amenzii. altfel nu se poate .

De asemenea am solicitat Serviciului de Inmatriculari ,mentionarea in baza de date a faptului ca masina a fost instrainata dar nu a fost radiata ,lucru care sa realizat am primit confirmare de la ei ca sa efectuat modificarea
Va rog cine cunoaste sa imi spuneti ce trebuie sa mai fac in demersul meu pentru a obtine un rezultat favorabil din partea Instantei .
Va multumesc anticipat .
Va contrazic ,hotararea definitiva care am obtinuto(era obligatoriu sa o obtin ,si cred ca stiti ca majoritatea hotararilor care se dau nu sunt definitive ) costa acum 3-4 ani 40 lei ,eu am platit ca aveam nevoie de ea sa o arat la autoritatile locale ,iar amenda de la Politie daca o plateam era 100 Ron,deci in concluzie tot am platit ceva la stat fara sa fiu vinovat .
Ce dreptate mai e si asta .
Cum e cum nu e statul nu pierde niciodata ,aceasta taxa plus altele care vor mai veni(pentru hotararea definitiva era 40 ron acum catva ani ) adunate se ajunge tot la amenda platita .deci in concluzie cred ca este o pierdere de timp sa contestezi amenda ca tot acolo ajungi ,bani pe taxe nu ti mai da nimeni .
Nu cunosc de ce sa introdus acesta taxa ,ca acum 3 ani de zile cand am contestat o amenda la Politie nu era introdusa doar parca niste timbre am cumparat .
Astazi am depus plangerea dar am avut surpriza cand mi sa cerut taxa de 20ron de la Primaria de domiciliu ,doamna de la registratura nu mia dat nici o explicatie ce este cu aceasta taxa (numai in Romania se poate asa ceva ) ,sI bineinteles ca judecatoria nu se afla in aceiasi localitate am mai facut un drum in plus ca sa plateasc taxa lu Papura Voda .
Răspuns la discuția contestare amenda rovigneta
Eu am primit un proces verbal tras cred ca la xerox ,este o semnatura acolo ,dar de abia se vede ,cred ca este folosita la mai multe procese Copy -Paste .
Buna ziua ,
Am un autoturism care la-am vandut acum un an de zile ,am intocmit actele totul in regula,I-am dat certificat fiscal cumparatorului ,si in acelasi timp am radiat masina fiscal de la Primarie ,El intre timp nu a intocmit acte de transcriere pe numele lui in termen legal si in luna Mai 2015 a revandut masina la alta persoana fara ca eu sa fiu informat .Acum am primit prin posta o amenda de la CNADNR precum ca am circulat fara rovigneta in luna Iulie 2015 dar procesul verbal este intocmit pe data de 16 -11-2015.Cum as putea sa scap de aceasta amenda ,exista o modalitate ca amenzile viitoare sa mearga la primul cumparator ?. E posibil sa mai vina si alte amenzi din perioada August si pana in prezent ?
Răspuns la discuția Numere rosii, al doilea set
Nu stiu daca la inmatriculari cere dar la primaria de care aparti sigur iti va cere la luarea in evidenta a masini respective, de la toti propetarii anteriori ,numai in cazul in care nu s-a depasit 30 de zile de la aducerea in tara a masini.Atentie CERTIFICATUL FISCAL este valabil numai in luna de emitere Chiar daca este eliberat pe 31 a lunii.