avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate Euroinvest

Activitate Euroinvest

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Sant aproape de varsta pensionarii,am si ceva probleme medicale care necesita mai multe interventii chirurgicale la un brat si am incercat sa imi refac istoricul din campul muncii,anii munciti pe care-i am in carnetul de munca.
Carnetul de munca mi-a fost pierdut de o firma la care am lucrat pana in anul 2010,dar mi-am spus ca nu va fi o problema grava pentru ca aveam o fotocopie a carnetului de munca, legalizata intr-un notariat ,copie dupa fiecare pagina pentru anii 1985-2001.Apoi pentru anii urmatori 2001-2024 este simplu ,pentru ca am lucrat la doua societati si voi obtine adeverintele de vechime usor,mai ales ca acum sunt unregistrate electronic toate contractele de munca.
Intrebarea mea ,este valabil carnetul de munca actual,adica aceasta copie legalizata,in situatia in care voi demara procedurile de pensionare?? Este valabila copia legalizata a carnetului de munca la Casa de Pensii asa incat sa imi pot obtine dreptul de pensionare???
Va multumesc si toata stima.

Discuție Inselaciune
Inselaciune
Buna seara,
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns daca puteti.
Am cinci caini in gospodaria mea,toti metisi ; toti adoptati de pe strada,doi dintre ei chiar cu probleme medicale.II ingijesc,ii vaccinam,deparazitam si locuiesc intr-o localitate pe langa Bucuresti,au paducuri separate,doi sunt micuti ca si talie si stau in casa ,iar trei dintre ei stau in paducuri ,dar uneori le mai dau drumul prin curte. Astazi in jurul orelor 17 ,sotul meu a iesit la poarta cu unul dintre caini(are 9,5 ani cainele,un metis mediu ca talie,foarte jucaus de obicei) si statea de vorba cu un vecin.In acel moment a trecut o doamna cu un bishon in lesa,la are cainele nostru a sarit si l-a muscat incat a necesitat interventie chirurgicala,a fost operat.Le-am rugat pe proprietarele bishonului sa le platim cheltuielile cu acest eveniment nedorit,sa ne ierte ca nu am vrut sa se intample asemenea necaz dar au chemat politia si acestia ne-au dat o amenda spunand ca reprezinta o contraventie.
Va intreb ce urmeaza sa se intample,daca este posibil ca sa mi se confiste cainele sau si mai rau sa fie omorat. Cainele meu este foarte bland si cuminte,dar a devenit agresiv cand a simtit acel caine in preajma sa.
Cu stima si multumiri,va rog mult sa-mi dati un raspuns.
Buna seara,
as dori sa stiu cum este corect si care imi sunt drepturile mele in situatia urmatoare:
Locuiesc intr-o localitate langa Bucuresti de cativa ani si am un vecin care creste porumbei,din ce in ce mai multi.Nu am nimic cu porumbeii,doar ca vecinul a batut tot felul de cuie si piroane de fier in gardul de hotar dintre noi (gard construit de mine in urma cu mai multi ani),si a motat tot felul de panouri de policarbonat pe inaltime ,asa incat gardul meu a fost spart din loc in loc si distrus.Era un gard din placi de beton,cu stalpi ,inalt de aproxim.170 cm.
I-am atras atentia in multe randuri,dar nu vrea sa stea de vorba,si isi tot construieste voliere de tot felul ,sprijinite pe stalpi ancorati tot de gardul meu.Spatiul lui,curtea libera alocata volierelor fiind extrem de mica,si-a gasit tot felul de artificii asa incat a tot batut pari din lemn si tot felul de panouri ,custi pe care stau porumbeii.Nu mai spun de miros si mizeria pe care o fac aceste zburatoare! Dar vecinul meu nici nu vrea sa auda de nemultumirile mele si imi spune ca este gard comun si face ce vrea.
Spuneti-mi va rog,daca asa este legea,daca gardul construit de mine este bun comun cu vecinul de hotar si daca este, ce trebuie facut ca acesta sa nu il mai distruga ,sa nu mai sprijine voliere pe el si sa nu mai bata piroane si fiare in el.Cum trebuie procedat,ce trebuie facut,unde ma pot adresa ca sa imi apar drepturile???
Buna seara,
Unde trebuie sa ma adresez in conditiile in care vecinul meu isi construieste alte voliere de porumbei ,pe care le tot lipeste de zidul casei mele,si chiar bate cuie pe spatele casei mele.I-am atras atentia ca imi strica izolatia,ca mi-au intrat soareci si rozatoare datorita gaurilor si lucrarilor pe care le-a tot efectuat si nu m-a intrebat ,si totusi angajeaza lucratori care efectueaza diverse constructii legate prin ansamble si cuie de casa mea.
Mentionez ca,imobilul meu a fost construit in urma cu 13 ani, si am obtinut atunci autorizatie de la Primaria si acordul vechului vecin pentru a construi langa hotar, adica in interiorul proprietatii terenului meu,astfel incat sa nu mai ridicam un gard intre noi. Vecinul de atunci a vandut actualului proprietar ,care de 10 ani creste porumbei intr-o curticica de maxim 25-30 mp. A construit tot felul de voliere ,extinse si pe orizontala si pe verticala,asa incat avem tot timpul mizerie,fulgi,gunoi,miros groaznic,soareci etc.Spala mereu cu furtunul si mizeria rezultata o da zilnic pe strada,care curge de-alungul intregii strazi ,cu fulgi,gaineti si gunoaie.
Acum ,mai nou,avem iar cearta ,ca-si construieste alte voliere din lemn ,acoperite cu tigla si se prinde cu cuie si dibluri de peretele casei mele.Mi-a gaurit polistirenul,tencuiala si zice ca nu este o problema ,ca nu a facut nimic rau.Chiar imi depoziteaza in spatele casei tot felul de deseuri,cutii si cartoane ,parca doar sa ma supere.
Mentionez ca ,doar in urma cu o luna de zile ,alt vecin alaturat casei mele,care la fel isi construise niste anexe din lemn lipite de casa mea,a produs un incendiu din care acestui vecin i-a ars casa si mie mi-a ars o parte din acoperiusul casei.
Cum sa procedez acum cu vecinul cu porumbeii,unde sa ma adresez sa ma poata ajuta in acest conflict???
Va rog frumos,ajutati-ma cu sfaturi .
Multumesc frumos.
Multumesc pentru raspuns.
In aceasta situatie ar fi recomandata donatia masei succesorale din partea fratelui in favoarea altui frate?Aceasta ar fi o posibilitate in locul vanzarii?
Buna seara,
Am dezbatut succesiunea de curand, (in urma cu cateva zile,)dupa parintii nostri decedati in urma cu multi ani.
Am fost patru frati in aceasta masa succesorala.
Acum urmeaza ca certificatele de mostenitori sa fie intabulate si inregistrate la primariile aferente locatiilor din certificate.
Va intreb,daca unul dintre frati doreste sa-si vanda partea lui de mostenire acum pana sa se intabuleze certificatele cu numele celor patru mostenitori,este posibil???Adica ,ar vrea sa -si vanda dreptul lui ,unuia dintre noi ,este posibil acum???
Sau aceasta vanzare este posibila abia dupa intabularea in cartea funciara a certificatelor de mostenitori pe numele celor patru???
Cu stima si multumiri, astept parerile dvoastra.
Multumesc frumos.Am incercat sa expun in detaliu situatia,ca sa puteti intelege exact si sa pot obtine un raspuns la cum sa procedez si unde sa ma adresez in acest moment.Multumesc mult pentru raspuns.
Buna seara. Va rog mult sa imi dati un sfat pentru situatia pe care am trait-o zilele trecute numai.
La vecinii mei ,de langa casa mea,s-a produs un incendiu care mi-a afectat si imobilul meu, partial.Pentru ca nici eu si nici vecinii mei nu avem asigurate imobilele, cum ar fi indicat sa procedez cu acestia (ca sa-mi recuperez pagubele) ,care ar trebui sa fie pozitia mea in acest caz si care sunt drepturile mele legale in aceasta situatie si tinand cont de intamplarile anterioare .
Locuiesc intr-o localitate de langa Bucuresti de aproxim.12 ani.Anterior ,am locuit la bloc si am mostenit un teren de 500 mp cu o casa batraneasca ,de la bunica.Terenul acesta se invecineaza direct cu proprietatea unei matusi ,proprietate care are o casa pe ea construita pe hotarul dintre noi .Prin anii 1990 am mostenit locul,iar prin 1996 pe un colt al terenului meu am construit un garaj cu supr.de 100 mp,cu inaltime de 3m ca sa pot folosi acest spatiu si ca depozitare .La vremea aceea ,am cerut acordul matusii vecine sa asezam si noi garajul cu o latura la hotar,asa incat sa se continue peretii de zidarie dintre noi( ea avea casa pe hotar pe o lungime si noi veneam in continuare cu latura garajului pe hotar),ca sa nu mai construim un petec de gard intre constructii. Chiar ne-a permis sa lasam o ferestra mica pentru lumina pe partea dinspre matusa,mai sus c-am la 2 m inaltime de la podea.
Pe partea cu matusa,garajul meu era liber de constructii,nu exista decat un cotet din lemn in dreptul acestuia.
Dupa ani,matusa batrana s-a stins si fiul acesteia cu sotia si -au construit in dreptul garajului si chiar mai extins, pe hotar,mai multe constructii din zidarie si a ajuns cu inaltimea acestor camere la nivelul garajului meu,chiar lipit de acesta (am observat tarziu ca au construit ceva pentru ca imi acoperise geamul cu zidarie). Si tot pe hotar cu mine,mai sus,si pe hotar cu vecinul din spatele meu,fiul matusii a construit mai multe cotete de porci,de pasari ,magazii din lemn pentru depozitare grane,lemne,coceni etc.si creste porci si pasari ,si producea mizerie ,miros ingrazitor si soareci,sobolani.
Le-am atras atentia mereu in legatura cu disconfortul pe care il suferim ,dar degeaba,nici nu a vrut sa auda.Chiar am facut o sesizare catre Primaria locala sa mearga sis a le atraga atentia ,ca mirosul si mizeria sunt de nesuportat de multi ani.
Politia locala a fost la fiul matusii si ne-a raspuns ca a gasit curat in acele cotete ,ca nu este mizerie si ca sesizarea mea nu este justificata,chiar la raspunsul meu au adaugat si fotografii cum acele cotete de porci si cotete de lemne,de pasari ,erau sustinute de o latura a garajului meu,de alta latura a casei vecinului de langa mine,apoi de un perete al casei unui alt vecin...
Acum ,zilele trecute,fiul matusii a facut un gratar si a uitat focul nesupravegheat ,care a cuprins toate baracile,cotetele,lemnele depozitate si granele,a ars tot si a trecut si la acele constructii care erau lipite de garajul meu.A ars si o parte din casa unui vecin care este langa noi.Focul s-a extins si la acoperisul garajului meu ,arzand in proportie de 30 la suta din el,pentru ca au stins pompierii ,altfel ardea si casa mea si tot garajul.Opt masini de pompieri au venit in ajutorul nostru si mai era foarte putin ca tragedia sa fi fost si mai mare.
Nici acum ,dupa acest eveniment nefericit,fiul matusii nu vrea sa renunte la acele cotete care au ars si nu renunta la a depozita lemne si ce mai are langa constructiile noastre,adica lipite de zidurile imobilelor noastre.
I-am explicat ,l-am rugat sa inteleaga ca nu este in regula,ca ar fi fost bine sa nu mai construiasca acele camera lipite de zidul garajului meu,ca era bine sa lase o minima retragere,dar sustine ca are documente la acele camere construite recent,ca el doar a construit pe amprenta vechiului imobil,adica acelei case batranesti.Dar eu stiu sigur,ca atunci cand eu am construit garajul,in dreptul garajului meu,pe toata latura de la hotar,nu exista decat un cotet mic de lemn,nu era o alta constructive acolo.
Cum ar fi putut sa obtina autorizatie pentru acele constructii si fara acordul meu,pentru ca a construit pe hotar,lipit de constructia mea.
In acest moment ,se fac cercetari in legatura cu sursa focului,se fac constatari si as dori sa stiu cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie. Cum sa-I conving sau exista vreo lege in acest sens care sa-I interzica construirea si depozitarea unor anexe din lemn sau alte materiale lipite de zidul imobilului meu???
Cum ar trebui sa procedez in acest caz,la cine as putea apela, sa nu mai am teama ca imi ia foc iar casa sau garajul,mai ales ca fiul matusii mai consuma si alcool si nu ma inteleg nici cu el si nici cu sotia lui.
Va multumesc pentru rabdare si implicare si va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi. De cateva zile de la eveniment ,nu mai putem dormi ,nici eu nici sotul,santem stresati si speriati de situatia prin care am trecut.