avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate adrianfm67

Activitate adrianfm67

Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
MARE NELAMURIRE......Inregistrarea audio-video a fost facuta de mine in situatia in care nu aveam alta posibilitate de proba in apartamentul in care eram coproprietari amindoi (atit eu cit si cea pe care doresc sa o acuz ) .In inregistrare SE VEDE SI AUDE CLAR atit vocea mea cit si persoana pe care o acuz de santaj, cum aceasta ma constringe ( obliga ) sa-i dau bani,sa-i zugravesc si partea ei de apartament, si sa renunt la niste bani pe care aceasta avea sa mii dea, ca altfel,, nu ma va lasa sa am liniste in casa '' iar daca nu-mi convine sa plec din apartament,(imaginile si sunetul sint clare)....In prezenta altei persoane ,dupa citeva zile,a repetat aceste constringeri cu mentiunea ca i-am atras atentia ca o filmez ( ea vazind camera video ) si continuind santajul....Dupa citeva zile in care nu am cedat santajului ei ( eu actionind-o in instanta ptr partaj judiciar ) aceasta a facut public ( conform unei hotariri CNCD ) afirmatii defaimatoare si discriminatorii la adresa mea si a sotiei mele. MAREA MEA NELAMURIRE este legata de faptul ca actiunea de santaj a avut loc in Martie 2012 . Doi avocati mi-au spus ca degeaba fac plangere penala acum ptr ca este tardiv,tinind cont de timpul care a trecut...Intrebarea mea este...EXISTA TERMEN PTR DEPUNERE PLANGERE SANTAJ ?
Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
Santaj,dupa parerea mea...
Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
sint persoana cu handicap grav gradul 1,( coproprietarul e ruda cu mine), si mi sa spus ( se vede si se aude clar in inregistrarea video ) ca daca nu renunt la niste bani cu care il imprumutasem , daca nu-i zugravesc partea lui de apartament, daca nu-i dau bani ptr diverse inventate de el ( ex.sa-i platesc femeia care venea sa-i faca curatenie in partea lui de apartament ) si multe altele,,,sa plec din apartament ptr ca altfel va avea el grija sa nu am liniste '' ( desi stia de problemele mele medicale ) ,intrucit am refuzat sa-i cedez si am deschis actiune in instanta ptr partaj judiciar,aceasta a trecut la fapte si in mod public a inceput sa faca afirmatii discriminatorii despre mine si fosta sotie ( care dorea sa vina si sa locuiasca impreuna cu mine in cota noastra din acel apartament ) fapte care au fost reale conform unei hotariri CNCD in care se spune clar ca eu si fosta sotie am fost discriminati . A continuat cu instigarile si manipularile, intimidarile,denigrarile, impotriva mea incit am fost nevoit sa plec din acel apartament desi eram coproprietar.eu doar am rezumat citeva aspecte . Practic eram constrins ca daca nu fac ce dorea el ( si credeti-ma ca cei de la CNCD au ramas socati ) nu ma va lasa sa am liniste daca stau in casa ,si prin actiunile lui ( sint imagini si inregistrari evidente video ) va face tot posibilul sa plec,,mergind pe principiul ca,,e cuvintul meu impotriva cuvintului lui " ceea ce am si fost nevoit sa fac...
Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
am inteles ,multumesc mult ...
Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
Intrucit politia nu prea se omoara sa faca cercetari,mi se pare absurd sa nu ti cont, ca organ de cercetare, si de inregistrarile video sau audio ca o confirmare in plus a celor declarate de martor.
Răspuns la discuția Proba video in noul cod penal
Mentionez ca dupa efectuarea acelor filmari ,abuzurile si santajul au continuat existand si un martor care a vazut si auzit aceste fapte intrucit ele au avut continuitate pina cind eu am trebuit sa parasesc domiciliul ,martor care e dispus sa fie audiat de catre organele de cercetare....in aceasta situatie ma pot folosi si de imaginile video ?
Am fost nevoit sa filmez intrun apartament in care sint coproprietar abuzurile celuilalt proprietar,inclusiv abuzurile si santajul la care eram supus de catre acesta,intrebarea mea este daca pot folosi filmarea ca proba la parchet sau politie ? Mentionez ca nu aveam alta posibilitate de a ma apara...Totodata am inregistrat audio abuzurile administratiei de bloc si a responsabilei de scara la o sedinta de bloc in care acestia au declarat ca au fost instigati impotriva mea de catre celalalt proprietar,cu scopul sa parasesc apartamentul ...Acestea normal ca au fost facute fara consimtamintul lor,fiind evident infractiuni ...pot avea probleme daca le folosesc ?
Răspuns la discuția Plangere santaj termen depunere
Va multumesc...
sint persoana cu handicap si am fost santajata ca daca nu ii mai dau bani surorii mele,cum imi cerea de obicei, sa-i zugravesc,sa-i fac curatenie,sau sa stau unde imi spune ea (sintem amindoi coproprietari intrun apartament cu 3 camere ),nu ma va lasa sa am LINISTE in acea casa....Intrucit nu am cedat santajului ei aceasta sa razbunat facind afirmatii pe scara blocului defaimatoare si discriminatorii (comform unei decizii CNCD ) la adresa mea ,mai mult instigind si facind totul ca eu sa plec din acel apartament cum am si facut dealtfel....Am probe,video,audio,martori si inscrisuri,intrebarea mea este daca au trecut aproape 2 ani de la santajul facut de aceasta mai pot depune plangere tinind cont ca am fost intimidat in permanenta sa nu depun plangere ?