avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate alexa20

Activitate alexa20

Discuție Calcul comision
In cazul unei firme de turism, as dori sa stiu cum se calculeaza impozitul datorat de 3% din comisionul agentiei daca eu am facturi emise catre clienti in luna martie iar factura de la furnizor o primesc in luna aprilie cu data in aprilie?Cum se poate face imperecherea pt a stabili comisionul, intrucat impozitul de 3% se plateste trimiestrial?
Discuție Calcul pensie
As dori sa stiu daca valoarea salariului pe ultimele 6 luni are vreo importanta pt calcularea pensiei, dc ai un salariu mai mare ajuta la pensie , in sensul sa sa iesi cu o pensie mai mare..multumesc.
In cazul unei persoane care in martie implineste 56 ani, varsta la care poate iesi la pensie (avem raspunsul de la casa de pensii ), avand stagiu de cotizare 30 ani si 11 luni si fiind angajata momentan.Stagiul de cotizare pe care tb sa il indeplineasca este de 31 ani.Ce trebuie facut..isi poate depune dosarul cand implineste varsta sau trebuie sa astepte inclusiv aprilie pt a face si stagiul?In legatura cu contractul de munca, daca isi depune dosarul de pensie trebuie sa isi inceteze contractul de munca, ea acum este angajata cu conventie...firma la care lucreaza va mai primi subventia (fiind angajata ca persoana peste 45 ani )daca iese la pensie?
Răspuns la discuția Acordare subventie
Multumesc pt raspuns,ce pot face insa intrucat cei de la ajofmspun ca nici declaratia pt luna decembrie nu a fost intocmita corect dar nu au vazut atunci si au virat banii pt luna decembrie.acum imi spun ca trebuie sa dau banii inapoi,au dreptul sa faca acest lucru?eroare din declaratie este ca la contributia somaj nu a fost trecuta suma la subventie ci la scutire,legea cand am primit eu conventia nu mai prevedea scutirea de la contributia pt somaj,contabila avand mai multi angajati cu aceasta conventie pe legea veche care presupunea scutirea contributiei la somaj a facut si pt angajatul meu la fel , a inversat sumele.este corect sa imi ia si banii pt luna decembrie o data ce atunci au acceptat declaratia ca fiind corecta si au virat banii?
In situatia unei persoane care anul acesta in martie indeplineste conditiile de pensionare anul acesta pe 25 martie cand isi poate depune dosarul.. in luna martie sau dupa implinirea varstei?
Am o persoana peste 45 ani angajata pt care primesc subventie , data angajarii fiind dupa 20.11.2013 .Mi s a spus ca la acea data legea prinvind acordarea subventiei a fost modificata si nu se mai acorda scutirea contributiei la somaj nici pt angajat nici angajator.Luna aceasta nu mi au virat banii intrucat mi au spus ca nu au fost trecute corect in declaratia 112 procentele la contributia pt somaj.In declaratia depusa de mine 112 la contributia pt somaj datorata de angajator apare suma 4 ron iar la contributia pt somaj retinuta de la asigurati apare tot 4 ron , persoana fiind incadrata cu salariul minim.Eu nu inteleg de ce nu e corecta declaratia o data ce modificarea legii presupune ca nu se mai acorda scutirea iar declaratia mea 112 cuprinde suma reprezentand contributia pt somaj?Multumesc!