avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate mircealoko

Activitate mircealoko

buna ziua.am o mare problema.eu impreuna cu concubina mea (impreuna de 6 ani) avem un copil nou nascut.ea este casatorita de 20 de ani dar nu mai este cu sotul ei de mai bine de 16 ani.(deci nu sunt divortati).din cauza aceasta copilul va lua numele sotului mamei si nu al meu (tatal biologic) .paternitatea mea este incontestabila iar sotul mamei ar putea da o declaratie precum ca nu este tatal copilului.am inteles ca trebuie sa merg in instanta pentru asta.ma poate ajuta cineva cu pasii de urmat pentru inceperea procedurii cum se formuleaza o astfel de intentie etc. sau daca se mai poate face ceva pana sa depun actele pentru certificatul de nastere.(daca pot recunoaste eu copilul la primarie sau alta portita) subliniez ca nu am bani sa platesc un avocat pentru asta iar din ce am intrebat sumele de 2000-6000 pentru un asemenea proces mi se par ridicule.(scuze pentru frustrarea mea)va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Uzucapiune (proprietate parasita)
dar pot ocupa acel teren in vreo conditie?urmand ca dupa ceva ani folosind uzucapiunea sa devin proietar.
buna ziua.am langa mine o propietate cu o casa pe ea.de mai multi ani nu mai este locuita.casa s-a daramat,gardul a fost furat,etc.nu am fost la cartea funciara sa vad daca mai are propietar in viata , mostenitori , sau daca a intrat sub ARIPA statului.intrebarea mea ar fi:daca ma pot folosi de uzucapiune sau altceva sa ocup acel teren,si daca da in care din cazuri e posibila.(pt ca am inteles ca daca l-a luat statu nu mai am ce face)va multumesc din inima.subliniez ca am o sotie si doi copii si stam cu chirie in vecinatatea locului cu pricina.