avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate mihaidouamipaispe

Activitate mihaidouamipaispe

Multumesc pentru raspuns. Imi confirma faptul ca totusi se poate face. Ramane sa insist la firma de salubritate in orasul meu. Asa cum am spus locuiesc intr-o casa dar intr-o curte comuna, conditii fizice de a tine pubelele de gunoi exista, doar bunavointa mai lipseste din partea reprezentantilor firmei de salubritate. Inca o data multumesc si numai bine va doresc.
"Cat de profesionist sa fie raspunsul?" - pai cu siguranta un raspuns bazat pe cunostintele juridice ale celui care raspunde pot sa-l consider unul profesionist.
"Ce oferiti in schimb?" - aprecierea mea nu este suficienta? suntem totusi pe un forum de discutii nu pe un site comercial care intermediaza servicii contra cost. Si eu la randul meu ofer solutii pe specialitatea mea pe alte situri fara sa solicit compensatii in schimb.
"ce avantaj ati avea daca incheiati un contract individual" - unul cat se poate de simplu: Consider ca este dreptul meu de a avea contract individual asa cum am cu restul serviciilor publice de care beneficiez. In asociatie sa hotarat sa folosim cu totii pungi. Cei care nu au fost de acord nu folosesc si nici nu-i putem obliga cu vorba buna iar de aici cu totii la comun suportam consecintele. Daca unul nu plateste, suportam din nou cu totii consecintele iar astfel de exemple pot continua. Nu inteleg de ce ar trebuii eu sa sa fiu obligat accept acest lucru.
Am facut o cerere in acest sens la firma care se ocupa de salubritate si m-au refuzat invocand reglementarea mentionata de mine in mesajul precedent.
Mie mi se pare gresita aceasta interpretare a acelei reglementari si acesta este motivul pt care am cerut ajutorul pe acest forum.

Toate cele bune,
Mihai


Buna Ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca exista vre-un impediment legal ca un proprietar sa-si faca un contract separat cu salubritatea avand in vedere urmatoarele:
1 - face parte dintr-o asociatie de proprietari;
2 - are o adresa postala diferita de cea a celorlalti proprietari;
3 - exista conditii de depozitare a pubelelor separate pentru fiecare membru al asociatiei;
4 - asociatia de proprietari din care face parte are in componenta imobile (case) cu access intr-o curte comuna;
5 - referirile la regulile dupa care se fac contracte de salubritate se gasesc in ordine si regulamente ale ANRSC unde se vorbeste de "cod postal" ca fiind modalitatea prin care se separa unitatile locative si pe baza carora se fac contracte cu serviciile de utilitati publice.
6 - nu inteleg de ce a fost ales termenul de "cod postal" acesta ingloband intotdeauna mai multe adrese postale, mai multe asociatii de proprietari, astfel incat daca se priveste strict dupa litera legii este imposibil de realizat.
7 - nu pot decat sa presupun ca legiuitorul a dorit sa transmita altceva si cel mai rezonabil pare a fi in loc de "cod postal" termenul de "adresa postala";

As dori un raspuns cat se poate de profesionist pe acest subiect daca se pricepe cineva. (normativul la care fac referire este "articolul 112 punctul 2 din Ordinul presedintelui A.N.R.S.C. nr. 110/2007").