avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate Ionescu123

Activitate Ionescu123

cioan a scris:

1. Este vorba de rubrica "Alte mentiuni". Nu se specifica ale cui. Agentul de politie v-a acordat o perioada de gratie de 15 zile in care aveti dreptul de a conduce autovehicule. Agentul de politie a facut aceasta mentiune pentru ca au fost cazuri in au aparut probleme privind data de la care incepe perioada de suspendare
2. Daca aveti argumente solide privind nedepasirea vitezei legale valabila in zona respectiva aveti sanse de admitere a plangerii contraventionale pe care ati depus-o.
3 Daca platiti amenda in termenul de 48 de ore puteti depune plangerea contraventionala in termen de 15 zile la Judecatoria la care este arondata locul savarsirii contraventiei
4 Nu se poate estima o durata a procesului
ing. Ioan Ciobanu



Multumesc. Stiam ca trebuie trecute si obiectiile contravenientului.
Incadrarea juridica vi se pare ok?
Deasemenea, incadrea mi se pare bizara. La paragraful in care se precizeaza unde e prevazuta fapta este trecut art 121 alin.1 din HG 1391/06.
Care aliniat spue ceva general:
ART. 121
(1) Conducătorii de vehicule sunt obligati să respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circulă şi pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum şi cea impusa prin mijloacele de semnalizare.
E corect asa?
Buna!
Am fost surprins de radar pe autostrada astazi, cu o viteza ce a impus suspendarea permisului pe 90 de zile, pe langa amenda de 765.
Am cateva intrebari.

La rubrica "Alte mentiuni", politistul a trecut, citez: "Nu are dreptul sa conduca autovehicule, 90 de zile incepand cu data de 03.07.2014".
Nu ar fi trebuit sa apara acolo mentiunile contravenientului, sau asa ceva, ori faptul ca nu exista mentiuni? Este vreo sansa sa fie anulat in instanta din acesta cauza?

Daca platesc amenda (in ideea ca in 48 de ore e la jumatate), mai pot contesta ceva, eventual masura suspendarii? Sau neaparat nu platesc si contest procesul verbal-per total?

Cam cat timp poate tine un proces de contestare? am sanse sa o ''taraganez'' pana prin Decembrie (sunt sofer de profesie).
Va multumesc!


Buna!
Vreau sa cumpar un autoturism inmatriculat in Romania, dar al carui proprietar anterior (nu cel de la care vreau sa cumpar, ci cel de la care acesta din urma a cumparat) a recuperat taxa (fara stirea actualului proprietar-dar asta e deja alta poveste).
Ma puteti ajuta cu pasii de urmat?
Trebuie doar autentificare la RAR sau facut din nou testul noxelor si ce mai trebuie?
Altceva?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Am inteles. Dar acele 15 zile de care beneficiază tatal cu acel certificat sau diploma de puericultura, se pot cere “imediat“ inaintea CCC? Adica sa nu se mai intoarca la munca intre cele doua concedii(puericultura+CCC)—tatal desfasurandu—si serviciul in alt judet.
Multumesc!
Buna ziua! Va mai deranjez cu o nelămurire.
In cazul in care tatal dorește să intre in CCC, acesta trebuie să astepte ca mama sa termine concediul post—natal,sau nu au legatura, si poate intra imediat ce i se aproba dosarul?
Multumesc!
1. Nu vrea sa piarda serviciul la stat, din diferite motive (cariera de prestigiu, facilitati-inclusiv si mai ales la pensionare, etc...)
2 si 3. Tocmai asta vroiam sa stiu, daca cei de la unitate au vreo baza in care sa-i refuze acest -pana la urma- drept. Regulamentele militare au inca multe lipsuri si ambiguitati.
Se poate presupune si ca jobul la privat este mult mai putin solicitant fata de angajat, mai ales dpdv al timpului petrecut efectiv departe de familie-care in cazul unui cadru militar este mai mare decat timpul efectiv de serviciu.
4. Asa voi face, multumesc!
tudorvaleriu a scris:

1. Nu inteleg care ar fi avantajul tatalui de a fi in concediu crestere copil (CCC) dar fara indemnizatie iar in acest timp sa lucreze in alta parte.



De exemplu salariul (dublu in cazul de fata).
Deci "speta" expusa de mine e irealizabila? Daca realizez venituri din alta parte se suspenda automat ccc?

Buna ziua!
Stiu ca s-a mai discutat, dar situatia mea e putin diferita.
Concret, tatal ,cadru militar activ, doreste sa beneficieze de ccc. Se poate angaja pe perioada celor doi ani la o firma privata, in conditiile in care nu doreste sa beneficieze de indemnizatie? (Ideea e sa se poata intoarce la serviciul initial dupa cei doi ani)
Cadrul legal actual permite din cate stiu si alte joburi(chiar in paralel) pt cadrele militare, atata timp cat nu se creeaza conflict de interese sau nu este afectata activitatea de baza. Este corecta aceasta informatie?
Va multumesc!