avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelasta

Activitate Mihaelasta

Stiam ca ne-a fost anulat codul Tva, dar nu am stiut ca trebuie sa facturam cu tva si sa-l platim, noi am facturat fara tva.
Curtea de conturi a verificat bilanturile la ANAF.
Acum cei de ANAF ne cer sa depunem 311 si paltim Tva-ul, tva pe care nu l-am facturat si nici nu l-am incasat de la beneficiar.
Codul a fost anulat conf art.153 pentru depunere decont tva cu 0 2 trimestre consecutiv in anul 2012.nDe obicei finatele te notifica imediat daca nu depui o declaratie in cazul asta nu au trimis nimic pana in martie 2014 cand curtea de conturi a cerut
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am un srl caruia in anul 2012 i s-a anulat inregistrarea in scopuri tva conf art.153 C.F.,in luna decembrie am emis o factura catre un beneficiar fara sa calculez si TVA-ul eu crezand ca nu mai am acest drept (nici sa deduc,nici sa colectez).Acum am fost somat de finante ca trebuie sa depun 311 pentru anul 2012 pentru ca bilantul societatii pe anul 2012 a fost verificat de curtea de contruri si acestia au observat acest lucru.
Mentionez ca eu nu am facturat cu TVA si nu inteleg de ce finantele nu m-au somat sa depun 311 din moment ce eu am depus dec.100 si am platit impozitul de 3%???. Am vreo sansa sa ma apar legal, eu considerand acest lucru un abuz, cum sa platesc un TVA pe care nu l-am colectat?