avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate alexandramariana1989

Activitate alexandramariana1989

Răspuns la discuția Stabilire domiciliu minor
multumesc de raspunsuri tuturor vin cu stiri noi in cazul meu.Dl jud a decis sa imi lase fata mie in grija mea si cat eu lipsesc din tara este in grija parintilor mei.finalizarea procesului este pe 19 luna aceasta. acum eu va intreb ce pasi trebuie sa urmez k sa deschid alt proces sa cer sa scot fata din tara. cum se formuleaza cererea si ce ar trebui sa scriu.mentionez k si tatal are drept de vizita asupra fetei fara un program fix.
Răspuns la discuția Stabilire domiciliu minor
nu avocatului meu trebuie sa-i platesc aceasta suma,ci avocatului pe care il are tatal fetei nu am inteles de ce eu trebuie sa ii platesc avocatul lui cum sunt legile la noi el poate sa isi puna un avocat si sa il platesc eu????
amandoi sunt consumatori de alcool si sigur k am dovezi concrete au cel putin 2 dosare in instanta din cauza consumului de alcool si foarte multe amenzi la politie din pt tulburarea linistei publice,certuri provocate si chiar batai sunt fapte concrete si nu vad cum fata mea poate sa doarma linistita la el acasa cand spre ex vine unul dintre ei beat acasa si se cearta cu sotia striga in casa foloseste cuvinte urate etc etc etc,ceea ce s-a si intamplat sa ma duc la ei in vizita cu fata si sa am parte de o astfel de scena dupa care a trebuit sa plec imediat cu fata de acolo.si referitor la fata eu vreau sa o aduc aici cu mine si sa fie langa mine mereu si sunt de acord k tatal ei sa vina sa o vada oricand doreste si sa stea aici pe durata vizitei dar el nu este de acord k eu sa scot fata din tara.
Răspuns la discuția Stabilire domiciliu minor
asta o sa fac si acum astept sa vad ce se intampla pe 14.da ordonanta a avut ca obiect stabilirea domiciliu minor la mine acasa pana la terminarea procesului.multumesc pt sfaturi
Răspuns la discuția Stabilire domiciliu minor
multumesc pt raspuns mai am o intrebare dak se poate: pe 14 aprilie normal se va stabili domiciliul fetei tatal ei este de acord sa i se stabileasca la mama mea acasa dar cere sa o vada de 2 ori pe luna si sa doarma in zilele respective la el ceea ce eu nu sunt de acord si vreau sa vina sa viziteze fata la mine acasa in prezenta unuia dintre membrii familiei mele pot sa adaug si asta la dosar avand in vedere k este un timp atat de scurt.referitor la avocatul meu da am unul care din pacate nu sunt sigura k face tot ceea ce eu imi doresc.
mi sa respins si cerea de ordonata prezidentiala acum 4 luni de zile pe motiv k nu este intemeiata si m-au obligat sa platesc onorariul avocatului,lui 500 ron,de la prima sedinta ceea ce mi sa parut ciudat si nu am inteles de ce si mai ales k mi s-a respins dupa 4 luni de asteptare .am facut recurs si mi-au scazut la 200 de ron onorariul pt avocatul lui nu inteleg de ce se respinge cererile de ce dureaza atat de mult mi se pare ceva incorect avand in vedere k am pus si martori k am dus dovezi k eu ma ocup de fata k am conditii mult mai bune decat el care nici macar nu vine sa o vada nici nu ma ajuta cu ceva in cresterea ei nici familia lui nu se intereseaza de ea.


eu sunt mama unei minore de 5 ani rezultata in urma unei relatii de concubinaj,copilul a fost recunoscut de tatal ei si este in grija mea in urma cu un an de zile a plecat la el acasa(ne-am despartit si s-a mutat acasa la parintii lui)si de atunci nu s-a mai interesat de copil nu suna sa intrebe a venit o singura data de craciun sa o vada timp de 10 minute.am inceput un proces cu el pt a optine stabilirea domiciliului copilului la mine acasa si va cer un sfat pt ca eu nu vreau k el sa vada fata la el acasa deoarece el consuma alcool face scandaluri prin zona cu vecinii nu are acasa nici macar o camera pt fata separata in camera lui nici macar televizor haine sau jucarii pt fata nu are deci consider k nu are conditii k sa ia fata la el in vizita tatal lui are cai si nu este pastrat curat in curtea casei si mai si consuma alcool vorbeste urat si se cearta si el cu vecinii cand este sub influenta alcoolului.consider k fata nu este in siguranta cu el si de aceea vreau sa o viziteze la domiciliul meu in prezenta familiei mele sau a mea.eu sunt la munca in germania si am momentan un contract de munca pt un an de zile cu posibilitate de prelungire aici sunt sigurata medical si lucrez cu acte.el nu este de acord k in aceasta perioada fata sa o iau in vacante aici la mine.mentionez k a fost de acord k fata sa ramana in grija parintilor mei kt timp eu sunt plecata dar nu a fost de acord sa o scot din tara.ce pot face eu... multumesc