avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate ninapreda

Activitate ninapreda

multumesc
Rezultatul unei hotarari judecatoresti privind plata de dobanzi la diferentele salariale obtinute in baza altor hotarari judecatoresti se aplica tututor beneficiarilor de diferente prevazuti in hotararile initiale sau doar celor care au initiat actiunea privind aplicarea acelor dobanzi?

Din motive dicutable sau nu unii beneficiari de diferente au fost exclusi din lista la momentul in care s-au cerut daune/dobanzi etc. (actiunea a fost introdusa de sindicat si beneficiarii nu mai erau angajatii unitatii la momentul acela, dar au fost la momentul introducerii actiunii privind obtinerea diferentelor salariale).
Aceasta este solutia tribunalului, eu fiind unul dintre beneficiarii sentintei civile nr.9420/30.10.2013, dar nefiind in lista de reclamati la actiunea in urma careia s-a ajuns la solutia de mai jos..
''Obligă pârâţii la plata către reclamanţi a dobânzii legale aferentă drepturilor băneşti cuvenite în baza sentinţei civile nr.9420/30.10.2013 a Tribunalului Bucureşti începând cu data de 08.12.2013 până la plata efectivă a drepturilor. Cu apel in 10 de zile de la comunicare ce se depune la Tribunalul Bucureşti Secţia a VIII a. Obligă pârâta la plata către reclamanţi a sumei de 1500 lei reprezentând cheltuieli de judecată. Pronunţată în şedinţa publică astăzi 03.03.2017.
Document: Hotarâre 1524/2017 03.03.2017''


Acele dobanzi au fost achitate in luna aprilie 2019, eu ne primind nimic, mi se pare ciudat sa fie nevoie de alta actiune judecatoreasca pentru acelasi obiect.

Va multumesc.
multumesc pentru raspuns, o zi buna
In blocul unde locuiesc a aparut o problema foarte presanta. In timp s-a creat o situatie dezastruoasa. In urma cu 2 luni presedintele de bloc a decis sa comunice proprietarilor ca situatia financiara a blocului este dezastruoasa, mai precis ca desi lunar se afiza lista cu obligatiile de plata si cu restantele, valoarea reala a restantelor nu era cea din lista.
Mai exact restantele din lista de intretinere sunt la nivelul a 5000lei iar restantele al furnizori de 67000lei( sase sute sapte zeci mil lei vechi).
Luna trecuta a fost o sedinta la care a participat si administratora blocului. La acuzatiile presedintelui cu privire la proasta comunicare si a faptului ca a refuzat sa-i prezinte actele spre verificare, dna nu a negat nimic...sustinand ca respectiva datorie este rezultatul aunarii penalitatilor la facturi mai vechi ...penalitati care nu au fost achitate de restantieri.

Presedintele a solicitat la primarie un expert contabil pentru efectuarea unei expertize...dar dna administrator nu a binevoit sa puna la dispozitia expertului actele solicitate... tot amanand momentul predarii actelor... astfel ca dupa o luna de la sedinat respectiva dna a plecat de acasa anuntand in scris presedintele ca va lipsi pe termen nelimitat.

In lipsa actelor nu se poate face nici expertiza si cred ca nici plangere la politie.

Presedintele blocului spune ca nu a putut face reclamatie la politie pentru ca sectoristul a fost in concediu (asta mi se pare hilar...) si ca putem face plangere numai dupa ce revine din concediu.

Pana una alta RADET-ul a introdus pe rol un dosar civil impotriva asociatiei ... iar presedintele a cerut la adunarea generala extraordinara constituirea unui fond (nu stiu cum il va chema ...pe fond) in care de bunavoie ...dar obligatoriu vom plati timp de 4 luni o suma fixa (de care sa se foloseasca pentru plata sumei lipsa...).

Problema mea e ca nu imi pica deloc bine, daca as fi furat cot la cot cu administratora..nu as fi avut nici o problema...dar asa...As vrea sa stiu unde si cum pot face o reclamatie.

Imi e teama ca dupa ce vom plati furaciunea doamnei nefacand nimic din punct de vedere legal... vom ajunge fix in acelasi punct... adica se vor gasi altii care sa ne fure..ca doar am mai platit o data ce a furat altul.


p.s. nu am convingerea ca administratora nu si-a vandut deja apartamentul...nu se stie unde e ...fiica ei care locuieste in acelasi bloc nu ne da nici o infiormatie...cei care o cunosc spun ca poate fi ori la ..tara la Buzau (:) ) ori la sot in Italia.


Mie personal imi e greu sa inteleg prevederile acestor legi (le-am citit si nu le pot traduce intr-o limba pe intelesul meu), Directorul economic refuza sa ne dea explicatii suplimentare, iar juristul institutiei la fel.
Refuzul de a executa aceste sarcini ne-a atras nenumarate reclamatii si de aici o stare conflictuala greu de suportat, am facut cunoscut sefului direct acest fapt. Seful direct a declarat verbal: "sunt depasit!".

As dori sa stiu carui departament al Ministerului muncii ne putem adresa, sau daca exista alta organizatie care sa ne poata ajuta.
Multumesc pentru raspunsuri. Situatia se prezinta astfel: terenul aflat in Bucuresti (s2) a fost achizitionat de bunic cu multi ani in urma pe baza unei chitante de mana, aceasta chitanta nu a fost transcsrisa in act de proprietate. Dupa decesul bunicului , fiul care locuia in respectivul imobil a incercat sa obtina acest lucru pe cale judecatoreasca si bineinteles ca a dorit sa faca acest lucru direct pe numele sau, numai ca eu stiu (de la parinti) ca inafara de acest imobil mai exista si alte bunuri, despre care nimeni nu discuta (cel putin nu cu mine). Dosarul catre judecatorie a fost intocmit de un alt unchi (decedat si el la aceasta data) si se pare ca acest unchi ar fi precizat in dosar atat numele tatalui cat si numele meu. Parerea mea insa este ca in dosar se afla cartea de imobil si cum tatal meu a crescut in acel imobil, parinti l-au trecut in cartea de imobil. Imi amintesc ca inainte de '89 si ai mei aveau o astfel de carte de imobil in acre eram trecuti toti ai casei.
Prost este ca eu nu am nicio o coordonata despre dosarul trimis la judecatorie (nu stiu precis nici ce anume se cere in el), nu am nici certificatul de deces al bunicului..etc.

Apropos noi am fost 4 copii la parinti, unul a decedat la varsta de 9 ani, in aceasta situatie mama poate veni la mostenirea bunicilor mei paterni (tatal meu fiind si el decedat anterior decesului bunicilor)?!!

Iata care este povestea.
Tatal meu a decedat in anul 2000. Cativa ani mai tarziu au decedat bunicii paterni. In urma buncilor au ramas in viata 3 copii (conceputi impreuna) si un al patrulea (nascut de bunica dintr-o relatie anterioara). Cei trei copii comuni au toate actele cu privire la proprietatile defunctilor bunici.
Unchii ramasi in viata nu m-au chemat sa particip la succesiune nici pe mine nici pe surorile mele.
Nu am facut notificare la notar in termen deoarece erau niste probleme legate de proprietate si am crezut ca la momentul deschiderii succesiunii nu ne vor omite.
In urma cu cateva saptamani unul din unchi m-a sunat sa-mi ceara sa merg la un notar (oricare) si sa dau declaratie cum ca nu am pretentie la mostenire (numai eu... pe surorile mele nu le-a contactat!!), aceasta fiindu-i necesar in "tribunal" pentru lamurirea problemelor de proprietate (obtinerea titlului de proprietate direct pe numele sau.. si nu pe numele bunicului).
Am refuzat sa dau respectiva declaratie deoarece eu nu cunnosct componenta mesei succesorale si i-am cerut sa ma cheme la succesiune. Toate acestea s-au facut verbal!! De atunci nu am mai avut niciun fel de dialog.
Pot afla pe alta cale daca s-a deschis succesiunea si ce anume contine aceasta?!


Iata care este povestea.
Tatal meu a decedat in anul 2000. Cativa ani mai tarziu au decedat bunicii paterni. In urma buncilor au ramas in viata 3 copii (conceputi impreuna) si un al patrulea (nascut de bunica dintr-o relatie anterioara). Cei trei copii comuni au toate actele cu privire la proprietatile defunctilor bunici.
Unchii ramasi in viata nu m-au chemat sa particip la succesiune nici pe mine nici pe surorile mele.
Nu am facut notificare la notar in termen deoarece erau niste probleme legate de proprietate si am crezut ca la momentul deschiderii succesiunii nu ne vor omite.
In urma cu cateva saptamani unul din unchi m-a sunat sa-mi ceara sa merg la un notar (oricare) si sa dau declaratie cum ca nu am pretentie la mostenire (numai eu... pe surorile mele nu le-a contactat!!), aceasta fiindu-i necesar in "tribunal" pentru lamurirea problemelor de proprietate (obtinerea titlului de proprietate direct pe numele sau.. si nu pe numele bunicului).
Am refuzat sa dau respectiva declaratie deoarece eu nu cunnosct componenta mesei succesorale si i-am cerut sa ma cheme la succesiune. Toate acestea s-au facut verbal!! De atunci nu am mai avut niciun fel de dialog.
Pot afla pe alta cale daca s-a deschis succesiunea si ce anume contine aceasta?!