avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate Alina_Maria000

Activitate Alina_Maria000

De curand avem confirmarea ca vecinul cu care avem perete comun are firma de videochat. Cu el locuiesc 2-3 fete care toata noaptea urla si incearca sa fie "senzuale" in camere. Desi i-am atentionat ca in mijlocul noptii se aud zgomote, fetele continua degajate sa isi faca treaba. A devenit un stres psihic lasatul serii pt ca stim ca urmeaza iarasi o noapte alba. Desi au avut o tentativa de a izola fonic, se aude si din baie.
Mentionez ca liderul afacerii are asociati interlopi , stie ca suntem singurii vecini care auzim urletele si de aceea suntem ingroziti sa apelam la 112 de teama ca sunt razbunatori pe propria noastra familie.
Totodata mentionez ca asteptam un copil si noptile nedormite imi pot afecta sanatatea.
Ce putem face sa ne regasim linistea (in afara de a vinde locuinta) ? Cum ne putem apara?
Buna ziua,
Locuiesc la bloc in apropierea unei piete. La intrarea in parcare, politia rutiera a amplasat semul "INTERZIS cu exceptia locatarilor"dar se pare ca nu este respectat niciodata. Parcarea este mereu plina de masinile persoanelor care vin sa faca cumparaturi in piata, masnile comerciantilor..si de parca nu ar fi fost suficient, in ultima perioada s-a deschis in apropiere o sala de fitness, asa ca incenapand cu ora 17 parcarea este plina sau chiar blocata de clientii salii de fitness..
In acelasi timp se formraza si o coada de taximetristi care isi asteapta clientii inca din gura pietei dar si pe cei de la sala de fitness..desi statia lor de taxi este amenajata la 300 m.
Este o situatie disperanta. In multe din cazuri am masina blocata, si la fel de des mi-am gasit-o julita.
Mentionez ca zona este foarte aglomerata, iar incercarea de a parca masina in ala parte, de ex pe un trotuar era sa fie amendata.
Cine se ocupa de linistea locatarilor?Politia rutiera? Serviciul ridicari auto? Asociatia locatarilor printr-o solicitare catre Primarie?