avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate violetanica

Activitate violetanica

Buna ziua ,va rog sa-mi spuneti daca tatal meu care are handicap grav (el este scutit de plata impozitului pe locuinta si pensie) este scutit de plata impozitului aferent venitului obtinut din agricultura pe baza normelor de venit (venit pentru care a platit impozit in anul 2014) conform ord guvernului nr 4/2015.Multumesc pentru ajutorul acordat.Cu stima.
Discuție tutela
Buna ziua, doresc sa stiu unde pot face un act prin care sa-l reprezint pe tatal meu(in absolut toate drepturile si obligatiile pe care le are in toate domeniile financiare,fiscale etc).Mentionez ca tatal meu este imobilizat la pat si sufera de parchinson . Cu stima si respect pentru ajutorul acordat.
Buna ziua, vin cu o MARE rugaminte la d-vs, unde sau la cine ma pot adresa sa-mi calculeze un dosar de pensie.Din 2005 nu reusesc sa am o decizie de pensionare care sa reflecte realitatea .La casa de pensii Dambovita am 12 sau 14 decizii toate au alta valoare.Am tot facut sesizari si cereri de recalculare dar nu am primit nici o lamurire. Va rog din suflet sa ma ajutati ,tatal meu este foarte bolnav (el este cel care are problem cu pensia) si nu se poate deplasa pentru a-si obtine drepturile.Cu stima si respect.
Buna ziua ,gura targului spune ca in luna august 2014 se pot pensiona femeile a caror varsta+vechime este 70 ani si barbatii 90 ani. Este adevarat? si eu ma-s incadra .Cu stima
Buna ziua, sunt o mama cu program de 6 ore , am un copil de 1,4 ani. Intrebare: sunt obligata sa lucrez sambata si duminica? dar sa fac si ture de noapte?Mentionez ca programul de lucru este 9-16 . Multumesc pentru sprijin si intelegere .Cu stima.
Discuție Calcul pensie
Buna ziua ,unde sau la cine ma pot adresa pentru a-mi calcula corect o pensie dupa carte de munca si adeverinte? Din 2005 incerc sa-mi rezolv decizia sotului meu care este de fiecare data eronat calculate la Casa de Pensii Dambovita. Multumesc anticipat pentru ajutor. Cu stima