avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate crissti19

Activitate crissti19

Răspuns la discuția viciu ascuns
fundatia totala are 40 cm, 20 in pamant, 20 afara, cat depre polistiren, casa este tencuita la exterior, iar singurul mod in care se poate verifica este prin taierea bucatilor din peretele exterior ( deci, cu siguranta nu este aparent, fiind pusa inclusiv plasa peste polistiren ), in locuri diferite, pentru a ne putea convinge de grosime si densitate, ceea ce nu cred ca este indicat, avand in spate un proiect, verificat, parafat si multiple receptii, semnate si parafate pe faze de constructie de ingineri si personal avizat din cadrul primariei.
Discuție viciu ascuns
Buna ziua, in urma cu 2 ani am achizitionat un imobil ( casa ) de la o pers fizica care se ocupa cu ridicarea si vanzarea de case, la un nivel mic, 2-3 case pe an. De cateva zile, m-am apucat sa mai fac unele modificari prin curte si inevitabil am ajuns si la casa, moment in care am sesizat ca, desi in proiectul casei fundatia are o adancime minima de 80 cm, aceasta nu depaseste 20cm, nefiind facuta hidroizolatie, iar fundatia, in momentul de fata fiind uda, soclurile de pe langa casa nu au armatura, iar polistirenul, desi ar fi trebuit sa aiba o grosime de 5cm pe toata suprafata imobilului, pe unul dintre pereti este de 3cm. Mentionez faptul ca, din momentul achizitiei pana in prezent am facut investitii in casa de peste 25.000 euro, nepunandu-se in nici un fel problema de a renunta la imobil, care ar putea fi cea mai viabila cale de atac, impotriva acestei persoane, daca solutionarea in instanta presupune do umentarea prin expertize si daca am posibilitatea de a-i solicita daune cu privire la problemele sesizate. De asemenea, pentru fiecare dintre probleme, am fotografii. Multumesc.