avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate silviaturcu

Activitate silviaturcu

Buna ziua
Ma confrunt cu urmatoarea problema :
Am un vecin care are aproape toata casa construita pe limita de hotar sau cum se mai spune in termeni populari pe razor , casa lui fiind formata din doua corpuri , un corp , cu iesire la strada , de aproximativ 7 metri lungime dar care este construit la aproximativ 50 cm de hotar si al doilea corp de casa , lipit de primul corp dar construit pe limita de hotar .
Portiunea de 7 metri x 50 cm o avea imprejmuita cu un gard pe care acum cca 10 ani si la daramat motivand ca vrea sa-si faca reparatii la casa si fiind locul prea mic nu are cum sa lucreze urmand ca dupa ce termina reparatiile sa-si refaca imprejmuirea. A daramat gardul de pe lungimea care delimita proprietatile noastre lasand numai portiunea de gard de 50 cm care are latura spre strada .
Nu a mai refacut gardul care ne desparte curtile .
In urma cu 7-8 ani am fost nevoita sa repar gardul meu de la strada . Cu acordul lui ( verbal ) am reparat gardul , inclusiv si portiunea lui de 50 de cm , i-am spus ca are acces pe la mine prin curte sa intre cand are nevoie sa-si ingrijeasca casa .
Au aparut neintelegeri intre noi si acum ma pune sa daram portiunea aia de 50 cm de la strada pe care am facuto cu acordul lui chiar daca a fost verbal , am si martori care au fost de fata cand mi-a dat acordul . I-am zis ca o daram dar sa-si refaca gardul care separa curtile noastre si pe care l-a daramt in urma cu 10 ani , refuza sa o faca , iam zis ca il fac eu , am scos un certificat de urbanism de la primarie sa fac imprejmuirea dar nu vrea sa-mi de-a acordul sa fac gardul.
Acum ca sa puna capac la toata neintelegrea , mi-a facut o plangere penala de tulburare de posesie , tocmai pentru bucata aia de 7 m x 50 cm , motivand ca nu-l las sa intre acolo
Amandoi avem carti funciare , stim care ne sunt limitele proprietatii , dar refuzul lui de a-si imrejmui curtea ma face sa pic in aceasta ilegalitate

Pot fi acuzata de tulburare de posesie ?
Nu am recurs la acte de violenta , nu i-am daramat eu gardul ca sa-i i-au peticul ala de pamant prin abuz .
Dupa 7-8 ani de cand am refacut gardul meu pot fi acuzata acum ca ii tulbur posesia ?

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Sunt coproprietar cu inca doua familii pe o suprafata de teren .Un alt vecin care se invecineaza cu terenul pe care il avem in coproprietate ne solicita acordul pentru obtinerea unei autorizatii de constructie a unui gard care sa delimiteze proprietatea lui de terenul nostru .
Au venit cu o intreaga lista de acte care spun ei ca sunt necesare la notar :
- Inscrierea in cartea funciara a terenului
- actul prin care se face dovada dobandirii terenului
- schita cadastrala a terenului
- extras de informare pentru teren
- actele de proprietate ale caselor celor trei coproprietari
Este normal ca pentru un simplu acord sa duc atatea acte la notar ?
Ce relevanta are actul meu de proprietate pentru casa ?
Tin sa mentionez ca toti coproprietarii avem casele pe alte terenuri , separate si care nu se invecineaza cu vecinul care solicita acordul

Multumesc


Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si anume, am vandut un teren ca persoana fizica si vreau sa stiu daca trebuie sa platesc contributia la sanatate, avand in vedere ca am calitatea de salariat .
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu formularea unei cereri pentru renuntarea la o plangere formulata pentru violare de domiciliu
Răspuns la discuția Notificare Cabinet avocat
nu este o creanta pe rol ,vrem sa facem acesta notificare in eventualitatea in care o sa deschidem un proces si vrem sa cerem despagubiri. De aceea intrebam daca este un termen pentru inceperea unui proces dupa trimiterea notificarii.
Răspuns la discuția Notificare Cabinet avocat
Daca are si viza unui executor judecatoresc poate fi pus in intarziere ? Si in ce termen se poate deschide un proces dupa trimiterea acestei notificari ?
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Vreau sa stiu ce reprezinta o notificare avocatiala si daca dupa ce a fost trimisa de avocat exista un termen pentru a deschide un proces.