avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate florin_iordanescu

Activitate florin_iordanescu

Multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect. Am doar o mica observatie si anume, cererea de anulare a deciziei de pensionare a fost depusa la Casa de Pensii in primele 20 de zile de la primirea deciziei. Nu se incadreaza in Art 106 din legea 263/2010?
Buna ziua. Daca se poate, vreau sa ma ajutati cu o situatie. Tatal meu, nascut pe 27 Sept 1952, a fost concediat de la ultimul loc de munca, la inceputul anului 2012. Vechimea in munca a dansului in acel moment era de 42 ani, 2 luni si 19 zile. De la 1 mai 2012 pana la 01 Oct 2012 a beneficiat de 6 luni de somaj. La 1 Oct 2012 a depus la Casa de Pensii dosarul pentru pensionare anticipata dar fara penalizare (asa cum i s-a facut calculul de catre un angajat al Casei de Pensii) obligandul sa sisteze somajul in aceeasi zi. Pe 21 Ian 2014 a primit decizia de pensionare cu penalizare de 45% datorita faptului ca nu avea destula vechime pentru a se pensiona fara penalizare. Pe data de 12 Februarie 2013 a depus o cerere la Casa de Pensii pentru sistarea pensiei, tatal meu angajandu-se la un loc de munca pentru completarea vechimii. Cererea nu a primit nici un raspuns, fapt pentru care a mai depus inca o cerere de sistare in data de 27.03.2013 la care a primit o decizie de "Sistare a pensiei de INVALIDITATE". (nu stiu de unde si pana unde "pensie de INVALIDITATE"). Mentionez ca pe lunile Apr, Mai, Iun, Iulie 2013 timp in care el era angajat cu carte de munca a primit in continuare, in cont, pensia penalizata (desi avea decizia de sistare) pe care a returnat-o in intregime Casei de Pensii. In luna Martie 2014 tatal meu a mai adaugat la vechime inca 10 luni ajungand la 43 de ani si 19 zile. A inaintat din nou dosarul de pensie cu actele doveditoare pentru cele 10 luni vechme si bineinteles ca astazi 02.06.2014 decizia a venit cu aceeasi penalizare de 45% si cu aceeasi valoare pe care a avut-o in 2012, Casa de Pensii argumentand ca vechimea cumulata ca angajat in timpul perioadei de pensie se adauga dupa implinirea varstei de 65 de ani. Vreau sa stiu daca este corect asa cum au calculat cei de la pensii sau trebuie sa contest dosarul cu un avocat sau o firma de avocatura pentru ca nu mi se pare corecta decizia luata. Multumesc