avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra_andrei

Activitate alexandra_andrei

Răspuns la discuția Concediat in perioada de preaviz
va multumesc!
Răspuns la discuția Concediat in perioada de preaviz
imi voi primi macar salariul? ce pot face d.p.d.v legal?
am fost instiintat sa nu mai merg la munca printr un mesaj de catre patron in timpul zilei libere ,aceasta fiind in perioada de preaviz. este legal? imi voi primi salariul,garantia,banii pe zilele de concediu si lichidarea?
am inteles, angajatorul imi va desface contractul de munca, ceea ce mi se pare corect. Insa atat,nu-i asa? Poate sa ma oblige cumva sa termin perioada de preaviz?
iar daca solicit incetarea c.i.m. cu acordul partilor, adica al meu si al angajatorului, acesta din urma ar putea sa refuze? as putea fi obligat sa termin perioada de preaviz?
salutare, as dori sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca datorita programului exploatant si a ilegalitatii ce are loc. Intrebarea mea este : se poate sa mi dau demisia la zi? adica fara preaviz de 15 zile. Va multumesc
buna seara, as dori sa stiu daca s-a rezolvat problema diplomelor de bacalaureat deoarece,dupa cum probabil stiti, in anul scolar 2013 2014 nu au fost acordate diplomele de bacalaureat elevilor pe motiv de frauda la alegerea firmei ptr aceste diplome,fapt de care a aflat DNA sau mai bine zis SRI si asa a ramas: cu frauda si fara diplome. Multi elevi au pierdut burse in strainatate,in Romania primeai de la scoala un act doveditor insa ptr straini asta nu e valabil. Am inteles ca multi au dat atunci statul in judecata din acest motiv,insa oare avem noi de castigat impotriva statului??? As dori sa stiu daca s-a rezolvat si ce anume se poate face legal ptr a se rezolva,in caz ca nu s-a rezolvat.
salutare, lucrez la un motel intr un orasel in 3 schimburi 24 cu 48 liber,teoretic insa. Patronii au deschis un restaurant iar eu,pe post de receptioner, sunt acum obligat sa servesc si in restaurant, desi cand m am angajat si am semnat contractul nu era scris ,specificat,nu era nici vorba de acest lucru. Mai mult, sunt santajat ca sunt dat afara daca nu raman inca 10 ore in plus dupa cele 24,adica dupa ce mi am terminat tura, sa stau sa servesc la masa in restaurantul proaspat deschis. A fost promis ceva bani, o suta sau doua de lei la salar,insa eu nu sunt de acord cu acest compromis. Consider ca este exploatare, abuz insa si posibilitatea de a fi dat afara in mijlocul iernii nu-mi este pe plac. Intrebarea mea este: ESTE LEGAL? CE POT FACE?
Va multumesc!
buna ziua, am o nelamurile la locul de munca. Lucrez ca si receptioner la o firma cu mai multi angajati. Aceasta firma va tine o petrecere incepand cu ora 00 intr o seara de sambata cand eu pic de tura. Patroana mi-a spus ca e obligatorie prezenta,insa eu nu vreau sa ma duc. Este legal sa ma oblige sa particip? Este legal sa fiu concediat din acest motiv?
V a multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Extradare
Exista vreo lege ? este o acuzare falsa si este in asteptarea notificarii de eliberare care nu ajunge de vreo 2 luni......