avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate giovanni72

Activitate giovanni72

Menționez că din 2017 de cînd nu locuiește nimeni ,ap a fost lăsat la 0 cheltuieli întreținere! Apartamentul este prevăzut cu centrală propie și Debranșare de la gaze, la energie zero cheltuieli, pe scara blocului nu sunt calorifere. M-au pus la plată între 80-100 ron pe lună fără să consum nimic! Este corect?
Asociația de Propietari poate pune la plată cota întreținere la avizier dacă nu locuiește nimeni la adresă? Întreb asta deoarece nelocuind nimeni de cinci ani la adresă apartament într-un bloc, asociația de propietari la avizier apar cu cote de întreținere pe o persoană fără să locuiască nimeni acolo deși asociația știe acest aspect. În urma deceselor părinților care locuiau acolo noi copii tocmai suntem intr-un proces în instanță pentru dezbaterea succesiunii . Suma fiind de 4000ron timp de 5 ani. Mulțumesc
La TMB cu v-am scris instanța ia respins ca tardivă cererea . Acum o cere din nou la apel! Motivînd că i sa prezentat un duplicat unde nu există semnătura testatorului pe care o bănuiesc falsă ,i sa prezentat de la notar prin adresă .. Acum nu-ți mai eliberează hotarul decît un duplicat unde nu există semnătura testatorului Credeți că în apel instanța va accepta să se declare in fals ? Sau ai va respinge cererea!?
La TMB reclamantul a cerut instanței declararea în fals a unui testament făcut la notar! Instanța a spus că reclamantul că a avut posibilitatea de a declara in fals la primul termen de judecată, respingîndu-i cererea ca tardivă sfătuindu-l pe reclamant să o facă in altă cauză! La apel a cerut același lucru motivînd că nu a obținut testanentul cu semnătura defunctului testator ci doar un duplicat de la notar, act care a stat la baza acțiunii! Instanța se va pronunța pe acest aspect la termenul următor! Credeți că-i va admite a se declara in fals? Pe motivele invocate? Mulțumesc
buna ziua , In timpul unuei actiuni in instanta de revendicare imobil , depus de mostenitorii ai imobilului , avocatul care l-am angajat toti sa ne reprezinte a introdus un intervenient care a cumparat un drept litigios al unuia dintre mostenitori in dosar. Asta se intampla in anul 1999 . Ulterior dupa hotarirea definitiva si irev. noi mostenitorii am observat ca cel care cumparase pri contract de drept litigios o cota din propietate era de fapt socrul sau viitorul socru al avocatului pe care l-am angajat sa ne reprezinte! In hot. definitiva este cuprins si socrul avocatului impreuna cu ceilalti mostenitori! Acum in 2021 putem face dovada in un proces ca avocatul a cumparat prin interpusi? socrul cumparator al avocatului acum este decedat si sa dezbatut succesiunea unde fica socrului actualmente sotia av este propietara cu toti ceilalti copropietari! Ce putem face noiceilalti copropietari ? Nu este corect ca cineva din fam avocatului sa fie copropietari cu noi ! Va rog sa ma sfatuiti ce putem face! Multumesc!
cladirilor de patrimoniu sect 1 bucuresti le sunt percepute taxe impozit pe cladire? exista vre-o hotarire a consiliului local sect 1 in acest sens? multumesc.
Scz . Fratele meu a atacat un testament făcut la notar ce reprezenta un bun propriu a tatălui nostru decedat in 2017 testament datat an 2015 In 2018 la fond a început procesul avînd 2 capete de cerere: anulare act neîndeplinătatea fac. mintale și DOL. La fond decizie de repingere 2019 . Urmează Apel acum! Cred tot pe acele capete pt că nu cred că mai poate introduce altele! Av fratelui in 2017 sept a notiticat notarul pt. aputea intra in posesia testamentului ! Si la avut! Întrebare: de cînd intervine prescripția pe un eventual capăt de cere evident altă cauza, privind liberalitătile succesorare pe cotitate? De la cererea de deschidere a succediunii la notar ? 2017 sau de cînd notarul ia răspus la notificare prin av trimițîndu-i testamentul? Cei 3 ani de pt prescriptie de cînd înce să curgă? Acum suntem in Apel pe cele 2 capete de cerea ca la Fond.mulțumesc
Liberalitățile succesorale pe cotitate.
Sunt propietar de teren. Mi s-a propus superficie pe 25 de ani pe teren. Risc să-mi pierd propietatea după 25 de ani? Sau ce implicații are ? Vă mulțumesc!
Dacă închiriezi un teren agricol proprietate privată pers fizică pe termen de 20 de ani unei societăți comerciale care dorește să investească in panouri fotovoltaice ,acceata din urmă poate invovca după 20 de ani uzurcapiunea? Mulțumesc