avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanMohora

Activitate BogdanMohora

Buna ziua,

Firma la care am lucrat trebuie sa imi plateasca 21 zile de concediu.
Salariul meu "in mana" a fost de 3000 lei si 19 bonuri de masa.

din ce am calculat eu ar fi vorba de 21 x 136,00 = 2863 lei

Intrebare, zilele de concediu se impoziteaza la fel ca cele normale?

Multumesc!
Florinn_02 a scris:

Buna ziua,
O sa incerc sa va raspund concret si la obiect.
1. O scoala privata/particulara nu este considerata institutie de interes public. Caz concret am depus proiect tehic la politie in vedere avizarii si lau dat inapoi cu motivul ca nu se supune avizarii.
2. Pentru a proiecta si instala sisteme de securitate trebuie sa sa aveti firma avizata de politie si pentru acesta trebuie sa aveti un director tehnic (nu neaparat angajat permanent) si un tehnician.
PS
nu uitati de analiza de risc la securitate fizica


Multumesc pentru raspunsul la obiect.

Daca ati mai autorizat firme si proiecte... imi putetiraspunde si la :


"poti autoriza o firma doar daca exista studii superioare in domeniul electric, electronic si electrotehnic, eu nu am gasit acest paragraf in lege, din ce am gasit, spune doar aceasta parte : "calificare dobândită în profil electric (studii tehnice superioare sau medii - fără drept de proiectare"

Concluzia mea: Studii medii - Autorizare fara drept de proiectare
Studii superioare - Autorizare pentru proiectare.

Daca am studii medii si fac curs de electrician recunoscut de Ministerul educatiei si al muncii, pot sa imi autorizez firma ,al carui asociat unic sunt, pentru instalare si mentenanta?

Multumesc mult!
Ok, poate sunt eu mai greu de cap si nu imi vine foarte usor sa interpretez un text juridic asa usor, dar din ce spuneti dumneavoastra poti autoriza o firma doar daca exista studii superioare in domeniul electric, electronic si electrotehnic, eu nu am gasit acest paragraf in lege, din ce am gasit, spune doar aceasta parte : "calificare dobândită în profil electric (studii tehnice superioare sau medii - fără drept de proiectare"

Concluzia mea: Studii medii - Autorizare fara drept de proiectare
Studii superioare - Autorizare pentru proiectare.

Motivul pentru care insist este ca am cunostinte care sunt autorizati si chiar proiecteaza fara ca in firma sa existe macar o persoana inginer ( studii superioare tehnice )... si cu toate acestea cei de la IGPR si SRI-ul au dat autorizatia acelei firme.... deci... ?....

Concret, imi poate raspunde cineva daca:

1. O scoala privata / particulara, este considerata institutie de interes public? sau doar scolile de stat au acest statut?
2. Studiile de calificare sau formare profesionala sunt considerate studii medii?

Multumesc!
Cred ca nu m-am facut inteles, eu am o firma, sunt administratorul acesteia, asociat unic si singurul angajat. Ca sa pot autoriza firma de catre politie, eu ca si director tehnic, este suficient sa fac un curs de calificare in electrica ( sa devin electrician ) si cursul de calificare de la ARTS? La ARTS doresc sa fac cursul de "Tehnician sisteme de securitate" . In acest caz, pot sa autorizez firma pentru instalare si intretinere?
In lege se spune ca sunt necesare studiile superioare doar pentru proiectare si ca cele medii pentru autorizare fara drept de proiectare "studii tehnice superioare sau medii - fara drept de proiectare".

Iar calitatea de institutie de interes public se acorda si scolilor private?....

"1. in acest articol:

"Art. 36
- Sunt supuse avizării proiectele sistemelor de alarmare împotriva efracţiei destinate: obiectivelorstrategice, unităţilor financiar-bancare, instituţiilor de interes public (gări, autogări, primării,şcoli, grădiniţe), cazinourilor,caselor de schimb valutarşi amanet, magazinelor de bijuterii, produse electronice, computere, casieriilor, ....."

O scoala privata, gradinita sau afterschool privat.... este considerata institutie de interes public? sau institutia de interes public este cea de stat care apartine guvernului... etc. ?



Multumesc!
Buna ziua,

Este primul meu post si va urez: Bine v-am gasit !

Probabil lumea va spune ca a mai fost discutat subiectul dar eu am doua dileme la care nu am gasit raspuns.

1. in acest articol:

"Art. 36
- Sunt supuse avizării proiectele sistemelor de alarmare împotriva efracţiei destinate: obiectivelorstrategice, unităţilor financiar-bancare, instituţiilor de interes public (gări, autogări, primării,şcoli, grădiniţe), cazinourilor,caselor de schimb valutarşi amanet, magazinelor de bijuterii, produse electronice, computere, casieriilor, ....."

O scoala privata, gradinita sau afterschool privat.... este considerata institutie de interes public? sau institutia de interes public este cea de stat care apartine guvernului... etc. ?

2. Conform legii, pentru autorizarea firmei care se ocupa cu instalarea si mentenanta sistemelor de securitate este necesar sa existe in firma o persoana care detine cursuri medii in domeniul electric ( "calificare dobândită în profil electric (studii tehnice superioare sau medii - fără drept de proiectare) şi specializare în sisteme electronice de securitate (certificat eliberat de un formator autorizat, cu tematică avizată de I.G.P.R.)." )
Acum intrebarea mea este: am terminat un liceu cu profil tehnic ( mecanic utilaje ) si conform legii aceste studii medii nu se preteaza sa ma autorizez ca si tehnician sisteme de securitate. DAR nimeni nu a putut sa imi spuna, daca eu fac un curs de calificare profesionala din care rezulta ca sunt electrician ( curs recunoscut de Ministerul Muncii si al Educatiei la care primesc inclusiv cod COR ) atunci, acest curs intra in categoria studiilor medii? pot sa imi iau calificarea de tehnician sisteme de securitate? si sa imi autorizez firma?

Multumesc anticipat!